մյս 02, 2025 Միջոցառումներ Ցուցահանդեսներ Նորություններ
Ֆրանսիա-Հայաստան. պատմական և մշակութային երկխոսություն» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողովի շրջանակում գրադարանի մեծ ցուցասրահում առաջին անգամ ներկայացված են ՀԱԳ անձեռնմխելի գրականության բաժնի՝ Ֆրանսիայում հրատարակված հայերեն և ֆրանսերեն հնատիպ գրականության և մամուլի բացառիկ նմուշներ: Հայաստանի ազգային գրադարանի Անձեռնմխելի գրականության բաժնում պահպանվում է 2692 միավոր ֆրանսերեն գրականություն, որից մի փոքր մաս ցուցադրված է մեծ ցուցասրահում։ Ցուցադրված ամենահին ֆրանսերեն գիրքը «ZONORAS JEAN» (LES HISTOIRES ET CRONIQUES DU MONDE. - PARIS: PIERRE L' HUILLIER։ 1583, 989 p.) գիրքն է։
Հավաքածուում մեծ թիվ են կազմում բառարանները, հանրագիտարանները պատմական և ճանապարհորդական աշխատություններ: Հավաքածուում պահպանվող ֆրանսերեն ամենավաղ ժամանակաշրջանի գիրքը 1552թ. Փարիզում հրատարակված «Համընդհանուր տիեզերագնացություն» գիրքին է: 1739 թվականին Նիդեռլանդների Հաագա քաղաքում տպագրված Եթովպիացիների և հայերի քրիստոնեության պատմությունը ևս ցուցադրված գրքերի ցանկում էին։ 1702թ. Փարիզում տպագրված Ֆրենսիս Բեկոնի «Նոր Ատլատիդա» աշխատությունը, Դենի Դիդրոյի «Հանրագիտարան»-ի 4-րդ հատորը՝ տպագրված Փարիզում 1754 թվականին, Պլուտարքոսի 1787-ին տպագրված ստեղծագործությունները ևս ներառված էին ցուցադրվող գրականության մեջ։ Ի դեպ, 17-րդ դարում Փարիզում տպագրված առաջին հայերեն գործը զետեղվել է Կլոդ Դյուրե Բուրբոնուայի՝ 1613 թվականին հրատարակած «Գանձ աշխարհի լեզուների պատմության» աշխատության մեջ, որում հայոց լեզվին նվիրված հատվածում տեղ է գտել հայերեն փայտափորագիր այբուբենը։ 1633 թվականին Փարիզի Կայսերական տպարանում լույս է տեսել Ֆրանցիսկ Ռիվոլայի «Բառագիրք Հայոց» (հայերեն–լատիներեն) բառարանի երկրորդ հրատարակությունը, որը Փարիզում հրատարակված առաջին հայերեն գիրքն է։

май 02, 2025 Мероприятия Выставки Новости
В рамках двухдневной международной конференции «Франция-Армения: исторический и культурный диалог» в большом выставочном зале библиотеки впервые представлены эксклюзивные образцы армянской и французской старинной литературы и прессы, из Отдела раритетых книг Национальной библиотеки Армении. В этом отделе библиотеки хранится 2692 единиц французской литературы, небольшая, но наиболее интересная часть которой экспонируется в большом выставочном зале. Самая старая показанная на выставке французская книга — «ZONORAS JEAN» (LES HISTOIRES ET CRONIQUES DU MONDE. - PARIS: PIERRE L' HUILLIER: 1583, 989 стр.).
В коллекцию входит большое количество словарей, энциклопедий, исторических и географических сочинений. Самая ранняя французская книга, сохранившаяся в коллекции, датируется 1552 годом. Книга «Всеобщая космонавтика», изданная в Париже. История христианства эфиопов и армян, изданная в Гааге, Нидерланды, в 1739 году, также была в списке выставленных книг. «Новая Атлантида» Фрэнсиса Бэкона, изданная в Париже в 1702 году, 4-й том «Энциклопедии» Дени Дидро, изданная в Париже в 1754 году, и труды Плутарха, изданные в 1787 году, также были включены в экспонируемую литературу. Кстати, первое армянское произведение, напечатанное в Париже в XVII веке, было включено в «Сокровище истории языков мира» Клода Дюре Бурбонне, изданное в 1613 году, в котором армянский гравюрный алфавит был включен в раздел, посвященный армянскому языку. В 1633 году в Императорской типографии в Париже было опубликовано второе издание «Армянского словаря» Франсиса Риволы (армяно-латинского), которое стало первой армянской книгой, изданной в Париже.