Հայաստանի ազգային գրադարանում իրենց պրակտիկան են անցկացրել Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի պրակտիկանտները
մյս 22, 2024 Միջոցառումներ
mher
Հայաստանի ազգային գրադարանում մարտի 11-ից ապրիլի 23-ն իրենց արտադրական նախադիպլոմային պրակտիկան անցկացրին Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի պրակտիկանտների այս տարվա երկրորդ խումբը՝ Լեզվաբանության և մանկավարժության ֆակուլտետի ռուս բանասիրության բաժնի հեռակա 5-րդ կուրսի մի խումբ ուսանողներ։ Հայաստանի ազգային գրադարանի կողմից պրակտիկան ղեկավարեց Մատենագիտության և գրադարանագիտության բաժնի վարիչի ժ/պ Մհեր Ղազինյանը։ Ուսանողները նախապես գրանցվեցին գրադարանում որպես ընթերցողներ՝ ստանալով ընթերցողական տոմս։
mher mij.
Մհեր Ղազինյանը պրակտիկանտներին ներկայացրեց Հայաստանի ազգային գրադարանի առաքելությունը, հիմնական գործառույթները և հարակից այլ հարցեր։ Ուսանողները ծանոթացան գրադարանի բաժինների աշխատանքին։ Պրակտիկայի ընթացքում ուսանողները տարբեր հանձնարարություններ և գործնական առաջադրանքներ կատարեցին, օրինակ՝ պատրաստեցին «Հայաստանի ազգային գրադարան. ռուսերեն գրականությունը Հայաստանի ազգային գրադարանում» թեմայով զեկույց և այլն։
mherrmij
Հայաստանի ազգային գրադարանը համագործակցում է Հայաստանի Հանրապետության տարբեր ԲՈՒՀ-երի հետ։ Համագործակցության շրջանակում, մասնավորապես, ուսանողներն օգտակար գիտելիքներ են ստանում գրադարանների, հայ գրքի ու մամուլի պատմության, մատենագիտական աշխատանքների, թվայնացման և այլ ոլորտների մասին։

From March 11 to April 23, the second group of interns of the Valery Bryusov State University — a group of fifth-year students from the Department of Russian Philology of the Linguistics and Pedagogy Faculty — attended a pre-graduate internship program at the National Library of Armenia. From the National Library of Armenia, the head of the Department of Bibliography and Librarianship, Mher Ghazinyan, conducted the internship.
Students pre-registered as readers at the library and received library cards. Mher Ghazinyan introduced the mission, main functions and other related features of the work of the National Library of Armenia. Students got acquainted with the work of library departments. During the internship, students completed various practical tasks, for example, they prepared a report on Russian literature in the collections of the National Library of Armenia.
The National Library of Armenia cooperates with various universities of the Republic of Armenia. As a part of the cooperation, students received helpful knowledge about libraries, the history of Armenian books and periodicals, bibliography, digitization, etc.