հնս 19, 2026 Նորություններ
Հունիսի 14-16-ը Լյուքսեմբուրգում տեղի ունեցավ Եվրոպայի ազգային գրադարանների համաժողովի (CENL) տնօրենների տարեկան ընդհանուր ժողովը։ 1986 թ.-ից ի վեր CENL-ը համախմբում է Եվրոպայի ազգային գրադարանները։ Այս տարվա «Ոգեկոչելով ապագան» խորագրի շրջանակում քննարկվեցին ազգային գրադարանների զարգացման միտումները ներկայիս մարտահրավերների համատեքստում, մասնավորապես՝ ազգային գրադարանների դերը Եվրոպայի մշակութային ժառանգության պահպանման գործում, մշակութային ժառանգության հաստատությունների անվտանգությունն ու պաշտպանությունը, Եվրոպայի լեզվական բազմազանությունը և մշակութային ժառանգությունը արհեստական բանականության դարաշրջանում։
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը հանդես է եկել «Ազգային լեզվի պահպանումը մետատվյալների համակցման միջոցով (Հայաստանի փորձը համաշխարհային մատենագիտական համակարգերում)» թեմայով զեկուցմամբ՝ ներկայացնելով Հայաստանի ազգային գրադարանի փորձն ու իրականացվող աշխատանքները միջազգային մատենագիտական համակարգերում հայկական լեզվական և մշակութային ժառանգության ներկայացման ուղղությամբ։ Համաժողովի շրջանակում քննարկվել է նաև ազգային գրադարաններում արհեստական բանականության կիրառման էթիկական ուղեցույցի նախագիծը՝ կարևորելով թափանցիկության, հեղինակային իրավունքի պահպանման, մարդկային վերահսկողության և պատասխանատու կիրառման սկզբունքները։
Համաժողովի արդյունքներով ընդգծվել է ազգային գրադարանների միջև համագործակցության խորացման, մշակութային ժառանգության պահպանության և արհեստական բանականության պատասխանատու կիրառման կարևորությունը։

From June 14 to 16, the Annual General Meeting of the Directors of the Conference of European National Librarians (CENL) was held in Luxembourg. Since 1986, CENL has brought together Europe’s national libraries. Within the framework of this year’s theme, “Commemorating the Future,” discussions focused on the development trends of national libraries in the context of current challenges, particularly the role of national libraries in preserving Europe’s cultural heritage, the security and protection of cultural heritage institutions, Europe’s linguistic diversity, and cultural heritage in the era of artificial intelligence.
The Director of the National Library of Armenia, Anna Chulian, delivered a presentation titled “Preserving the National Language through Metadata Aggregation (The Armenian Experience in Global Bibliographic Systems),” presenting the experience of the National Library of Armenia and its ongoing efforts to represent Armenian linguistic and cultural heritage in international bibliographic systems.
Within the framework of the conference, a draft ethical guideline for the use of artificial intelligence in national libraries was also discussed, emphasizing the principles of transparency, copyright protection, human oversight, and responsible application.
The outcomes of the conference highlighted the importance of strengthening cooperation among national libraries, preserving cultural heritage, and ensuring the responsible use of artificial intelligence.