հնս 21, 2024 Միջոցառումներ Կինոակումբ
Հայաստանի ազգային գրադարանում ցուցադրվեց Սինե-ակումբի հերթական ֆիլմը` Անյես Վարդայի «Կլեոն` 5-ից 7-ը»։ Ֆիլմը վավերագրական և խաղարկային ոճերի համակցությամբ ներկայացնում է փոփ երգչի մտորումները կյանքի և մահվան մասին։ Ֆիլմի գործողություններն ընթանում են ասես իրական ժամանակում, այսինքն՝ մեկուկես ժամանոց ֆիլմը պատմում է մոտ մեկուկես ժամ հերոսուհու կյանքից։ Վարդան օգտագործում է ֆրանսիական «Նոր ալիքի» ֆիլմերին բնորոշ կինոհնարքներ և տեխնիկա։
«Ֆիլմադարան» կինոմշակույթի զարգացման ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ, կինոգետ Գարեգին Զաքոյանի խոսքով` սա Անյես Վարդայի ամենաճանաչված ֆիլմն է։ Կինոգետն ընդգծեց, որ Անյես Վարդայի ֆիլմերը բազմազան, բազմաժանր և բազմաոճ են։ Սինե-ակումբը Հայաստանի ազգային գրադարանում գործում է արդեն երրորդ տարին անընդմեջ` «Ֆիլմադարան» կինոմշակույթի զարգացման ՀԿ-ի, Ազգային գրադարանի, Հայաստանի Ֆրանսիայի դեսպանության և Ֆրանսիական ինստիտուտի համագործակցությամբ` կինոսերներին ներկայացնելով ֆրանսիական ֆիլմերի ընտրանին։ Ֆիլմերը ցուցադրվում են ֆրանսերեն` հայերեն և անգլերեն ենթագրերով։ Մուտքն ազատ է։

июн 21, 2024 Киноклуб
В Национальной библиотеке Армении показали еще один фильм Киноклуба: «Клео от 5 до 7» Анеса Варды. В фильме представлены размышления эстрадной певицы о жизни и смерти при сочетании документального и художественного стилей. Действие фильма протекает словно в реальном времени, то есть полуторачасовой фильм рассказывает о полутора часах жизни героини. Варда использует киноприемы, характерные для французского кино «Новой волны». По мнению киноведа Гарегина Закояна, президента-основателя общественной организации развития кинокультуры «Филмадаран», — это самый признанный фильм Аньес Варды. Кинематографист подчеркнул, что фильмы Аньес Варды разнообразны, многожанровы и многостилистичны.
Киноклуб Национальной библиотеки Армении действует третий год подряд при сотрудничестве с общественной организацией развития кинокультуры «Филмадаран», посольством Франции в Армении и Французским институтом. Представляем любителям кино подборку французских фильмов. Фильмы демострируются на французском языке с армянскими и английскими субтитрами. Вход бесплатный.