Հայաստանի ազգային գրադարանում hոկտեմբերի 3-4-ին տեղի ունեցավ «Ժառանգության պահպանություն՝ հանուն կայուն ապագայի» խորագրով միջազգային երկրորդ գիտաժողովը՝ նվիրված Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման 105-ամյակին։ Գիտաժողովին մասնակցում էին աշխարհի 20 երկրի 64 կազմակերպության շուրջ 200 մասնակիցներ։ Գիտաժողովի կազմակերպիչները ժառանգության պահպանության խնդիրների և մարտահրավերների շուրջ մի հարկի տակ համախմբել էին միջազգային մասնագիտական ներուժը. գրադարանների տնօրեններ, ճանաչված միջազգային գործիչներ, գրադարանային-տեղեկատվական ոլորտի երիտասարդ և հեռանկարային մասնագետներ: Հոկտեմբերի 3-ին գիտաժողովի հանդիսավոր բացմանը ողջույնի խոսք ասաց Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը։ Նա նշեց, որ գիտաժողովը նվիրված է Հայաստանի ազգային գրադարանի պետական կարգավիճակ ստանալու 105-ամյակին և իր ելույթն ավարտեց գրադարանների ապագայի վերաբերյալ մի շարք հարցադրումներով. Ո՞րն է լինելու գրադարանների դերը թվային դարաշրջանում: Ինչպե՞ս են գրադարանները հավասարակշռելու ֆիզիկական և թվային հավաքածուները: Ինչպե՞ս կարող են գրադարանները արդիական մնալ արհեստական բանականության և տեղեկատվության ավտոմատ որոնման աշխարհում:
Գիտաժողովի մասնակիցներին ողջունեց և հաջողություն մաղթեց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը։ Նա մասնավորապես ասաց. «Նախարարությունը կարևորում և մշտապես քաջալերում է միջմշակութային երկխոսությունը և գործնական նոր կապերի հաստատումը։ Պետությունը կարևորում է գրադարանների և գրադարանային գործունեության դերը հայ հասարակության կյանքում և մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում ոլորտի զարգացումը»: Լիագումար նիստում ելույթներ ունեցան Բելգիայի Գիտական քաղաքականության գրասենյակի (BELSPO) ավագ խորհրդական Քրիս Դե Լյուֆը, գերմանական Շպրինգեր նեյչըր հրատարակչական ընկերության Global Books Business-ի ղեկավար Փիթր Նիլս Թոմասը, Հայկական ARLOOPA ընկերության հիմնադիր Արման Աթոյանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դասախոս Մոլլի Ֆրիմանը, Ռուսաստանի պետական գրադարանի տնօրեն Վադիմ Դուդան, Հունգարիայի ազգային գրադարանի թվային կենտրոնի խմբի ղեկավար Կալչո Գյուլան, «Լոուսյութ» իրավաբանական ընկերության գործադիր տնօրեն Անի Դավթյանը և Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը։ Գիտաժողովի գլխավոր խոսնակների զեկուցումների առանցքում գրադարանների և արհեստական բանականության փոխհարաբերությունների հարցերն էին։ Գրադարանի չորս դահլիճներում զուգահեռ կազմակերպված քննարկումները նվիրված էին հայկական ժառանգության պահպանության և հանրահռչակման, մատենագիտության, ընթերցանության խթանման, թվային բովանդակության կառավարման, մասնագիտական զարգացման և այլ թեմաների։
Գիտաժողովի ընթացքում անցկացվեց նաև Եվրասիայի գրադարանային վեհաժողովի անդամների 28-րդ ընդհանուր ժողովը։ Գիտաժողովի շրջանակում հետագա համագործակցության մասին հուշագրեր ստորագրվեցին Հայաստանի ազգային գրադարանի և Սլովենիայի ազգային և համալսարանական գրադարանների, ինչպես նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի և Բուլղարիայի ազգային գրադարանի միջև։ Հոկտեմբերի 5-ին մշակութային ծրագիր էր կազմվել գիտաժողովի հյուրերի համար։ Նրանք այցելեցին Գեղարդի վանական համալիր և Գառնու տաճար։ Այս օրերին Ազգային գրադարանը բազմաթիվ շնորհակալական նամակներ է ստանում գիտաժողովի մասնակիցներից։ Արդեն կարելի է ասել, որ երկամյա պարբերականությամբ կազմակերպվող «Ժառանգության պահպանություն՝ հանուն կայուն ապագայի» միջազգային գիտաժողովը դարձել է Հայաստանի ազգային գրադարանի այցեքարտերից մեկը։

The Second International Conference “Preserving Heritage for a Sustainable Future” was held at the National Library of Armenia on October 3-4 dedicated to the 105th anniversary of the founding of the National Library of Armenia. The conference was attended by about 200 participants from 64 organizations in 20 countries. Library directors, international cultural figures, young and promising specialists in the field of library, and information gathered to discuss problems and challenges of preserving cultural heritage. On October 3, Anna Chulyan, Director of the National Library of Armenia, delivered a welcoming speech at the opening ceremony. She noted that the conference is dedicated to the 105th anniversary of the National Library of Armenia receiving its state status, and concluded her speech with several questions about the future of libraries. — What will be the role of libraries in the digital era? — How will libraries balance physical and digital collections? — How can libraries remain relevant in the world of artificial intelligence and automated information retrieval?
Deputy Minister of Culture Alfred Kocharyan welcomed the conference participants and wished them success. He said: “The Ministry encourages intercultural dialogue and welcomes the establishment of new ties. The state emphasizes the role of libraries and library activities in the life of Armenian society and pays special attention to the development of the industry.” The plenary session featured speeches by the Director of the Russian State Library Vadim Duda, Head of the Digital Development Group of the Hungarian National Library Kalcsó Gyula, Executive Director of the law firm Ani Davtyan, Director of the National Library of Armenia Anna Chulyan, Senior Advisor of the Belgian Science Policy Office (BELSPO) Chris De Loof, Head of the Global Book Business of the German publishing company Springer Nature Peter Nils Thomas, Founder of the Armenian company ARLOOPA Arman Atoyan, Lecturer at the American University of Armenia Molly Freeman.
Many of the keynote speakers' speeches touched upon the issues of the relationship between libraries and artificial intelligence. The discussions, organized in four auditoriums, were devoted to the preservation and popularization of Armenian heritage, bibliography, promotion of reading, digital content management, professional development, etc.
Professional Competencies of Librarians in the Digital Age
The session of the international conference "Heritage Preservation for a Sustainable Future" honoring the 105th anniversary of the establishment of the National Library of Armenia, entitled "Professional Competencies of Librarians in the Digital Age. Working with and Promoting EBSCO Electronic Repositories", is currently underway in the Art Hall of the National Library of Armenia