դկտ 12, 2024 Նորություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը 2024 թվականի դեկտեմբերի 4-6-ը Մոսկվայում մասնակցել է Ռուսաստանի պետական մանկական գրադարանի 55-ամյակին նվիրված հոբելյանական գիտաժողովին, որի շրջանակում Աննա Չուլյանի նախագահությամբ անցկացվել է նաև Եվրասիայի գրադարանային վեհաժողովի (ԵԳՎ) հերթական՝ 29-րդ ընդհանուր ժողովը։
Ժողովում քննարկվել են 2025 թվականի ծրագրերը, և մասնավորապես, ԱՊՀ երկրներում գրադարանավարների մասնագիտական վերապատրաստումների կազմակերպման հարցերը։ Հաշվի առնելով, որ ԱՊՀ անդամ երկրների հանրային գրադարաններում գրականության տացքի 30-40%-ը մանկական գրականությունն է, խնդիր է դրվել ԵԳՎ նստաշրջանում այսուհետ «Մանկական և երիտասարդական գրադարանների» առանձին նիստեր գումարել։
Վեհաժողովի անդամ երկրներում գրադարաններն ընթերցանության չափանիշների և չափորոշիչների վերաբերյալ կարիքների վերլուծություն և գնահատում կկատարեն, կմշակվեն ընթերցանության որակի, զարգացման չափանիշների և չափորոշիչների հայեցակարգեր՝ հիմնված միջազգային ստանդարտների վրա։
Առանձին քննարկում է եղել հատուկ կարիքներով անձանց՝ կույրերի, թույլ տեսողություն, դիսլեքսիա, դիսգրաֆիա ունեցողների գրադարանային սպասարկման մասին՝ նրանց համար հրատարակվող գրականության հրատարակչական մոդելների մշակման համար։ Նստաշրջանում հատուկ շեշտադրվել է ԱՊՀ անդամ երկրներում Մարաքեշի պայմանագրի վավերացման կարևորությունը, որը Հայաստանը վավերացրել է դեռ 2023-ի սեպտեմբերին։
Մանկական և պատանեկան գրքի II միջազգային ֆորումում, որին ԱՊՀ երկրներից մասնակցել են ազգային գրադարանների ղեկավարներ, պետական և հասարակական կազմակերպությունների մասնագետներ, ինչպես նաև գրողներ, թարգմանիչներ, գրքերի ձևավորողներ ու նկարիչներ, Աննա Չուլյանը զեկուցում է ներկայացրել «Կամավորության քաղաքականությունը Հայաստանի Հանրապետությունում. Ազգային գրադարանի փորձը» թեմայով։

From December 4 to 6, 2024, Anna Chulyan, Director of the National Library of Armenia, took part in the jubilee conference dedicated to the 55th anniversary of the Russian State Children’s Library in Moscow. Within the framework of the event, the 29th regular General Assembly of the Conference of Eurasian Library Associations (CENL) was also held under the chairmanship of Anna Chulyan.
The assembly discussed the 2025 programs, in particular the organization of professional training for librarians in CIS countries. Considering that 30–40% of the circulation in public libraries of CIS member states is children’s literature, it was decided that the CENL sessions will henceforth include separate meetings dedicated to “Children’s and Youth Libraries.”
Libraries in the member countries of the conference will conduct needs analysis and assessments regarding reading standards and criteria. Concepts for the quality and development standards and criteria of reading will be developed based on international standards.
A separate discussion was held on library services for people with special needs—such as the blind, visually impaired, and those with dyslexia or dysgraphia—focusing on developing publishing models for literature produced for them. During the session, special emphasis was placed on the importance of ratifying the Marrakesh Treaty in CIS member countries, which Armenia ratified back in September 2023.
At the 2nd International Forum on Children’s and Youth Literature, attended by heads of national libraries, specialists from governmental and public organizations, as well as writers, translators, book designers, and illustrators from CIS countries, Anna Chulyan presented a report titled “Volunteer Policy in the Republic of Armenia: The Experience of the National Library.”