հնս 19, 2026 Նորություններ
Հունիսի 14-16-ը Լյուքսեմբուրգում տեղի ունեցավ Եվրոպայի ազգային գրադարանների համաժողովի (CENL) տնօրենների տարեկան ընդհանուր ժողովը։ 1986 թ.-ից ի վեր CENL-ը համախմբում է Եվրոպայի ազգային գրադարանները։ Այս տարվա «Ոգեկոչելով ապագան» խորագրի շրջանակում քննարկվեցին ազգային գրադարանների զարգացման միտումները ներկայիս մարտահրավերների համատեքստում, մասնավորապես՝ ազգային գրադարանների դերը Եվրոպայի մշակութային ժառանգության պահպանման գործում, մշակութային ժառանգության հաստատությունների անվտանգությունն ու պաշտպանությունը, Եվրոպայի լեզվական բազմազանությունը և մշակութային ժառանգությունը արհեստական բանականության դարաշրջանում։
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը հանդես է եկել «Ազգային լեզվի պահպանումը մետատվյալների համակցման միջոցով (Հայաստանի փորձը համաշխարհային մատենագիտական համակարգերում)» թեմայով զեկուցմամբ՝ ներկայացնելով Հայաստանի ազգային գրադարանի փորձն ու իրականացվող աշխատանքները միջազգային մատենագիտական համակարգերում հայկական լեզվական և մշակութային ժառանգության ներկայացման ուղղությամբ։ Համաժողովի շրջանակում քննարկվել է նաև ազգային գրադարաններում արհեստական բանականության կիրառման էթիկական ուղեցույցի նախագիծը՝ կարևորելով թափանցիկության, հեղինակային իրավունքի պահպանման, մարդկային վերահսկողության և պատասխանատու կիրառման սկզբունքները։
Համաժողովի արդյունքներով ընդգծվել է ազգային գրադարանների միջև համագործակցության խորացման, մշակութային ժառանգության պահպանության և արհեստական բանականության պատասխանատու կիրառման կարևորությունը։

июн 19, 2026 Новости
14–16 июня в Люксембурге состоялось ежегодное общее собрание директоров Конференции европейских национальных библиотек (CENL). С 1986 года CENL объединяет национальные библиотеки Европы. В рамках темы этого года «Вспоминая будущее» обсуждались тенденции развития национальных библиотек в контексте современных вызовов, в частности роль национальных библиотек в сохранении культурного наследия Европы, безопасность и защита учреждений культурного наследия, языковое разнообразие Европы, а также культурное наследие в эпоху искусственного интеллекта.
Директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян выступила с докладом на тему «Сохранение национального языка посредством объединения метаданных (опыт Армении в глобальных библиографических системах)», представив опыт и реализуемую работу Национальной библиотеки Армении по представлению армянского языкового и культурного наследия в международных библиографических системах. В рамках конференции также обсуждался проект этических рекомендаций по применению искусственного интеллекта в национальных библиотеках, придавая особое значение принципам прозрачности, соблюдения авторских прав, человеческого контроля и ответственного использования.
По итогам конференции была подчеркнута важность углубления сотрудничества между национальными библиотеками, сохранения культурного наследия и ответственного применения искусственного интеллекта.