հնս 24, 2026 Նորություններ
Հունիսի 15-19-ը Շվեդիայի Լինշոփինգ քաղաքի համալսարանում անցկացվեց «ERIK-Equality, Rights and Inclusion Knowledge» թեմայով միջազգային ամառային դպրոց, որը համախմբել էր Հայաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի պետական կառույցների, բուհերի և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։ Ծրագրի ընթացքում քննարկվել են հավասարության, ներառականության և մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող արդիական թեմաներ՝ խտրականության կանխարգելումից մինչև բոլորի համար հավասար հնարավորությունների ապահովում։ Ամառային դպրոցին Հայաստանի ազգային գրադարանից մասնակցել է Սպասարկման բաժնի վարիչ Տաթևիկ Թամազյանը։
Հայաստանի ազգային գրադարանը լինելով հանրային նշանակության մշակութային հաստատություն՝ կարևոր է համարում ձևավորել և պահպանել այնպիսի միջավայր, որն հիմնված է հավասար հնարավորությունների, փոխադարձ հարգանքի և ներառականության սկզբունքների վրա՝ ապահովելով ծառայությունների հասանելիությունը բոլորի համար՝ անկախ սեռից, ազգությունից, ծագումից, կրոնական կամ քաղաքական հայացքներից, սոցիալական կամ այլ առանձնահատկություններից։

Representatives from state institutions, universities, and non-governmental organizations from Armenia, Moldova, and Ukraine attended an international summer school on the theme of "ERIK-Equality, Rights and Inclusion Knowledge" from June 15–19 at the University of Linköping, Sweden. Throughout the session, topics about equality, inclusiveness, and the protection of human rights were discussed. These topics ranged from ensuring that everyone has equal opportunities to preventing prejudice. Tatevik Tamazyan, Head of the Service Department, participated in the summer school from the National Library of Armenia.
As a publicly significant cultural institution, the National Library of Armenia believes it is critical to establish and uphold an atmosphere founded on the values of equality of opportunity, respect for one another, and inclusivity, guaranteeing access to services for everyone, irrespective of gender, nationality, origin, political or religious beliefs, social or other characteristics.