հնս 21, 2024 Միջոցառումներ Կինոակումբ
Հայաստանի ազգային գրադարանում ցուցադրվեց Սինե-ակումբի հերթական ֆիլմը` Անյես Վարդայի «Կլեոն` 5-ից 7-ը»։ Ֆիլմը վավերագրական և խաղարկային ոճերի համակցությամբ ներկայացնում է փոփ երգչի մտորումները կյանքի և մահվան մասին։ Ֆիլմի գործողություններն ընթանում են ասես իրական ժամանակում, այսինքն՝ մեկուկես ժամանոց ֆիլմը պատմում է մոտ մեկուկես ժամ հերոսուհու կյանքից։ Վարդան օգտագործում է ֆրանսիական «Նոր ալիքի» ֆիլմերին բնորոշ կինոհնարքներ և տեխնիկա։
«Ֆիլմադարան» կինոմշակույթի զարգացման ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ, կինոգետ Գարեգին Զաքոյանի խոսքով` սա Անյես Վարդայի ամենաճանաչված ֆիլմն է։ Կինոգետն ընդգծեց, որ Անյես Վարդայի ֆիլմերը բազմազան, բազմաժանր և բազմաոճ են։ Սինե-ակումբը Հայաստանի ազգային գրադարանում գործում է արդեն երրորդ տարին անընդմեջ` «Ֆիլմադարան» կինոմշակույթի զարգացման ՀԿ-ի, Ազգային գրադարանի, Հայաստանի Ֆրանսիայի դեսպանության և Ֆրանսիական ինստիտուտի համագործակցությամբ` կինոսերներին ներկայացնելով ֆրանսիական ֆիլմերի ընտրանին։ Ֆիլմերը ցուցադրվում են ֆրանսերեն` հայերեն և անգլերեն ենթագրերով։ Մուտքն ազատ է։

Jun 21, 2024 Cineclub
The National Library of Armenia showed another film from the Cinema Club: Cleo from 5 to 7 by Agnès Varda. The film presents the pop singer's thoughts on life and death in a combination of documentary and fiction styles. The action of the film takes place as if in real time, that is, the one-and-a-half-hour film talks about one and a half hours of the heroine’s life. Varda uses film techniques typical of French New Wave cinema. According to film expert Garegin Zakoyan, the founding president of the public organization for the development of film culture “Filmadaran,” this is the most recognized film by Agnès Varda. The filmmaker emphasized that Agnès Varda's films are diverse, multi-genre and multi-stylistic.
The Cinema Club of the National Library of Armenia has been operating for the third year in a row in collaboration with the public organization for the development of cinematic culture “Filmadaran”, the French Embassy in Armenia and the French Institute. We present to movie lovers a selection of French films. The films are shown in French with Armenian and English subtitles. The entrance is free.