մյս 29, 2026 Միջոցառումներ Հանրային դասախոսություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ պետական, քաղաքական գործիչ Ալեքսանդր Մյասնիկյանի 140-ամյակին նվիրված հանրային բանախոսություն։ Միջոցառմանը զուգահեռ բացվեց թեմատիկ գրականության ցուցադրություն, որտեղ ներկայացված էին Ալեքսանդր Մյասնիկյանի կյանքի, հասարակական-քաղաքական գործունեության և ժամանակաշրջանի մասին հրատարակություններ։ Միջոցառման բացման խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի ազգային գրադարանի Ընդհանուր ընթերցասրահի վարիչ Նարինե Գևորգյանը՝ ընդգծելով Ալեքսանդր Մյասնիկյանի նշանակալի դերակատարությունը հայ ժողովրդի հասարակական, քաղաքական և մշակութային կյանքում։ Նա անդրադարձավ նաև այն փաստին, որ 1925 թվականից մինչև 1990 թվականը Հայաստանի գլխավոր գրադարանը կրել է Ալեքսանդր Մյասնիկյանի անունը։
Բանախոսությամբ հանդես եկավ պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը, ով հանգամանորեն ներկայացրեց Ալեքսանդր Մյասնիկյանի կյանքն ու բազմակողմ գործունեությունը։ Բանախոսը անդրադարձավ նրա հասարակական-քաղաքական գործունեությանը, գրական և մշակութային հետաքրքրություններին, ինչպես նաև հայ կրթամշակութային կյանքի զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ներդրմանը։ Ներկայացվեցին նաև Մյասնիկյանի պետական գործունեության կարևոր դրվագներն ու նրա թողած ժառանգության պատմական արժեքը։ Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հունիսի 1-ը։

Alexander Myasnikyan's 140th Anniversary with a Public Lecture and Exhibition
A public lecture dedicated to the 140th anniversary of the state and political figure Alexander Myasnikyan was held at the National Library of Armenia. In parallel with the event, a thematic literature exhibition was opened, where publications about the life, social and political activities were presented. In his introductory remarks, Narine Gevorgyan, Head of the General Reading Room at the National Library of Armenia, emphasized Alexander Myasnikyan's important contribution to the social, political, and cultural life of the Armenian people. She further mentioned that the National Library of Armenia was named after Alexander Myasnikyan from 1925 to 1990.
In his lecture, Professor Edik Minasyan, a doctor of historical sciences, described Alexander Myasnikyan's life and varied interests in great detail. The speaker discussed his literary and cultural interests, his social and political actions, and his important role in the advancement of Armenian culture and education. Important episodes of Myasnikyan's state activities and the historical value of his legacy were also presented. The exhibition is scheduled to run through June 1.