օգս 26, 2026 Միջոցառումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ անվանի հայ բանաստեղծուհի Շուշանիկ Կուրղինյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հանդիպում և հանրային դասախոսություն։ Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ուսանողներ, գրականությամբ հետաքրքրվող ընթերցողներ և հյուրեր։ Շուշանիկ Կուրղինյանը հայ գրականության պատմության մեջ առանձնահատուկ տեղ ունի՝ որպես սոցիալական և հեղափոխական պոեզիայի կարևոր ներկայացուցիչ։ Նրա ստեղծագործություններում հնչում են ազատության, սոցիալական արդարության, կնոջ իրավունքների և մարդկային արժանապատվության թեմաները։ Կուրղինյանի պոեզիան ձևավորվել է իր ժամանակի հասարակական ու քաղաքական իրադարձությունների ազդեցությամբ, սակայն նրա ստեղծագործությունների բազմաթիվ թեմաներ շարունակում են արդիական մնալ նաև այսօր։
Հանդիպման ընթացքում բանախոսները՝ գրող Շուշան Ավագյանը և Ռուզաննա Գրիգորյանը, անդրադարձան Կուրղինյանի կյանքին, ստեղծագործությանը և գրական ժառանգության ժամանակակից ընկալումներին։ Շուշան Ավագյանը Կուրղինյանի ստեղծագործությունը տարիներ առաջ ներկայացրել է նաև անգլալեզու ընթերցողին․ նա անգլերեն է թարգմանել և 2005 թվականին ԱՄՆ-ում հրատարակել բանաստեղծուհու 40 ստեղծագործություններից կազմված ժողովածուն։ Ավագյանը նաև գրել է «Գիրք-անվերնագիր» վեպը, որը 2006 թվականին հրատարակվել է Հայաստանում և նվիրված է Շուշանիկ Կուրղինյանի և Զապել Եսայանի երևակայական հանդիպմանը։ 2012 թվականից նա Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում դասավանդում է թարգմանության տեսություն և պրակտիկա։
Ռուզաննա Գրիգորյանը, մի խումբ ընկերների հետ, հրատարակության է պատրաստել գյումրեցի բանաստեղծ Տանյա Հովհաննիսյանի «Դեպի քեզ—ապրեցնելու» բանաստեղծությունների ընտրանին, որը լույս է տեսել այս տարվա հուլիսին։ Գրիգորյանը Ազգային գրադարանին նվիրեց գրքի օրինակներ։ Միջոցառմանը մասնակցում էր նաև թարգմանիչ Արամ Օհանյանը, ով իր հետ բերել էր բացառիկ պատմական լուսանկար՝ 1880-ականներին արված լուսանկար, որտեղ պատկերված է Շուշանիկ Կուրղինյանը՝ իր դպրոցական դասընկերների հետ։ Լուսանկարը յուրահատուկ հնարավորություն տվեց ներկաներին բանաստեղծուհուն տեսնելու ոչ միայն որպես գրականության պատմության մեջ հայտնի հեղինակ, այլև որպես երիտասարդ աղջիկ՝ իր ժամանակի կրթական միջավայրում։
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Երևանի Շուշանիկ Կուրղինյանի անվան թիվ 17 գրադարանի ներկայացուցիչները։ Հանդիպման մասնակիցների համար Ազգային գրադարանը պատրաստել էր նաև փոքրիկ հուշանվերներ՝ Շուշանիկ Կուրղինյանի լուսանկարով և նրա բանաստեղծություններով էջանիշներ։ Դրանք հանդիպման մասնակիցներին նվիրեցինք՝ որպես օրվա և բանաստեղծուհու 150-ամյակի հիշատակ։ Միջոցառման ընթացքում Հայաստանի ազգային գրադարանում ներկայացված էր նաև Շուշանիկ Կուրղինյանի ստեղծագործություններին և գրական ժառանգությանը նվիրված ցուցադրություն։

авг 26, 2026 Мероприятия
Национальная библиотека Армении провела публичную дискуссию и лекцию, посвященные 150-летию со дня рождения известной армянской поэтессы Шушаник Кургинян. Мероприятие посетили студенты Американского университета Армении, читатели, интересующиеся поэзией, и приглашенные коллеги. Шушаник Кургинян, как выдающаяся представительница социальной и революционной поэзии, занимает уникальное место в истории армянской литературы. Ее произведения изобилуют отсылками к понятиям о свободе, социальной справедливости, правам женщин и человеческому достоинству. Хотя социальные и политические события эпохи Кургинян повлияли на ее поэзию, многие из ее тем остаются актуальными и сегодня.
В ходе встречи докладчики Шушан Авагян и Рузанна Григорян затронули жизнь, творчество Кургинян и современное восприятие литературного наследия. Шушан Авагян познакомила англоязычных читателей с творчеством Кургинян много лет назад; Она перевела его на английский язык и опубликовала сборник из 40 произведений поэтессы в Соединенных Штатах в 2005 году. Авагян также написала роман «Безымянная книга», который был опубликован в Армении в 2006 году и посвящен воображаемой встрече Шушаник Кургинян и Забел Есаяна. С 2012 года она преподает теорию и практику перевода в Американском университете Армении.
Рузанна Григорян вместе с группой единомышленников подготовила к публикации сборник стихов гюмрийской поэтессы Тани Ованнисян «К тебе — чтобы жизнь даровать», который был опубликован в июле этого года. Григорян передала экземпляры книги в Национальную библиотеку. Переводчик Арам Оганян также принял участие в мероприятии и принес уникальную историческую фотографию 1880-х годов, на которой изображена Шушаник Кургинян со своими одноклассниками. Фотография дала присутствующим уникальную возможность увидеть поэтессу не только как известную писательницу в истории литературы, но и как молодую девушку в образовательной среде своего времени.
Встречу посетили представители Ереванской библиотеки имени Шушаник Кургинян № 17. Национальная библиотека также подготовила для участников встречи небольшие сувениры — закладки с фотографией Шушаник Кургинян и ее стихами. В ходе мероприятия Национальная библиотека Армении также представила выставку, посвященную творчеству и литературному наследию Шушаник Кургинян.