հնս 24, 2026 Նորություններ
Հունիսի 15-19-ը Շվեդիայի Լինշոփինգ քաղաքի համալսարանում անցկացվեց «ERIK-Equality, Rights and Inclusion Knowledge» թեմայով միջազգային ամառային դպրոց, որը համախմբել էր Հայաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի պետական կառույցների, բուհերի և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։ Ծրագրի ընթացքում քննարկվել են հավասարության, ներառականության և մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող արդիական թեմաներ՝ խտրականության կանխարգելումից մինչև բոլորի համար հավասար հնարավորությունների ապահովում։ Ամառային դպրոցին Հայաստանի ազգային գրադարանից մասնակցել է Սպասարկման բաժնի վարիչ Տաթևիկ Թամազյանը։
Հայաստանի ազգային գրադարանը լինելով հանրային նշանակության մշակութային հաստատություն՝ կարևոր է համարում ձևավորել և պահպանել այնպիսի միջավայր, որն հիմնված է հավասար հնարավորությունների, փոխադարձ հարգանքի և ներառականության սկզբունքների վրա՝ ապահովելով ծառայությունների հասանելիությունը բոլորի համար՝ անկախ սեռից, ազգությունից, ծագումից, կրոնական կամ քաղաքական հայացքներից, սոցիալական կամ այլ առանձնահատկություններից։

Летняя школа «ERIK — Знания о равенстве, правах и инклюзивности»
С 15 по 19 июня в Университете Линчёпинга (Швеция) прошла международная летняя школа ERIK (Equality, Rights and Inclusion Knowledge), объединившая представителей государственных учреждений, высших учебных заведений и общественных организаций Армении, Молдовы и Украины. В ходе программы участники обсудили актуальные вопросы обеспечения равенства, инклюзивности и защиты прав человека — от предупреждения дискриминации до создания условий, гарантирующих равные возможности для всех членов общества. От Национальной библиотеки Армении в летней школе приняла участие заведующая отделом обслуживания Татевик Тамазян.
Как культурное учреждение общественного значения, Национальная библиотека Армении придает особое значение формированию и поддержанию среды, основанной на принципах равных возможностей, взаимного уважения и инклюзивности. Библиотека стремится обеспечивать доступность своих услуг для всех пользователей независимо от пола, национальности, происхождения, религиозных или политических взглядов, социального положения и иных особенностей.