հկտ 10, 2024 Միջոցառումներ Գրական հանդիպումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանում գրական հանդիպումների հերթական մասնակիցը ժամանակակից ռուս գրող, պատմաբան, գրաքննադատ, բազմաթիվ գրական մրցանակների դափնեկիր Սերգեյ Բելյակովն էր: Նրա հետ զրուցը վարեց գրականագետ, գրաքննադատ Իվան Ռոդիոնովը: Հանդիպման թեման էր՝ «Օստապ Բենդեր. կերպարի ստեղծողները և նախատիպերը՝ իրական և հորինովի»: «Տասներկու աթոռ»-ը և «Ոսկե հորթը» 20-րդ դարի ռուս գրականության ամենահայտնի վեպերից են։ Օստապ Բենդերն էլ գրական ամենահայտնի ռուս հերոսներից է, գրեթե նույնքան հայտնի, որքան Եվգենի Օնեգինը, Գրիգորի Պեչորինը, Ռոդիոն Ռասկոլնիկովը, Անդրեյ Բոլկոնսկին, Պիեռ Բեզուխովը։ Բայց ո՞վ էր նրա նախատիպը կամ արդյո՞ք ուներ նախատիպ։
1978-ին Վալենտին Կատաևը պատմում է «Տասներկու աթոռ» վեպի ստեղծման պատմությունը և որպես նախատիպ տալիս Օստապ Շորի անունը: Իսկապե՞ս Շորը Բենդերի նախատիպն էր, թե՞ սա Վալենտին Կատաևի գրական կեղծիք է: Վերջին 10-12 տարում ի հայտ եկավ մի նոր արտառոց միֆ՝ ըստ որի Օստապ Բենդերի մասին վեպերի հեղինակը ոչ թե Իլյա Իլֆն ու Եվգենի Պետրովն էին, այլ նրանց վաղեմի ընկեր Միխայիլ Բուլգակովը։ Մի՞թե սա ճիշտ է: Պատմությունը գիտություն է, որն օգնում է առանձնացնել ճշմարտությունը ստից, հերքել առասպելները և հասկանալ, թե իրականում ինչպես են տեղի ունեցել իրադարձությունները: Պատմաբան և գրող Սերգեյ Բելյակովն այժմ աշխատում է «Կատաև եղբայրներ» գրքի վրա։ Նրա երեկվա ելույթն իր ապագա գրքի սյուժեներին էր վերաբերում։
Ազգային գրադարանում ռուս ժամանակակից գրողների հետ հանդիպումները տեղի ունեցան Մոսկվայի Թարգմանության ինստիտուտի նախաձեռնությամբ՝ Գրքի միջազգային փառատոներին և գրքի տոնավաճառներին ռուսական մասնակցության ծրագրի շրջանակում՝ Երևանի գրքի միջազգային փառատոնին համընթաց։

окт 10, 2024 Мероприятия Литературные встречи
Еще одним участником литературных встреч в Национальной библиотеке Армении стал Сергей Беляков — современный российский писатель, историк, литературный критик, лауреат литературных премий. Разговор с ним провел литературный критик Иван Родионов. Тема встречи: «Остап Бендер. Создатели персонажей и прототипы — реальные и вымышленные». «Двенадцать стульев» и «Золотой теленок» входят в число самых известных романов русской литературы XX века. Остап Бендер — один из самых известных русских литературных героев, почти такой же знаменитый, как Евгений Онегин, Григорий Печорин, Родион Раскольников, Андрей Болконский и Пьер Безухов. Но кто был его прототипом, или был ли у него прототип?.
В 1978 году Валентин Катаев рассказал историю создания романа «Двенадцать стульев» и в качестве прототипа привел имя Остапа Шора. Действительно ли Шор был прототипом Бендера или это литературная подделка Валентина Катаева?. За последние 10-12 лет появился новый странный миф, согласно которому автором романов об Остапе Бендере были не Илья Ильф и Евгений Петров, а их старый друг Михаил Булгаков. Но так ли это? «История — наука, которая помогает отделить правду от лжи, развенчать мифы и понять, как все происходило на самом деле… Изучая архивы, переписку Ильфа и Петрова, мы можем приблизиться к истине» - подчеркнул Беляков.
Историк и писатель Сергей Беляков сейчас работает над книгой «Братья Катаевы». Вчера его речь была посвящена исследованиям и содержанию его будущей книги. Ждем с нетерпением!. Встречи с современными российскими писателями в Национальной библиотеке состоялись по инициативе Института перевода (Москва), в рамках программы участия России в международных книжных ярмарках, в том числе и Ереванским международным книжным фестивалем.