հկտ 21, 2024 Միջոցառումներ Հանրային դասախոսություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանը այսօր՝ հոկտեմբերի 20-ին, հյուրընկալեց իտալացի հայտնի ճարտարապետ Չինո Ցուկիին։ Ճարտարապետության գրադարանը (Library For Architecture), Ազգային գրադարանի հետ համագործակցությամբ, կազմակերպել էր նշանավոր ճրտարապետի The Campside Shower Theory (Ի գովաբանություն արտաժամանակյա ճարտարապետության) հանրային դասախոսությունը։ Մեր գործընկեր Ճարտարապետության գրադարանի միջոցառումը կազմակերպվել էր LFA-ի «12 ամիս» ծրագրի շրջանակում։
Չինո Ցուկիի «Cino Zucchi Architetti» արվեստանոցը ճարտարապետության, լանդշաֆտի և քաղաքային պլանավորման մեջ եվրոպական առաջատար արվեստանոցներից մեկն է։ Արվեստանոցը պարբերաբար փնտրում է նոր տարածական լուծումներ ժամանակակից բազմազան և բազմաշերտ միջավայրերում։ Արվեստանոցի նպատակն է նորարարությունն ու հետազոտական աշխատանքները համատեղել մասնագիտական ամբողջականության հետ՝ ձևավորված փորձի և մասնագետների լավ հաստատված ցանցի շնորհիվ հաղթահարելով ցանկացած մասշտաբի բարդ ծրագրերը։
Միլանցի 68-ամյա Չինո Ցուկին կոմպոզիցիայի և քաղաքաշինական, ճարտարապետական ու քաղաքային դիզայնի խոշոր մասնագետ է, դոկտոր-պրոֆեսոր: 2013-ին նա հրավիրյալ դասախոս էր Հարվարդի Դիզայնի բարձրագույն դպրոցում։ Դասավանդել է Ֆլորենցիայի, Սիրակուզայի համալսարաններում, Ցյուրիխի և Մադրիդի պոլիտեխնիկական համալսարաններում։ Դասախոսում է Միլանի համալսարանում։ Քաղաքային դիզայնի, ճարտարապետության պատմության և տեսության թեմաներով բազմաթիվ էսսեների և հոդվածների հեղինակ է, որոնք հրապարակվել են բազմաթիվ միջազգային ամսագրերում:
Իր Cino Zucchi Architetti ստուդիայի հետ նա տարիների ընթացքում նախագծել և կառուցել է բազմաթիվ հասարակական, բնակելի, առևտրային շենքեր, գրասենյակներ, հանրային տարածքներ, նախագծել արդյունաբերական և պատմական տարածքների գլխավոր հատակագծեր, իրականացրել վերականգնումներ: Ցուկին մասնակցել է ճարտարապետության ոլորտի բազմաթիվ ազգային և միջազգային մրցույթների, ստացել զգալի թվով մրցանակներ:

окт 21, 2024 Мероприятия Публичные лекции
Сегодня, 20 октября, Национальную библиотеку Армении посетил известный итальянский архитектор Чино Цуки. Библиотека архитектуры в сотрудничестве с Национальной библиотекой организовала публичную лекцию «Похвала вневременной архитектуре». Мероприятие нашего партнера Архитектурной библиотеки было организовано в рамках программы «12 месяцев». Студия Cino Zucchi Architetti — одна из ведущих европейских студий в области архитектуры, ландшафта и городского планирования. Студия регулярно ищет новые пространственные решения в современных разнообразных и многослойных средах.
Цель лекции — объединить инновации и исследовательскую работу с профессиональной честностью, выявить решения для сложных проектов любого масштаба на основе накопленного опыта и сети специалистов. 68-летний миланец Чино Цуки — крупный специалист по композиции и градостроительству, архитектуре и городскому дизайну, доктор и профессор. В 2013 году он выступил приглашенным лектором в Гарвардской высшей школе дизайна. Преподавал в университетах Флоренции, Сиракуз, политехнических университетах Цюриха и Мадрида. Читает лекции в Миланском университете.
Он является автором множества эссе и статей на темы городского дизайна, истории и теории архитектуры, опубликованных во многих международных журналах. Со своей студией Cino Zucchi Architetti за годы работы он спроектировал и построил множество общественных, жилых, коммерческих зданий, офисов, промышленных предприятий, а также разработал генеральные планы исторических территорий, проводил реставрацию. Цуки участвовал во многих национальных и международных конкурсах в области архитектуры и получил значительное количество наград.