հկտ 10, 2024 Միջոցառումներ Գրական հանդիպումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանում գրական հանդիպումների հերթական մասնակիցը ժամանակակից ռուս գրող, պատմաբան, գրաքննադատ, բազմաթիվ գրական մրցանակների դափնեկիր Սերգեյ Բելյակովն էր: Նրա հետ զրուցը վարեց գրականագետ, գրաքննադատ Իվան Ռոդիոնովը: Հանդիպման թեման էր՝ «Օստապ Բենդեր. կերպարի ստեղծողները և նախատիպերը՝ իրական և հորինովի»: «Տասներկու աթոռ»-ը և «Ոսկե հորթը» 20-րդ դարի ռուս գրականության ամենահայտնի վեպերից են։ Օստապ Բենդերն էլ գրական ամենահայտնի ռուս հերոսներից է, գրեթե նույնքան հայտնի, որքան Եվգենի Օնեգինը, Գրիգորի Պեչորինը, Ռոդիոն Ռասկոլնիկովը, Անդրեյ Բոլկոնսկին, Պիեռ Բեզուխովը։ Բայց ո՞վ էր նրա նախատիպը կամ արդյո՞ք ուներ նախատիպ։
1978-ին Վալենտին Կատաևը պատմում է «Տասներկու աթոռ» վեպի ստեղծման պատմությունը և որպես նախատիպ տալիս Օստապ Շորի անունը: Իսկապե՞ս Շորը Բենդերի նախատիպն էր, թե՞ սա Վալենտին Կատաևի գրական կեղծիք է: Վերջին 10-12 տարում ի հայտ եկավ մի նոր արտառոց միֆ՝ ըստ որի Օստապ Բենդերի մասին վեպերի հեղինակը ոչ թե Իլյա Իլֆն ու Եվգենի Պետրովն էին, այլ նրանց վաղեմի ընկեր Միխայիլ Բուլգակովը։ Մի՞թե սա ճիշտ է: Պատմությունը գիտություն է, որն օգնում է առանձնացնել ճշմարտությունը ստից, հերքել առասպելները և հասկանալ, թե իրականում ինչպես են տեղի ունեցել իրադարձությունները: Պատմաբան և գրող Սերգեյ Բելյակովն այժմ աշխատում է «Կատաև եղբայրներ» գրքի վրա։ Նրա երեկվա ելույթն իր ապագա գրքի սյուժեներին էր վերաբերում։
Ազգային գրադարանում ռուս ժամանակակից գրողների հետ հանդիպումները տեղի ունեցան Մոսկվայի Թարգմանության ինստիտուտի նախաձեռնությամբ՝ Գրքի միջազգային փառատոներին և գրքի տոնավաճառներին ռուսական մասնակցության ծրագրի շրջանակում՝ Երևանի գրքի միջազգային փառատոնին համընթաց։

Meeting with Russian Writer, Historian, And Literary Critic Sergey Belyakov
Another participant in the literary meetings at the National Library of Armenia was Sergey Belyakov - a contemporary Russian writer, historian, literary critic, and laureate of literary awards. Literary critic Ivan Rodionov conducted the conversation with him. The topic of the meeting: "Ostap Bender. Character creators and prototypes - real and fictional." "The Twelve Chairs" and "The Little Golden Calf" are among the most famous novels of Russian literature of the 20th century. Ostap Bender is one of the most famous Russian literary heroes, almost as famous as Eugene Onegin, Grigory Pechorin, Rodion Raskolnikov, Andrei Bolkonsky and Pierre Bezukhov. But who was his prototype, or did he have a prototype?
zxc1234
In 1978, Valentin Kataev told the story of the creation of the novel "The Twelve Chairs" and cited the name of Ostap Shor as a prototype. Was Shor the prototype of Bender or was it a literary forgery by Valentin Kataev?. In the last 10-12 years, a new strange myth has appeared, according to which the author of the novels about Ostap Bender was not Ilya Ilf and Yevgeny Petrov, but their old friend Mikhail Bulgakov. Is this true? History is a science that helps separate truth from lies, debunk myths and understand how everything happened.
Historian and writer Sergei Belyakov is currently working on the book "The Kataev Brothers". Yesterday his speech was devoted to the content of his future book. The meetings with contemporary Russian writers in the National Library took place on the Institute of Translation (Moscow) initiative, within the framework of the program of Russia's participation in international book festivals and book fairs, simultaneously with the Yerevan International Book Festival.