հկտ 03, 2025 Միջոցառումներ Նորություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանում շարունակվում է EIFL-ի տարեկան համաժողովը Հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանի ազգային գրարանում կայացավ EIFL-ի տարեկան համաժողովի երկրորդ օրը․ այն կարևոր հնարավորություն տվեց միջազգային գրադարանային և ակադեմիական համայնքի ներկայացուցիչներին՝ կիսվելու փորձով և անդրադառնալու բաց գիտության ու գիտելիքի հասանելիության հիմնարար թեմաներին։ Օրվա ընթացքում քննարկվեցին մի շարք առանցքային հարցեր․
Հեղինակային իրավունքի պաշտպանություն և կրկնակի հրապարակման իրավունքներ (SPR) – EIFL-ի Հեղինակային իրավունք և գրադարաններ ծրագրի ղեկավար Թերեզա Հակեթը ներկայացրեց հեղինակային իրավունքի պահպանման նոր գործիքները և Սլովենիայի օրինակը, որտեղ SPR-ը ամրագրվել է ազգային օրենսդրության մեջ։ Diamond բաց հասանելի հրատարակումներ – Նեպալի, Սերբիայի և Թանզանիայի ներկայացուցիչները կիսվեցին հաջողված փորձառությամբ՝ ընդգծելով որակի և կայունության ապահովման կարևորությունը։ Նիստում ելույթ ունեցան Միլիցա Շևկուշիչը, Թատյանա Տիմոտիևիչը, Սագարջ Ռաջ Սուբեդին և Փոլ Սամուել Մունեջան։
Persistent Identifiers (PIDs) – Քննարկվեց DOI, ORCID և ROR նույնացուցիչների կիրառման փորձը և դրանց դերը՝ գիտական արդյունքների մատչելիությունն ու ճանաչելիությունը բարձրացնելու գործում։ Խոսնակներ էին Իրինա Կուչման, Գիրմա Ավեկե Դենկայեհուն և Միլիցա Շևկուշիչը։ Բացի հիմնական զեկուցումներից, մասնակիցները հնարավորություն ունեցան քննարկելու նաև նորագույն գործիքներ OpenAlex հարթակում, պահոցների մարտահրավերները և արհեստական բանականության կիրառությունը գրադարաններում։ Օրվա ավարտին անցկացվեց հանդիպում հրատարակիչների հետ, որը կարևորեց միջազգային համագործակցությունների խորացման անհրաժեշտությունը։ EIFL-ի համաժողովի երկրորդ օրը ևս մեկ անգամ ընդգծեց գիտելիքի ազատ ու հավասար հասանելիության գաղափարի շուրջ համախմբվածության կարևորությունը։

The second day of the EIFL annual conference kicked off at the National Library of Armenia.
The National Library of Armenia hosted the second day of the EIFL Annual Conference on October 1. It provided an important opportunity for representatives of the international library and academic community to share their experiences and address fundamental topics of open science and access to knowledge. Over the course of the day, several important topics were covered:
Copyright and Republishing Rights (SPR) – Teresa Hackett, EIFL’s Copyright and Libraries Program Manager, presented new copyright enforcement tools and the example of Slovenia, where SPR has been enshrined in national law. Diamond Open Access Publishing – Representatives from Nepal, Serbia and Tanzania shared successful experiences, highlighting the importance of ensuring quality and sustainability. Paul Samuel Muneja, Sagarj Raj Subedi, Tatjana Timotijević, and Milica Ševkušić spoke at the session.
Persistent Identifiers (PIDs) – The experience of using DOI, ORCID and ROR identifiers and their role in increasing the accessibility and recognizability of scientific results was discussed. Irina Kuchma, Girma Aveke Denkayehu, and Militsa Ševkušić were the speakers. The participants had the chance to talk about the newest tools on the OpenAlex platform, the difficulties with repositories, and the application of artificial intelligence in libraries, in addition to the main reports. At the end of the day, a meeting was held with publishers, which highlighted the need to deepen international cooperation. Unity around the concept of free and equal access to knowledge was once again underlined on the second day of the EIFL conference.