Հայաստանի ազգային գրադարանում hոկտեմբերի 3-4-ին տեղի ունեցավ «Ժառանգության պահպանություն՝ հանուն կայուն ապագայի» խորագրով միջազգային երկրորդ գիտաժողովը՝ նվիրված Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման 105-ամյակին։ Գիտաժողովին մասնակցում էին աշխարհի 20 երկրի 64 կազմակերպության շուրջ 200 մասնակիցներ։ Գիտաժողովի կազմակերպիչները ժառանգության պահպանության խնդիրների և մարտահրավերների շուրջ մի հարկի տակ համախմբել էին միջազգային մասնագիտական ներուժը. գրադարանների տնօրեններ, ճանաչված միջազգային գործիչներ, գրադարանային-տեղեկատվական ոլորտի երիտասարդ և հեռանկարային մասնագետներ: Հոկտեմբերի 3-ին գիտաժողովի հանդիսավոր բացմանը ողջույնի խոսք ասաց Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը։ Նա նշեց, որ գիտաժողովը նվիրված է Հայաստանի ազգային գրադարանի պետական կարգավիճակ ստանալու 105-ամյակին և իր ելույթն ավարտեց գրադարանների ապագայի վերաբերյալ մի շարք հարցադրումներով. Ո՞րն է լինելու գրադարանների դերը թվային դարաշրջանում: Ինչպե՞ս են գրադարանները հավասարակշռելու ֆիզիկական և թվային հավաքածուները: Ինչպե՞ս կարող են գրադարանները արդիական մնալ արհեստական բանականության և տեղեկատվության ավտոմատ որոնման աշխարհում:
Գիտաժողովի մասնակիցներին ողջունեց և հաջողություն մաղթեց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը։ Նա մասնավորապես ասաց. «Նախարարությունը կարևորում և մշտապես քաջալերում է միջմշակութային երկխոսությունը և գործնական նոր կապերի հաստատումը։ Պետությունը կարևորում է գրադարանների և գրադարանային գործունեության դերը հայ հասարակության կյանքում և մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում ոլորտի զարգացումը»: Լիագումար նիստում ելույթներ ունեցան Բելգիայի Գիտական քաղաքականության գրասենյակի (BELSPO) ավագ խորհրդական Քրիս Դե Լյուֆը, գերմանական Շպրինգեր նեյչըր հրատարակչական ընկերության Global Books Business-ի ղեկավար Փիթր Նիլս Թոմասը, Հայկական ARLOOPA ընկերության հիմնադիր Արման Աթոյանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դասախոս Մոլլի Ֆրիմանը, Ռուսաստանի պետական գրադարանի տնօրեն Վադիմ Դուդան, Հունգարիայի ազգային գրադարանի թվային կենտրոնի խմբի ղեկավար Կալչո Գյուլան, «Լոուսյութ» իրավաբանական ընկերության գործադիր տնօրեն Անի Դավթյանը և Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը։ Գիտաժողովի գլխավոր խոսնակների զեկուցումների առանցքում գրադարանների և արհեստական բանականության փոխհարաբերությունների հարցերն էին։ Գրադարանի չորս դահլիճներում զուգահեռ կազմակերպված քննարկումները նվիրված էին հայկական ժառանգության պահպանության և հանրահռչակման, մատենագիտության, ընթերցանության խթանման, թվային բովանդակության կառավարման, մասնագիտական զարգացման և այլ թեմաների։
Գիտաժողովի ընթացքում անցկացվեց նաև Եվրասիայի գրադարանային վեհաժողովի անդամների 28-րդ ընդհանուր ժողովը։ Գիտաժողովի շրջանակում հետագա համագործակցության մասին հուշագրեր ստորագրվեցին Հայաստանի ազգային գրադարանի և Սլովենիայի ազգային և համալսարանական գրադարանների, ինչպես նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի և Բուլղարիայի ազգային գրադարանի միջև։ Հոկտեմբերի 5-ին մշակութային ծրագիր էր կազմվել գիտաժողովի հյուրերի համար։ Նրանք այցելեցին Գեղարդի վանական համալիր և Գառնու տաճար։ Այս օրերին Ազգային գրադարանը բազմաթիվ շնորհակալական նամակներ է ստանում գիտաժողովի մասնակիցներից։ Արդեն կարելի է ասել, որ երկամյա պարբերականությամբ կազմակերպվող «Ժառանգության պահպանություն՝ հանուն կայուն ապագայի» միջազգային գիտաժողովը դարձել է Հայաստանի ազգային գրադարանի այցեքարտերից մեկը։

3-4 октября в Национальной библиотеке Армении прошла вторая международная конференция «Сохранение наследия для устойчивого будущего», приуроченная к 105-летию со дня основания Национальной библиотеки Армении. В конференции приняли участие около 200 участников из 64 организаций из 20 стран. Директора библиотек, признанные международные деятели культуры, молодые и перспективные специалисты в библиотечно-информационной сфере собрались под одной крышей, чтобы обсудить проблемы и задачи охраны культурного наследия. 3 октября на торжественном открытии с приветственной речью выступила директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян. Она отметила, что конференция приурочена к 105-летию получения Национальной библиотеки Армении статуса государственной, и завершила свое выступление рядом вопросов о будущем библиотек.
— Какова будет роль библиотек в эпоху цифровых технологий? — Как библиотеки будут балансировать физические и цифровые коллекции? — Как библиотеки могут оставаться актуальными в мире искусственного интеллекта и автоматизированного поиска информации?. Участников конференции поприветствовал и пожелал успехов заместитель министра культуры Альфред Кочарян. Он сказал: «Министерство поощряет межкультурный диалог и приветствует установление новых связей. Государство подчеркивает роль библиотек и библиотечной деятельности в жизни армянского общества и уделяет особое внимание развитию отрасли».
На пленарном заседании выступили директор Российской государственной библиотеки Вадим Дуда, руководитель группы цифрового развития Венгерской национальной библиотеки Кальчо Дьюла, исполнительный директор юридической фирмы «Иск» Ани Давтян, директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян, старший советник Бельгийского бюро научной политики (BELSPO) Крис Де Луф, руководитель глобального книжного бизнеса немецкой издательской компании Springer Nature Питер Нильс Томас, основатель армянской компании ARLOOPA Арман Атоян, преподаватель Американского университета в Армении Молли Фриман. Многие выступления основных спикеров конференции касались вопросов взаимосвязи библиотек и искусственного интеллекта. Дискуссии, организованные параллельно в четырех залах библиотеки, были посвящены сохранению и популяризации армянского наследия, библиографии, продвижению чтения, управлению цифровым контентом, профессиональному развитию и проч. В рамках конференции также состоялось 28-е общее собрание членов Евразийской библиотечной ассамблеи (БАЕ). В рамках конференции были подписаны меморандумы о дальнейшем сотрудничестве между Национальной библиотекой Армении и национальными и университетскими библиотеками Словении, а также между Национальной библиотекой Армении и Национальной библиотекой Болгарии. 5 октября для гостей конференции была организована культурная программа. Гости посетили монастырский комплекс Гегард и храм Гарни. В настоящее время Национальная библиотека получает множество благодарственных писем от участников конференции. Уже можно сказать, что проводимая раз в два года международная конференция «Сохранение наследия для устойчивого будущего» стала одной из визитных карточек Национальной библиотеки Армении.