հնս 03, 2025 Նորություններ Միջոցառումներ Գրական հանդիպումներ
Հրատարակչական գործը միայն գիրք հրատարակելն ու վաճառել չէ, մենք նաև ճաշակ ձևավորելու խնդիր ունենք, լինել մշակութային ուղեցույց ընթերցողի համար՝ աջակցելով գրականության ճիշտ ընկալմանը և ընտրությանը։ Այս առումով մեծ է նաև գրադարանների, գրքի խորհրդատուների դերը։ Խորհուրդ են տալիս հրատարակիչները. Գրքային նորություններ I Արքմենիկ Նիկողոսյան խորագրով հանդիպման ժամանակ ընթացիկ ծրագրերից, հրատարակվող նոր գրքերից և հրատարակչական գործի առանձնահատկությունների մասին խոսեց Antares Media Holding հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Արքմենիկ Նիկողոսյան Arqmenik Nikoghosyan Ներկայացնելով «Անտարես» հրատարակչության գործունեությունը՝ խմբագիրն ընդգծեց, որ գրքերը հիմնականում տպագրվում են մատենաշարերով։ Նա մասնավորապես նշեց «Օտարգիր» մատենաշարը, որը ներառում է բնագրից կատարված բացառապես առաջին թարգմանությունները։ Հրատարակվել են 36 լեզուներով թարգմանված գրական գործեր, և այդ պատասխանատու գործընթացը շատ հաճախ վստահվել է երիտասարդ, խոստումնալից թարգմանիչներին։
«Նոբելյան մրցանակակիրներ» շարքի մասին խոսելիս, վստահաբար նշեց, որ այն գրողը, ով ստանում է նոբելյան մրցանակ, գրեթե 6-7 ամիս անց թարգմանվում է հայերեն։ Առանձնահատուկ է Մկրտիչ Արմենի «Երևան» վեպի հրատարակությունը՝ որպես մշակութային մեծ ձեռքբերում։ Երկար ժամանակ շրջանցված այս գործը վերադառնում է ընթերցողի սեղան՝ արժանի ուշադրությամբ ու գնահատանքով։
«Բաբելոնյան գրադարան» մատենաշարում նոր կյանք է տրվում հեղինակներին, որոնք տարբեր հանգամանքների բերումով հայտնվել են գրական լուսանցքում։ Այս շարքը բացահայտում է մոռացված կամ անտեսված գրականության իրական գոհարները։ «Արգելված գրքեր» մատենաշարը վերականգնում է գաղափարական, գրաքննության կամ քաղաքական արգելքների բերումով երկար տարիներ չհրապարակված գրականության ներկայությունը։ Հեղինակներ, որոնց ձայնը երկար ժամանակ լռեցված է եղել, այժմ խոսում են հայերենով։ «Այսօր գրքի հիմնական գնորդը երիտասարդն է»,- նշեց Արքմենիկ Նիկողոսյանը՝ ընդգծելով, որ նոր սերունդն է նպաստում գրական մշակույթի պահպանմանն ու նոր հրատարակությունների պահանջարկի ձևավորմանը։ Հանդիպմանը մասնակցում էին ընթերցողներ, Հայաստանի ազգային և Երևանի համայնքային գրադաանների ներկայացուցիչներ։ Ավելին՝ տեսանյութում https://youtu.be/Ag4KBr-_gVw Լուսանկարներ՝ https://flic.kr/s/aHBqjCgdV8

Книжные новости. Издательство «Антарес»
Издательская деятельность-это не только издание и продажа книг. У нас также есть задача формировать вкус, быть культурным ориентиром для читателя, способствовать правильному восприятию и выбору литературы. В этом плане велика и роль библиотек, книжных консультантов. Рекомендуют издатели. Книжные новости|Аркменик Никогосян — под таким заголовком прошла встреча, в ходе которой главный редактор издательства Antares Media Holding Аркменик Никогосян рассказал о текущих проектах, новых издаваемых книгах и особенностях издательского дела. Представляя деятельность издательства «Антарес», редактор подчеркнул, что книги в основном издаются в виде книжных серий. В частности, он отметил серию «Отаргир», включающую исключительно первые переводы с оригинального языка. Уже опубликованы литературные произведения, переведённые с 36 языков, и этот ответственный процесс зачастую доверяется молодым, перспективным переводчикам.
Говоря о серии «Лауреаты Нобелевской премии», Никогосян с уверенностью отметил, что писатель, получивший Нобелевскую премию, обычно переводится на армянский язык в течение 6–7 месяцев. Особое место занимает публикация романа Мкртича Армена «Ереван» — как большое культурное достижение. Это произведение, долгое время остававшееся в тени, возвращается к читателю с заслуженным вниманием и признанием. В серии «Вавилонская библиотека» даётся новая жизнь авторам, которые по разным причинам оказались на периферии литературного процесса. Эта серия раскрывает настоящие жемчужины забытой или проигнорированной литературы. Серия «Запрещённые книги» восстанавливает присутствие литературных произведений, которые долгие годы не публиковались из-за идеологических, цензурных или политических запретов. Авторы, чьи голоса долгое время были заглушены, теперь говорят на армянском языке. «Сегодня основной покупатель книг — молодёжь», — отметил Аркменик Никогосян, подчеркнув, что именно новое поколение способствует сохранению литературной культуры и формированию спроса на новые издания.
Во встрече приняли участие читатели, представители Национальной библиотеки Армении и общинных библиотек Еревана. Подробнее — в видеоролике: https://youtu.be/Ag4KBr-_gVw Фотографии: https://flic.kr/s/aHBqjCgdV8