Ազգային գրադարանային շաբաթի շրջանակում Հայաստանի ազգային գրադարանի գիտական գծով փոխտնօրեն Հայկանուշ Ղազարյանը ներկայացրեց ՀԱԳ առցանց շտեմարանները։ Թվային, թվածին բովանդակության այս դարաշրջանում անհերքելի է էլեկտրոնային շտեմարաների դերը: Հայաստանի ազգային գրադարանի առցանց շտեմարանները վիրտուալ այդ աշխարհի անքակտելի մասն են, որոնցից ամենօրյա, ամենժամյա ռեժիմով օգտվում են, թե՛ ուսանողներն ու դասախոսնեը, թե՛ հասարակագետներն ու լրագրողները, գրադարանավարներն ու հետազոտողները:
april 19
Փոխտնօրեն Հայկանուշ Ղազարյանը հանգամանալից ներկայացրեց Ազգային գրադարանի շտեմարանները, ենթաշտեմարաններն ու ենթաենթաշտեմարանները, դրանցից օգտվելու նրբություններն ու դրանց ընձեռած հնարավորությունները: Հայ գիրք, Հայ մամուլ, ՀԱԳ թվային պահոց (ՀԱԳ հրատարակություններ, Ատենախոսություններ և սեղմագրեր, Հայագիտական՝ Արմենիկա հավաքածու, Ատենախոսություններ և սեղմագրեր, Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) վտանգված ժառանգությունը, Միջազգային ԶԼՄ-ները Արցախի մասին, Ոչ գրքային հրատարակություններ): Ազգային գրադարանի շտեմարանների ու ենթաշտեմարանների թվարկումն արդեն իսկ պատկերացում է տալիս՝ ինչ քանակի ու ծավալի առացանց նյութի մասին է խոսքը:
Ինչպես այս ամենը ներկայացնելով նշեց գրադարանի փոխտնօրենը՝ դրանցից ամեն մեկն ունի իր ենթա-ենթա-ենթա շտեմարանները, որոնք ուսումնասիրելիս նորանոր աղբյուրներ են բացվում յուրաքանչյուր հետազոտողի համար: ՀԱԳ էլեկտրոնային պահոցն ամբողջությամբ՝ մի անփոխարինելի գործիք է առհասարակ գիտական աշխատանքով զբաղվողների համար։ Հիշեցենք, որ Ազգային գրադարանն անշեղորեն ընթանում է էլեկտրոնային նյութի նշաճանաչման ուղղությամբ, արդեն իսկ որոշակի ծավալ նշաճանչվել է, ինչն էականորեն հեշտացնում է փնտրման գործը:

В рамках Национальной библиотечной недели заместитель директора по научной работе Национальной библиотеки Армении Айкануш Казарян представила базы данных Национальной библиотеки Армении. В век цифрового виртуального контента роль электронных хранилищ неоспорима. Онлайн-ресурсы Национальной библиотеки Армении являются неотъемлемой частью виртуального мира, которым ежедневно, ежечасно пользуются студенты и преподаватели, социологи и журналисты, библиотекари и исследователи.
Заместитель директора Айкануш Казарян представила хранилища и субхранилища Национальной библиотеки, нюансы их использования и предоставляемые ими возможности. Армянская книга, Армянская пресса, Цифровой репозиторий (Публикации, Диссертации, Коллекция «Арменика», Исчезающее наследие Арцаха (Нагорного Карабаха), Международные СМИ об Арцахе, Некнижные публикации)... Одно перечисление репозиториев Национальной библиотеки дает представление об объеме онлайн-материалов.
Как отметила заместитель директора, каждая из коллекций имеет свои под-под-под... хранилища, которые раскрывают перед исследователем все новые источники. Электронный репозиторий является незаменимым инструментом для тех, кто занимается научной работой. Напомним, что Национальная библиотека уверенно продвигается в направлении маркировки электронного материала, определенный объем данных уже размечен, что существенно облегчает поиск.