Հայաստանի գրքային քարտեզ | նոյեմբեր
Նոյեմբեր ամսվա առաջատար գրքերը և հեղինակները Նոյեմբերին հանրային գրադարաններում ամենապահանջարկված գիրքը բրիտանացի գրող Ալեքս Մայքլիդիսի «Լռակյաց հիվանդը» հոգեբանական թրիլլերն է։ Այն մի սպանության բացահայտման պատմություն է, որը զուգորդվում է հերոսների կյանքի տարբեր դրվագների վերլուծությամբ և անսպասելի հանգուցալուծմամբ, որը ընթերցողին ապշահար է թողնում։
Թեժ տասնյակի հաջորդ երեք հորիզոնականներում Աշոտ Աղաբաբյանի «Սև հովազ», Ռաֆայել Մարգարյանի «Սպասիր ինձ երկնքում» և Էլիզաբեթ Գիլբերթի «Ուտել, աղոթել, սիրել» վեպերն են։ Դպրոցական և բուհական ուսումնական հանձնարարություններից բացի, այս ամիս գրադարաններում ամենապահանջված հեղինակներից են նաև Աշոտ Աղաբաբյանի, Ռուբեն Եսայանի, Գրիգոր Քեշիշյանի, Նարինե Աբգարյանի, Էլիֆ Շաֆաքի, Հարուկի Մուրակամիի, Խալեդ Հոսեյնիի, Մայք Օմերի, Ջորջ Օրուելի գրքերը։
Մարզային գրադարաններում սպասարկման վիճակագրական տվյալներով որքան նրանք հեռու են մայրաքաղաք Երևանից (Տավուշ, Սյունիք, Վայոց Ձոր և Գեղարքունիք), այնքան գրականության ավելի բարձր շրջանառություն ունեն։ Ընթերցանության պատկերի վրա մեծ ազդեցություն ունի նաև ընթերցողների սեռային կազմը։ Հանրային գրադարանների օգտվողների մոտ երկու երրորդը կազմում են իգական սեռի ներկայացուցիչները։ Կարելի է ասել, որ հենց կանայք և աղջիկներն են ձևավորում գրադարանների ընթերցանության համապատկերը։

дек 03, 2025 Книжная карта Армении
Лучшие книги и авторы ноября- выбор читателей. Самой популярной книгой в публичных библиотеках Армении в ноябре, стал психологический триллер «Безмолвный пациент» британского писателя Алекса Михаэлидиса. Это история раскрытия убийства, сочетающаяся с анализом различных эпизодов из жизни персонажей и неожиданной развязкой, которая ошеломляет читателя.
Следующие три места в горячей десятке занимают «Чёрная пантера» Ашота Агабабяна, «Жди меня на небесах» Рафаэля Маргаряна и «Ешь, молись, люби» Элизабет Гилберт. Кроме школьных и университетских заданий по чтению, самыми популярными авторами в библиотеках этого месяца также стали книги: Ашота Агабабяна, Рубена Есаяна, Григора Кешишяна, Нарине Абгарян, Элиф Шафак, Харуки Мураками, Халеда Хоссейни, Майка Омера и Джорджа Оруэлла.
Согласно статистическим данным по обслуживанию читателей в региональных библиотеках, чем дальше они расположены от столицы – Еревана (Тавуш, Сюник, Вайоц Дзор и Гегаркуник), тем больше объем выдаваемой литературы. Гендерный состав читателей также оказывает большое влияние на картину чтения. Около двух третей пользователей публичных библиотек – женщины. Можно сказать, что именно женщины и девочки формируют картину предпочтений для чтения в библиотеках страны.