մյս 29, 2026 Միջոցառումներ Հանրային դասախոսություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ պետական, քաղաքական գործիչ Ալեքսանդր Մյասնիկյանի 140-ամյակին նվիրված հանրային բանախոսություն։ Միջոցառմանը զուգահեռ բացվեց թեմատիկ գրականության ցուցադրություն, որտեղ ներկայացված էին Ալեքսանդր Մյասնիկյանի կյանքի, հասարակական-քաղաքական գործունեության և ժամանակաշրջանի մասին հրատարակություններ։ Միջոցառման բացման խոսքով հանդես եկավ Հայաստանի ազգային գրադարանի Ընդհանուր ընթերցասրահի վարիչ Նարինե Գևորգյանը՝ ընդգծելով Ալեքսանդր Մյասնիկյանի նշանակալի դերակատարությունը հայ ժողովրդի հասարակական, քաղաքական և մշակութային կյանքում։ Նա անդրադարձավ նաև այն փաստին, որ 1925 թվականից մինչև 1990 թվականը Հայաստանի գլխավոր գրադարանը կրել է Ալեքսանդր Մյասնիկյանի անունը։
Բանախոսությամբ հանդես եկավ պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը, ով հանգամանորեն ներկայացրեց Ալեքսանդր Մյասնիկյանի կյանքն ու բազմակողմ գործունեությունը։ Բանախոսը անդրադարձավ նրա հասարակական-քաղաքական գործունեությանը, գրական և մշակութային հետաքրքրություններին, ինչպես նաև հայ կրթամշակութային կյանքի զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ներդրմանը։ Ներկայացվեցին նաև Մյասնիկյանի պետական գործունեության կարևոր դրվագներն ու նրա թողած ժառանգության պատմական արժեքը։ Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հունիսի 1-ը։

май 29, 2026 Мероприятия Публичные лекции
В Национальной библиотеке Армении состоялась публичная лекция, посвящённая 140-летию государственного и политического деятеля Александра Мясникяна. Параллельно с мероприятием была открыта тематическая книжная выставка, где представлены издания о жизни Александра Мясникяна, его общественно-политической деятельности, а также о соответствующей исторической эпохе. С вступительным словом выступила заведующая Общим читальным залом Национальной библиотеки Армении Нарине Геворгян, подчеркнув значимую роль Александра Мясникяна в общественной, политической и культурной жизни армянского народа. Она также отметила, что с 1925 по 1990 год главная библиотека Армении носила имя Александра Мясникяна.
С лекцией выступил доктор исторических наук, профессор Эдик Минасян, который подробно представил жизнь и многогранную деятельность Александра Мясникяна. Лектор рассказал о его общественно-политической работе, литературных и культурных интересах, а также о его значительном вкладе в развитие армянской образовательной и культурной жизни. Были представлены ключевые этапы государственной деятельности Мясникяна и историческая ценность его наследия. Выставка будет работать до 1 июня.