«Երեկոյան Երևան» - 60. թերթի էլեկտրոնային տարբերակի շնորհանդեսը
Հայաստանի ազգային գրադարանը պատասխանատու հանձնառություն ունի գալիք հինգ տարվա ընթացքում ավարտելու Հակոբ Մեղապարտից մինչև մեր ժամանակները աշխարհում լույս տեսած հայերեն և հայատառ գրականության թվայնացումը։ Այդ ծրագրի անչափ կարևոր բաղադրիչը հայ պարբերական մամուլի թվայնացումն է։
«Հայ մամուլ» շտեմարանում «Երեկոյան Երևան» թերթի էլեկտրոնային տարբերակի շնորհանդեսին այսպես սկսեց իր խոսքը Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը։Հայ մամուլի բովանդակության թվային հասանելիության ապահովումը նշանակալի հաջողություններ արձանագրեց 2022-ից ի վեր, երբ Ազգային գրադարանը «Պորտմայնդ» ընկերությունից նվեր ստացավ հայերեն թվայնացված տեքստերի նշաճանաչման ծրագիրը։
Նախորդ երկու տարում գրադարանը հանրությանն է ներկայացրել «Մշակ» (Թիֆլիս), «Գարուն», «Գրական թերթ», «Ավանգարդ», «Բազմավեպ» (Վենետիկ), «Հանդես Ամսօրյա» (Վիեննա), «Բագին» (Բեյրութ), «Հայրենիք» (Բոստոն), «Սիօն» (Երուսաղեմ) և շատ այլ պարբերականների ամբողջությամբ թվայնացված և նշաճանաչված շտեմարանները։ Այդ պարբերականներից յուրաքանչյուրը հասանելի է հետազոտողին աշխարհի յուրաքանչյուր անկյունում և մեծապես դյուրացնում է պարբերական մամուլի հետազոտողի աշխատանքը։
mec
«Երեկոյան Երևան» թերթը կանոնավոր լույս է տեսել 1957 թվականի հոկտեմբերի 1-ից մինչև 1999 թվականի հուլիս, որից հետո 2006 և 2008 թվականներին այն վերականգնելու փորձեր են եղել։ 1957-1999 թվականներին թերթը խմբագրել են Աստղիկ Երիցյանը, Բակունց Անանիկյանը, Կառլեն Ազարյանը, Կամո Վարդանյանը, Նորիկ Ենգիբարյանը և ուրիշներ։
Միջոցառմանը «Երեկոյան Երևան» թերթի պատմությունը և անցած ճանապարհը թերթի առանձին համարների և լուսանկարների ուղեկցությամբ ներկայացրեց լրագրող, «Երեկոյան Երևան» թերթի նախկին աշխատակից Արայիկ Մանուկյանը։ Ելույթներ ունեցան և հուշեր պատմեցին թերթի նախկին աշխատակիցներ Խաչիկ Խաչիկյանը, Գագիկ Մինասյանը, Սուսաննա Մարտիրոսյանը, Հրանտ Հակոբյանը։ ԱՄՆ-ից իր գործընկերներին տեսաուղերձ էր հղել Արտաշես Սարգսյանը, Մոսկվայից՝ Ազգանուշ Սերոբյանը։ «Երեկոյան Երևան» թերթի էլեկտրոնային տարբերակին ծանոթացեք հղումով՝ սեղմելով «Կարդալ առցանց» հրահանգը. https://shorturl.at/kIY69:

мар 27, 2024 Мероприятия Выставки
Национальная библиотека Армении взяла на себя ответственное обязательство завершить в ближайшие пять лет оцифровку армянской литературы, изданной в мире от Акопа Мегапарта до наших дней. Чрезвычайно важной составляющей этой программы является оцифровка армянской периодической печати. Директор Национальной библиотеки Анна Чулян начала свое выступление на презентации электронной версии газеты "Ерекоян Ереван" в базе данных "Армянская Печать".
В обеспечении цифрового доступа к контенту армянской прессы зафиксированы значительные успехи с 2022 года, когда Национальная библиотека получила в подарок от компании «Портмайнд» программу идентификации оцифрованных армянских текстов.
За предыдущие два года библиотека представила публике «Мшак» (Тбилиси), «Гарун», «Литературную газету», «Авангард», «Базмевеп» (Венеция), «Хандес Амсореа» (Вена), «Багин» (Бейрут). Полностью оцифрованы и проиндексированы «Хайреник» (Бостон), «Сион» (Иерусалим) и многие другие периодические издания. Каждое из этих периодических изданий доступно исследователю в любом уголке мира и существенно облегчает работу исследователя периодической печати.
Газета "Ерекоян Ереван" регулярно выходила с 1 октября 1957 года по июль 1999 года, после чего в 2006 и 2008 годах предпринимались попытки ее восстановления. В 1957-1999 годах газету редактировали Астхик Ерицян, Бакунц Ананикян, Карлен Азарян, Камо Варданян, Норик Енгибарян и другие.
На мероприятии журналист, сценарист, основатель платформы «Webtv.am» и «HAYER/thearmenians» Араик Манукян представил историю газеты «Ерекоян Ереван» и ее путь, сопровождая отдельные выпуски газеты и фотографии. Бывшие сотрудники газеты Хачик Хачикян, Гагик Минасян, Сусанна Мартиросян, Грант Акопян выступили с речами и поделились своими воспоминаниями. Арташес Саргсян направил видеообращение своим коллегам из США, а Азгануш Серобян - из Москвы.