հկտ 16, 2025 Միջոցառումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանը միացել է սփյուռքահայ արձակագիր Համաստեղի (Համբարձում Կելենյան) ծննդյան 130-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքին՝ կազմակերպելով գրականության ցուցադրություն։ Գիտական և ընթացիկ մամուլի ընթերցասրահի աշխատակազմի նախաձեռնությամբ ներկայացվել է գրողի գրեթե ողջ գրական ժառանգությունը։ Ցուցադրությունը ներկայացրեց Գիտական ընթերցասրահի ենթաբաժնի վարիչ Արևիկ Զախարյանը։
Համաստեղը հայ արձակի այն ներկայացուցիչներից է, ով իր ստեղծագործություններով ձևավորեց սփյուռքահայ գրական մտածողության նոր որակ։ Նրա պատմվածքներն ու վիպակները՝ «Գիւղը», «Անձրև», «Մարդիկ և հող», «Կեանքն ու քամին», աչքի են ընկնում իրականության խորը ընկալմամբ, պարզ, բայց ներաշխարհով հարուստ կերպարներով։ Նրա գործերում հնչում է հայ գյուղի ցավն ու հավատը, հողի ու հիշողության անքակտելի կապը։
Միջոցառման շրջանակում հանրային դասախոսությամբ հանդես եկավ գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Մարգարիտա Խաչատրյանը, ով ընդգծեց. «Համաստեղի գրական վաստակը մեր հոգևոր մշակույթի ձեռքբերումներից է՝ որպես հայի գոյատևելու իրավունքի հաստատում։ Նրա հերոսների մարդկային նկարագիրն ամբողջանում է հայի ազգային խառնվածքով։ Եկե՛ք լավ հասկանանք Համաստեղի գրական դասերը՝ հանուն այսօրվա և վաղվա սերունդների հայ ապրելու իրավունքի»։ Ցուցադրությունը բաց կլինի մեկ շաբաթ։

A Literary Exhibition and Public Lecture
The National Library of Armenia has organized a literary exhibition as part of a series of events honoring the 130th anniversary of the birth of Diaspora Armenian prose writer Hamastegh (Hambartzum Kelenyan). Nearly all of the author's literary works were showcased by the initiative of the Scientific and Current Press Reading Room staff. The event began with an introduction by Arevik Zakharyan, Head of the Reading Room.
One such representative of Armenian prose who, through his writings, helped to establish a new standard of Diaspora Armenian literary thought is Hamastegh. His novels and stories, including "The Village," "The Rain," "People and Soil," and "Life and the Wind," are notable for their profound understanding of reality and their straightforward yet intricately detailed inner worlds. The Armenian village's suffering and faith, as well as the unbreakable bond between memory and land, are echoed in his works.
"The literary merit of Hamastegh is one of the achievements of our spiritual culture, as an affirmation of the Armenian right to exist," said Dr. Margarita Khachatryan, a literary critic and Doctor of Philological Sciences, in a public lecture during the event. The Armenian national temperament completes the human portrait of its heroes. For the benefit of today's and tomorrow's Armenian generations, let us gain a deeper understanding of Hamastegh's literary teachings. The exhibition will be open for one week.