մյս 09, 2025 Նորություններ Նվիրատվություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանն այսօր նվեր ստացավ եգիպտահայ լրագրող Թովմաս Գորգիսյանի Thomas Gorguissian (Թովմաս Կորկիսեան) «Իմ կյանքիս պատուհանը» հուշապատումի արաբերեն հրատարակությունը։ Գիրքը լույս է ընծայվել Կահիրեի «Ալ Շրուք» հրատարակչության կողմից 2025 թ. հունվարին։ Թովմաս Գորգիսյանը ավելի քան 50 տարվա լրագրողական աշխատանքի փորձ ունի, որից 30-ը նա ապրում և աշխատում է Միացյալ Նահանգներում։ Պարոն Գորգիսյանը թղթակցում է արաբական «Ալ ահրամ» և այլ թերթերի, հոդվածներ գրում հավասարապես թե՛ քաղաքական և թե՛ մշակութային թեմաներով։ Սա նրա երրորդ գիրքն է։ Հեղինակի խոսքով գիրքը ներկայացնում է ցեղասպանությունից փրկված մի մեծ ընտանիքի պատմության խճանկարը, մարդկանց ճակատագրերը և եգիպտահայ կյանքը։
Գիրքը գրված է ականատեսի աչքերով, այլ ոչ թե հետազոտողի։ Հեղինակն անդրադառնում է Եգիպտոսի մշակույթի պատմության մեջ հայերի, ինչպես նաև հայ մշակույթի պատմության մեջ Եգիպտոսի դերին: Նա ներկայացրել է 1911 թվականին Մարտիրոս Սարյանի և Կոմիտաս Վարդապետի Եգիպտոս կատարած այցելություններին։ Այն նշանակալի հետք թողեց Սարյանի ստեղծագործության մեջ, որն այստեղ վրձնեց իր «Եգիպտական դիմակներ», «Քայլող կինը» և «Գիշերային բնանկար. Եգիպտոս» կտավները։ Հետաքրքիր է, որ Կոմիտաս Վարդապետը նույնպես նույն 1911-ին եղել է Եգիպտոսում, համերգներ և բանախոսություններ ներկայացրել Ալեքսանդրիայում և Կահիրեում։
Գրքի «Կահիրեն, որ հետս կապրի», «Վաշինգտոնը, որտեղ ապրում եմ» գլուխների խոսուն վերնագրերը վկայում են, որ այն գրված է փաստագրական հիմքով և գեղարվեստական շարադրանքով։ Ներկայացված են բազմաթիվ լուսանկարներ հեղինակի անձնական արխիվից։ Թովմաս Գորգիսյանի գիրքը արժեքավոր ներդրում է եգիպտահայ կյանքն ուսումնասիրողների համար:

май 09, 2025 Новости Пожертвование
Сегодня Национальная библиотека Армении получила в дар арабское издание мемуаров «Окно в мою жизнь» египетского журналиста армянского происхождения Томаса Горгисяна. Книга была опубликована каирским издательством «Аль Шрук» в январе 2025 года. Томас Горгисян имеет более чем 50-летний журналистский опыт, тридцать из которых он прожил в США.
Г-н Горгисян является корреспондентом нескольких газет,в том числе арабоязычной газеты «Аль Ахрам», пишет статьи на политические и культурные темы. Это его третья книга. По словам автора, книга представляет собой мозаику истории большой семьи, пережившей Геноцид, судеб людей и жизни египетских армян.
Книга написана очевидцем, а не исследователем. Автор затрагивает роль армян в истории египетской культуры, а также роль Египта в истории армянской культуры. Описал визиты Мартироса Сарьяна и Комитаса Вардапета в Египет в 1911 году. Это оставило значительный след в творчестве Сарьяна, написавшего впоследствии такие картины, как: «Египетские маски», «Идущая женщина» и «Ночной пейзаж. Египет»… Интересно, что Комитас Вардапет также посетил Египет в том же 1911 году, выступив с концертами и лекциями в Александрии и Каире. Красноречивые названия глав книги «Каир, который будет жить со мной», «Вашингтон, где я живу» свидетельствуют о документальной основе произведений. Представлены многочисленные фотографии из личного архива автора. Книга Товмаса Горгисяна – ценный вклад в изучение египетско-армянской жизни.