Հայաստանի ազգային գրադարանում իրենց պրակտիկան են անցկացրել Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի պրակտիկանտները
մյս 22, 2024 Միջոցառումներ
mher
Հայաստանի ազգային գրադարանում մարտի 11-ից ապրիլի 23-ն իրենց արտադրական նախադիպլոմային պրակտիկան անցկացրին Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի պրակտիկանտների այս տարվա երկրորդ խումբը՝ Լեզվաբանության և մանկավարժության ֆակուլտետի ռուս բանասիրության բաժնի հեռակա 5-րդ կուրսի մի խումբ ուսանողներ։ Հայաստանի ազգային գրադարանի կողմից պրակտիկան ղեկավարեց Մատենագիտության և գրադարանագիտության բաժնի վարիչի ժ/պ Մհեր Ղազինյանը։ Ուսանողները նախապես գրանցվեցին գրադարանում որպես ընթերցողներ՝ ստանալով ընթերցողական տոմս։
mher mij.
Մհեր Ղազինյանը պրակտիկանտներին ներկայացրեց Հայաստանի ազգային գրադարանի առաքելությունը, հիմնական գործառույթները և հարակից այլ հարցեր։ Ուսանողները ծանոթացան գրադարանի բաժինների աշխատանքին։ Պրակտիկայի ընթացքում ուսանողները տարբեր հանձնարարություններ և գործնական առաջադրանքներ կատարեցին, օրինակ՝ պատրաստեցին «Հայաստանի ազգային գրադարան. ռուսերեն գրականությունը Հայաստանի ազգային գրադարանում» թեմայով զեկույց և այլն։
mherrmij
Հայաստանի ազգային գրադարանը համագործակցում է Հայաստանի Հանրապետության տարբեր ԲՈՒՀ-երի հետ։ Համագործակցության շրջանակում, մասնավորապես, ուսանողներն օգտակար գիտելիքներ են ստանում գրադարանների, հայ գրքի ու մամուլի պատմության, մատենագիտական աշխատանքների, թվայնացման և այլ ոլորտների մասին։

май 22, 2024 Мероприятия
С 11 марта по 23 апреля вторая группа стажеров Государственного университета имени Валерия Брюсова — группа студентов V курса заочной формы обучения кафедры русской филологии лингвистико-педагогического факультета — проходила производственную преддипломную практику в Национальная библиотека Армении. От Национальной библиотеки Армении стажировку провел заведующий отделом библиографии и библиотековедения Мгер Казинян.
Студенты предварительно зарегистрировались в качестве читателей в библиотеке, получили читательские билеты. Мгер Казинян представил стажерам миссию, основные функции и другие сопутствующие особенности работы Национальной библиотеки Армении. Студенты ознакомились с работой библиотечных отделов.
В ходе стажировки студенты выполняли различные практические задания, например, подготовили отчет о русской литературе в фондах Национальной библиотеки Армении. Национальная библиотека Армении сотрудничает с различными университетами Республики Армения. В рамках сотрудничества, в частности, студенты получают полезные знания о библиотеках, истории армянской книги и периодики, библиографии, оцифровке и проч.