Ազգային գրադարանային շաբաթի շրջանակում Հայաստանի ազգային գրադարանի գիտական գծով փոխտնօրեն Հայկանուշ Ղազարյանը ներկայացրեց ՀԱԳ առցանց շտեմարանները։ Թվային, թվածին բովանդակության այս դարաշրջանում անհերքելի է էլեկտրոնային շտեմարաների դերը: Հայաստանի ազգային գրադարանի առցանց շտեմարանները վիրտուալ այդ աշխարհի անքակտելի մասն են, որոնցից ամենօրյա, ամենժամյա ռեժիմով օգտվում են, թե՛ ուսանողներն ու դասախոսնեը, թե՛ հասարակագետներն ու լրագրողները, գրադարանավարներն ու հետազոտողները:
april 19
Փոխտնօրեն Հայկանուշ Ղազարյանը հանգամանալից ներկայացրեց Ազգային գրադարանի շտեմարանները, ենթաշտեմարաններն ու ենթաենթաշտեմարանները, դրանցից օգտվելու նրբություններն ու դրանց ընձեռած հնարավորությունները: Հայ գիրք, Հայ մամուլ, ՀԱԳ թվային պահոց (ՀԱԳ հրատարակություններ, Ատենախոսություններ և սեղմագրեր, Հայագիտական՝ Արմենիկա հավաքածու, Ատենախոսություններ և սեղմագրեր, Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) վտանգված ժառանգությունը, Միջազգային ԶԼՄ-ները Արցախի մասին, Ոչ գրքային հրատարակություններ): Ազգային գրադարանի շտեմարանների ու ենթաշտեմարանների թվարկումն արդեն իսկ պատկերացում է տալիս՝ ինչ քանակի ու ծավալի առացանց նյութի մասին է խոսքը:
Ինչպես այս ամենը ներկայացնելով նշեց գրադարանի փոխտնօրենը՝ դրանցից ամեն մեկն ունի իր ենթա-ենթա-ենթա շտեմարանները, որոնք ուսումնասիրելիս նորանոր աղբյուրներ են բացվում յուրաքանչյուր հետազոտողի համար: ՀԱԳ էլեկտրոնային պահոցն ամբողջությամբ՝ մի անփոխարինելի գործիք է առհասարակ գիտական աշխատանքով զբաղվողների համար։ Հիշեցենք, որ Ազգային գրադարանն անշեղորեն ընթանում է էլեկտրոնային նյութի նշաճանաչման ուղղությամբ, արդեն իսկ որոշակի ծավալ նշաճանչվել է, ինչն էականորեն հեշտացնում է փնտրման գործը:

Within the framework of the National Library Week, Deputy Director for Scientific Work of the National Library of Armenia Haykanush Ghazaryan presented the databases of the National Library of Armenia.In the age of digital virtual content, the role of electronic storage is undeniable. The online resources of the National Library of Armenia are an integral part of the virtual world, which is used daily, hourly by students and teachers, sociologists and journalists, librarians and researchers.
Deputy Director Haykanush Ghazaryan presented the repositories and sub-repositories of the National Library, the nuances of their use, and the opportunities they provide. Armenian Book, Armenian Press, Digital Repository (Publications, Dissertations, Armenica Collection, Vanishing Heritage of Artsakh (Nagorno-Karabakh), International Media about Artsakh, Non-Book Publications). Just listing the repositories of the National Library gives an idea of the volume of online materials.
As the deputy director noted, each of the collections has its own sub-sub-sub storage facilities, which reveal new sources to the researcher. The electronic repository is an indispensable tool for those engaged in scientific work. Let us remind you that the National Library is confidently moving towards tagging electronic material; a certain amount of data has already been tagged, which greatly facilitates searching.