հկտ 21, 2024 Միջոցառումներ Հանրային դասախոսություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանը այսօր՝ հոկտեմբերի 20-ին, հյուրընկալեց իտալացի հայտնի ճարտարապետ Չինո Ցուկիին։ Ճարտարապետության գրադարանը (Library For Architecture), Ազգային գրադարանի հետ համագործակցությամբ, կազմակերպել էր նշանավոր ճրտարապետի The Campside Shower Theory (Ի գովաբանություն արտաժամանակյա ճարտարապետության) հանրային դասախոսությունը։ Մեր գործընկեր Ճարտարապետության գրադարանի միջոցառումը կազմակերպվել էր LFA-ի «12 ամիս» ծրագրի շրջանակում։
Չինո Ցուկիի «Cino Zucchi Architetti» արվեստանոցը ճարտարապետության, լանդշաֆտի և քաղաքային պլանավորման մեջ եվրոպական առաջատար արվեստանոցներից մեկն է։ Արվեստանոցը պարբերաբար փնտրում է նոր տարածական լուծումներ ժամանակակից բազմազան և բազմաշերտ միջավայրերում։ Արվեստանոցի նպատակն է նորարարությունն ու հետազոտական աշխատանքները համատեղել մասնագիտական ամբողջականության հետ՝ ձևավորված փորձի և մասնագետների լավ հաստատված ցանցի շնորհիվ հաղթահարելով ցանկացած մասշտաբի բարդ ծրագրերը։
Միլանցի 68-ամյա Չինո Ցուկին կոմպոզիցիայի և քաղաքաշինական, ճարտարապետական ու քաղաքային դիզայնի խոշոր մասնագետ է, դոկտոր-պրոֆեսոր: 2013-ին նա հրավիրյալ դասախոս էր Հարվարդի Դիզայնի բարձրագույն դպրոցում։ Դասավանդել է Ֆլորենցիայի, Սիրակուզայի համալսարաններում, Ցյուրիխի և Մադրիդի պոլիտեխնիկական համալսարաններում։ Դասախոսում է Միլանի համալսարանում։ Քաղաքային դիզայնի, ճարտարապետության պատմության և տեսության թեմաներով բազմաթիվ էսսեների և հոդվածների հեղինակ է, որոնք հրապարակվել են բազմաթիվ միջազգային ամսագրերում:
Իր Cino Zucchi Architetti ստուդիայի հետ նա տարիների ընթացքում նախագծել և կառուցել է բազմաթիվ հասարակական, բնակելի, առևտրային շենքեր, գրասենյակներ, հանրային տարածքներ, նախագծել արդյունաբերական և պատմական տարածքների գլխավոր հատակագծեր, իրականացրել վերականգնումներ: Ցուկին մասնակցել է ճարտարապետության ոլորտի բազմաթիվ ազգային և միջազգային մրցույթների, ստացել զգալի թվով մրցանակներ:

Oct 21, 2024 Events Public lecures
Today, October 20, the National Library of Armenia was visited by the famous Italian architect Cino Zucchi. The Architecture Library, in collaboration with the National Library, organized a public lecture "In Praise of Timeless Architecture". The event of our partner, the Architecture Library, was organized within the framework of the "12 Months" program.
Cino Zucchi Architetti Studio is one of the leading European studios in the field of architecture, landscape, and urban planning. The studio regularly seeks new spatial solutions in modern diverse and multi-layered environments.
The goal of the lecture is to combine innovation and research with professional integrity, to identify solutions for complex projects of any scale based on accumulated experience and a network of specialists. 68-year-old Milanese Cino Zucchi is a major specialist in composition and urban planning, architecture and urban design, doctor and professor. In 2013, he was a guest lecturer at the Harvard Graduate School of Design. He has taught at the Universities of Florence, Syracuse, the Polytechnics of Zurich and Madrid. He lectures at the University of Milan.
He is the author of numerous essays and articles on urban design, history and theory of architecture, published in many international journals. With his studio Cino Zucchi Architetti, he has designed and built numerous public, residential, and commercial buildings, offices, and industrial enterprises. He has also developed master plans for historic areas and carried out restorations, and industrial enterprises, developed master plans for historic areas, and carried out restorations. Zucchi has participated in many national and international competitions in the field of architecture and has received a significant number of awards.