դկտ 12, 2024 Նորություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը 2024 թվականի դեկտեմբերի 4-6-ը Մոսկվայում մասնակցել է Ռուսաստանի պետական մանկական գրադարանի 55-ամյակին նվիրված հոբելյանական գիտաժողովին, որի շրջանակում Աննա Չուլյանի նախագահությամբ անցկացվել է նաև Եվրասիայի գրադարանային վեհաժողովի (ԵԳՎ) հերթական՝ 29-րդ ընդհանուր ժողովը։
Ժողովում քննարկվել են 2025 թվականի ծրագրերը, և մասնավորապես, ԱՊՀ երկրներում գրադարանավարների մասնագիտական վերապատրաստումների կազմակերպման հարցերը։ Հաշվի առնելով, որ ԱՊՀ անդամ երկրների հանրային գրադարաններում գրականության տացքի 30-40%-ը մանկական գրականությունն է, խնդիր է դրվել ԵԳՎ նստաշրջանում այսուհետ «Մանկական և երիտասարդական գրադարանների» առանձին նիստեր գումարել։
Վեհաժողովի անդամ երկրներում գրադարաններն ընթերցանության չափանիշների և չափորոշիչների վերաբերյալ կարիքների վերլուծություն և գնահատում կկատարեն, կմշակվեն ընթերցանության որակի, զարգացման չափանիշների և չափորոշիչների հայեցակարգեր՝ հիմնված միջազգային ստանդարտների վրա։
Առանձին քննարկում է եղել հատուկ կարիքներով անձանց՝ կույրերի, թույլ տեսողություն, դիսլեքսիա, դիսգրաֆիա ունեցողների գրադարանային սպասարկման մասին՝ նրանց համար հրատարակվող գրականության հրատարակչական մոդելների մշակման համար։ Նստաշրջանում հատուկ շեշտադրվել է ԱՊՀ անդամ երկրներում Մարաքեշի պայմանագրի վավերացման կարևորությունը, որը Հայաստանը վավերացրել է դեռ 2023-ի սեպտեմբերին։
Մանկական և պատանեկան գրքի II միջազգային ֆորումում, որին ԱՊՀ երկրներից մասնակցել են ազգային գրադարանների ղեկավարներ, պետական և հասարակական կազմակերպությունների մասնագետներ, ինչպես նաև գրողներ, թարգմանիչներ, գրքերի ձևավորողներ ու նկարիչներ, Աննա Չուլյանը զեկուցում է ներկայացրել «Կամավորության քաղաքականությունը Հայաստանի Հանրապետությունում. Ազգային գրադարանի փորձը» թեմայով։

Анна Чулян председательствовала на 29-м общем собрании Евразийской библиотечной ассамблеи
С 4-е по 6-е декабря 2024 года директор Национальной библиотеки Армении, Анна Чулян приняла участие в юбилейной конференции, посвященной 55-летию Российской государственной детской библиотеки (РГДБ), в Москве, в рамках которой также председательствовала на 29-м общем собрании Евразийской библиотечной ассамблеи (ЕБА).
На собрании обсуждались программы на 2025 года, в частности, вопросы организации профессиональной подготовки библиотекарей в странах СНГ. Учитывая, что 30–40% литературы, выдаваемой в публичных библиотеках государств – участников СНГ, составляет детская литература, была поставлена задача в дальнейшем проводить на ЕБА отдельные сессии по теме «Детские и юношеские библиотеки».
Библиотеки государств – участников Ассамблеи проведут анализ и оценку потребностей в отношении стандартов и критериев, будут разработаны концепции качества чтения, и критерии развития на основе международных стандартов. Отдельное обсуждение было посвящено библиотечному обслуживанию людей с особыми потребностями: слепых, слабовидящих, страдающих дислексией, дисграфией, с целью разработки моделей издательской деятельности для них.
В ходе заседания была особо отмечена важность ратификации Марракешского договора в государствах-участниках СНГ, который Армения ратифицировала в сентябре 2023 года.
Во втором Международном форуме детской и юношеской книги, приняли участие руководители национальных библиотек, специалисты государственных и общественных организаций, а также писатели, переводчики, книжные дизайнеры и художники из стран СНГ. Директор Национальной библиотеки Армении, Анна Чулян представила доклад на тему «Политика волонтёрства в Республике Армения. Опыт Национальной библиотеки».