նմբ 20, 2023 Միջոցառումներ Ցուցահանդեսներ
Նոյեմբերի 23-ին թամանյանական մասնաշենքի փոքր դահլիճում ազատ աթոռներ չկային։ Լեփ-լեցուն դահլիճում տեղի ունեցավ գրական ցերեկույթ նվիրված ականավոր գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ակադեմիկոս Էդվարդ Ջրբաշյանի 100-ամյակին։
Գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Մուրադյանը, անդրադառնալով ակադեմիկոս Էդվարդ Ջրբաշյանի կյանքին և գործունեությանը, մտերմիկ հուշեր պատմեց համատեղ աշխատանքից՝ ԵՊՀ հայագիտության կենտրոնում, «Բանբեր Երևանի համալսարանի» հանդեսում, այնուհետև՝ դասախոսական գործունեության տարիներին։ Սամվել Մուրադյանը ներկայացրեց հանդեսի խմբագրի աշխատանքը խորհրդային գրաքննության պայմաններում, Թումանյանի, Չարենցի, Իսահակյանի և այլ գրողների ստեղծագործությունների տպագրության հետ կապված երբեմն անլուծելի վիճակները և դժվարությունները։
Գրականագետ, համահայկական գրողների միության նախագահ Աբգար Ափինյանը ներկայացրեց ծագումով վանեցի Ջրբաշյանների գերդաստանի ընտանեկան ալբոմը, բնութագրեց Ջրբաշյանների գիտական ներդրումը Հայաստանի ժողովրդական տնտեսության բազմաթիվ ասպարեզներում։ Գրականագետի իր խոսքը նա մատուցեց Ջրբաշյանների տարբեր սերունդի ներկայացուցիչների լուսանկարների ուղեկցությամբ։
Գրական ցերեկույթի ավարտին ելույթ ունեցավ անվանի գրականագետի դուստրը՝ Աշխեն Ջրբաշյանը։ Նա շնորհակալական խոսք ասաց Հայաստանի ազգային գրադարանի աշխատակիցներին, ընդգծելով, որ շատ բաներ բացահայտեց Էդվարդ Ջրբաշյանին նվիրված գրականության ցուցադրությունը դիտելով։

ноя 20, 2023 Мероприятия Выставки
23 ноября 2023 года в Малом выставочном зале имени Александра Таманяна Национальной библиотеки Армении не было ни одного свободного места. Перед многочисленной публикой состоялся литературный утренник, приуроченный к 100-летию со дня рождения выдающегося литературоведа, доктора филологических наук, профессора и академика Эдуарда Джрбашяна.
Литературовед, доктор филологических наук, профессор Самвел Мурадян рассказал о жизни и творчестве академика Эдуарда Джрбашяна, поделился сокровенными воспоминаниями о своей совместной работе с ним в Центре арменоведения ЕГУ, над подготовкой изданий Ереванского университета и позднее во время своего преподавания. Самвел Мурадян рассказал, как проходила работа редактора в условиях советской цензуры, о зачастую трудноразрешимых ситуациях, связанных с публикацией произведений Ованеса Туманяна, Егише Чаренца, Аветика Исаакяна и др.
Абгар Апинян, литературовед, президент Всеармянского союза писателей, представил семейный альбом великой семьи Джрбашянов, обнаружденный в г. Ван, и рассказал о научном вкладе Джрбашянов во многие области народного хозяйства Армении. Свою речь Апинян произнес как истинный литературовед, сопровождая ее фотографиями представителей разных поколений Джрбашянов.
В завершение литературного утренника выступила дочь известного литературного критика Ашхена Джрбашяна. Она поблагодарил сотрудников Национальной библиотеки Армении, подчеркнув, что многое открыла для себя впервые, изучив выставку, посвященную жизни и творчеству Эдуарда Джрбашяна.