սպտ 05, 2024 Նորություններ
Գրականագետ, գրող, թարգմանիչ Ալեքսանդր Թոփչյանի «Բանկ Օտոման» վեպը 2024-ին հրատարակվել է չեխերեն՝ «Հայ գրականությունը թարգմանություններում» ծրագրի շրջանակում՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և Հայաստանի ազգային գրադարանի համակարգմամբ։ «Բանկ Օտոման»-ի առանցքում 19-րդ դարավերջին՝ 1896-ի օգոստոսի 26-ին մի խումբ հայ երիտասարդների՝ օսմանյան բանկի գրավման պատմությունն է։ Գիրքը միաժամանակ ներկայացնում է արևմտահայերի վիճակը համիդյան ժամանակաշրջանում:
Թոփչյանի՝ 2008 թվականին լույս տեսած վեպը համեմատաբար կարճ ժամանակում թարգմանվել և հրատարակվել է ռումիներեն (2010), ֆրանսերեն (2011), ռուսերեն (2012), պարսկերեն (2019), սերբերեն (2019), լատվիերեն (2021) և մակեդոներեն (2023), որոնց շարքը համալրեց չեխերենը։ 2009-ին Բեյրութի «Արծիվ» հրատարակչությունը վեպը լույս է ընծայել նաև դասական ուղղագրությամբ։

Роман литературоведа, писателя и переводчика Александра Топчяна «Банк Оттоман» был издан на чешском языке в 2024 году в рамках программы «Армянская литература в переводах» при поддержке Министерства образования и культуры Республики Армения и координации Национальной библиотеки Армении. В основе «Банка Оттоман» лежит история группы молодых армян, захвативших османский банк 26 августа 1896 года. В книге также представлено положение западных армян в период правления султана Абдул-Хамида II.
Роман Топчяна, опубликованный в 2008 году, был переведен и издан на румынском (2010), французском (2011), русском (2012), персидском (2019), сербском (2019), латышском (2021) и македонском (2023) языках. В 2009 году бейрутское издательство «Орел» опубликовало роман также в классической орфографии.