Հայաստանի գրքային քարտեզ | նոյեմբեր
Նոյեմբեր ամսվա առաջատար գրքերը և հեղինակները Նոյեմբերին հանրային գրադարաններում ամենապահանջարկված գիրքը բրիտանացի գրող Ալեքս Մայքլիդիսի «Լռակյաց հիվանդը» հոգեբանական թրիլլերն է։ Այն մի սպանության բացահայտման պատմություն է, որը զուգորդվում է հերոսների կյանքի տարբեր դրվագների վերլուծությամբ և անսպասելի հանգուցալուծմամբ, որը ընթերցողին ապշահար է թողնում։
Թեժ տասնյակի հաջորդ երեք հորիզոնականներում Աշոտ Աղաբաբյանի «Սև հովազ», Ռաֆայել Մարգարյանի «Սպասիր ինձ երկնքում» և Էլիզաբեթ Գիլբերթի «Ուտել, աղոթել, սիրել» վեպերն են։ Դպրոցական և բուհական ուսումնական հանձնարարություններից բացի, այս ամիս գրադարաններում ամենապահանջված հեղինակներից են նաև Աշոտ Աղաբաբյանի, Ռուբեն Եսայանի, Գրիգոր Քեշիշյանի, Նարինե Աբգարյանի, Էլիֆ Շաֆաքի, Հարուկի Մուրակամիի, Խալեդ Հոսեյնիի, Մայք Օմերի, Ջորջ Օրուելի գրքերը։
Մարզային գրադարաններում սպասարկման վիճակագրական տվյալներով որքան նրանք հեռու են մայրաքաղաք Երևանից (Տավուշ, Սյունիք, Վայոց Ձոր և Գեղարքունիք), այնքան գրականության ավելի բարձր շրջանառություն ունեն։ Ընթերցանության պատկերի վրա մեծ ազդեցություն ունի նաև ընթերցողների սեռային կազմը։ Հանրային գրադարանների օգտվողների մոտ երկու երրորդը կազմում են իգական սեռի ներկայացուցիչները։ Կարելի է ասել, որ հենց կանայք և աղջիկներն են ձևավորում գրադարանների ընթերցանության համապատկերը։

Dec 03, 2025 Book Map of Armenia
The most sought-after book in public libraries in November is British author Alex Michaelides' psychological thriller "The Silent Patient." It is a story of murder discovery, combined with an analysis of various episodes in the characters' lives, and a shocking conclusion that leaves the reader stunned. Ashot Aghababyan's "Black Panther," Rafael Margaryan's "Wait for Me in Heaven," and Elizabeth Gilbert's "Eat, Pray, Love" round out the top ten.
In addition to school and university academic assignments, books by Ashot Aghababyan, Ruben Yesayan, Grigor Keshishyan, Narine Abgaryan, Elif Shafak, Haruki Murakami, Khaled Hosseini, Mike Omer, and George Orwell are among the most sought-after authors in libraries this month.
According to statistical data on service in regional libraries, the further they are from the capital Yerevan (Tavush, Syunik, Vayots Dzor and Gegharkunik), the higher the circulation of literature they have. The gender composition of readers also has a great influence on the reading picture. About two-thirds of public library users are female. One could argue that women and girls largely shape the reading landscape of libraries.