մյս 02, 2025 Միջոցառումներ Ցուցահանդեսներ Նորություններ
Ֆրանսիա-Հայաստան. պատմական և մշակութային երկխոսություն» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողովի շրջանակում գրադարանի մեծ ցուցասրահում առաջին անգամ ներկայացված են ՀԱԳ անձեռնմխելի գրականության բաժնի՝ Ֆրանսիայում հրատարակված հայերեն և ֆրանսերեն հնատիպ գրականության և մամուլի բացառիկ նմուշներ: Հայաստանի ազգային գրադարանի Անձեռնմխելի գրականության բաժնում պահպանվում է 2692 միավոր ֆրանսերեն գրականություն, որից մի փոքր մաս ցուցադրված է մեծ ցուցասրահում։ Ցուցադրված ամենահին ֆրանսերեն գիրքը «ZONORAS JEAN» (LES HISTOIRES ET CRONIQUES DU MONDE. - PARIS: PIERRE L' HUILLIER։ 1583, 989 p.) գիրքն է։
Հավաքածուում մեծ թիվ են կազմում բառարանները, հանրագիտարանները պատմական և ճանապարհորդական աշխատություններ: Հավաքածուում պահպանվող ֆրանսերեն ամենավաղ ժամանակաշրջանի գիրքը 1552թ. Փարիզում հրատարակված «Համընդհանուր տիեզերագնացություն» գիրքին է: 1739 թվականին Նիդեռլանդների Հաագա քաղաքում տպագրված Եթովպիացիների և հայերի քրիստոնեության պատմությունը ևս ցուցադրված գրքերի ցանկում էին։ 1702թ. Փարիզում տպագրված Ֆրենսիս Բեկոնի «Նոր Ատլատիդա» աշխատությունը, Դենի Դիդրոյի «Հանրագիտարան»-ի 4-րդ հատորը՝ տպագրված Փարիզում 1754 թվականին, Պլուտարքոսի 1787-ին տպագրված ստեղծագործությունները ևս ներառված էին ցուցադրվող գրականության մեջ։ Ի դեպ, 17-րդ դարում Փարիզում տպագրված առաջին հայերեն գործը զետեղվել է Կլոդ Դյուրե Բուրբոնուայի՝ 1613 թվականին հրատարակած «Գանձ աշխարհի լեզուների պատմության» աշխատության մեջ, որում հայոց լեզվին նվիրված հատվածում տեղ է գտել հայերեն փայտափորագիր այբուբենը։ 1633 թվականին Փարիզի Կայսերական տպարանում լույս է տեսել Ֆրանցիսկ Ռիվոլայի «Բառագիրք Հայոց» (հայերեն–լատիներեն) բառարանի երկրորդ հրատարակությունը, որը Փարիզում հրատարակված առաջին հայերեն գիրքն է։

May 02, 2025 Events Exhibitions News
As part of the two-day international conference called "France-Armenia: Historical and Cultural Dialogue," the National Library of Armenia's large exhibition hall is presenting, for the first time, unique samples of French and Armenian ancient literature and press published in France that were sourced from the Intangible Literature Department. The Intangible Literature Department of the National Library of Armenia preserves 2692 units of French literature, a small part of which is exhibited in the large exhibition hall. The oldest French book exhibited is “Les Histoires et Chroniques du monde” de Jean Zonaras (Paris, 1583). The collection includes many dictionaries, encyclopedias, historical and travel works.
The earliest French book preserved in the collection is from 1552. The "Universal Cosmonautics" was published in Paris. The History of the Christianity of the Ethiopians and Armenians, published in The Hague, Netherlands in 1739, was also on the list of books exhibited. Francis Bacon's "New Atlantis" published in Paris in 1702, the 4th volume of Denis Diderot's "Encyclopedia" published in Paris in 1754, and Plutarch's works published in 1787 were also included in the exhibited literature.
By the way, the first Armenian work printed in Paris in the 17th century was included in Claude Duret Bourbonnais's "Treasure of the History of the Languages of the World" published in 1613, in which the Armenian woodcut alphabet was included in the section dedicated to the Armenian language. In 1633, the second edition of Francis Rivola's "Armenian Dictionary" (Armenian-Latin) was published at the Imperial Printing House in Paris, which was the first Armenian book published in Paris.