Փարիզի Նուբարյան գրադարանի տնօրեն, պատմաբան Բորիս Աճեմյանի այցը Հայաստանի ազգային գրադարան
Ազգային գրադարանը հերթական անգամ համալրվեց #հայագիտական արժեքավոր հրատարակությամբ: Բորիս Աճեմյանի վերջին բացառիկ աշխատությունը՝ «Գրադարանը և վերապրածը» (La Bibliothèque et le survivant) արդեն Ազգայինի հայագիտական ֆոնդում է։ Փարիզի Նուպարեան գրադարանի տնօրեն, պատմաբան Բորիս Աճեմյանը, ով տարիներ շարունակ ուսումնասիրում է հայկական սփյուռքի պատմությունը և մշակութային ժառանգությունը, որպես հարգանքի և գիտակրթական համագործակցության խորհրդանիշ, արդեն երկրորդ անգամ գրադարանին է նվիրում հայագիտական արժեքավոր աշխատություններ։
«La Bibliothèque et le survivant» հրատարակվել է «Éditions Anamosa» հրատարակչության կողմից՝ 2025 թվականին։ Ներդիր նկարները հիմնականում վերցված են Փարիզի Նուպարեան գրադարանի ֆոնդից ▪Լուսանկարիչներ՝ Abel Minassian, Harouti Bezdjian, Martin Argyroglo ▪Ձևավորումը՝ Helmo ▪Նկարազարդումը՝ Magali Cazalis ▪Քարտեզներ և ինֆոգրաֆիկա՝ Aurélia Boissière ▪Խմբագիր՝ Marie-Pierre Lajoie Աշխատությունն առանձնանում է իր յուրահատուկ կառուցվածքով՝ համադրելով երկու ճակատագրի պատմություն՝ ▪ Արամ Անտոնյան՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկված վկա, պատմության արձանագրող և հիշողության կրող ▪ Նուպարեան գրադարան՝ Փարիզում գործող մշակութային հաստատություն, որը դարձել է հայկական պատմական հիշողության պահապան։ Գրքում ներկայացվում է, թե ինչպես Արամ Անտոնեանը, վտանգի պայմաններում, անձամբ փրկել է արժեքավոր փաստաթղթերն ու գրքերը՝ ապահովելով դրանց շարունակական գոյությունը։ Գրքի առանցքային թեմաներն են՝ Հայոց ցեղասպանության վավերագրումը, մշակութային հիշողությունը և վերջապես՝ գրադարանների պատմական և խորհրդանշական դերակատարությունը այս գործում։
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականին Բորիս Աճեմյանը Ազգային գրադարանին էր նվիրել նաև իր մեկ այլ կարևոր աշխատությունը՝ “The Brass Band of the King: Armenians in Ethiopia” գիրքը, որը պատմում է Հայոց ցեղասպանությունից փրկված այն քառասուն որբերի և նրանց խմբավար Գէորգ Նալպանտեանի մասին, որոնց 1924 թվականին Եթովպիայի կայսր Հայլէ Սելասիէն Երուսաղեմից հրավիրեց՝ շեփորախումբ կազմելու նպատակով։ Նալպանտեանը հետագայում դարձավ նաև Եթովպիայի պետական քայլերգի հեղինակն ու հայկական համայնքի մշակութային առանցքային դեմքերից մեկը։ ☑Այս նվիրատվությունները Հայաստանի և սփյուռքի գիտամշակութային հաստատությունների միջև գործընկերային համագործակցության կարևոր վկայություններ են։

июл 15, 2025 Новости Пожертвование
Национальная библиотека Армении вновь пополнилась ценным изданием по арменоведению. Последняя эксклюзивная работа Бориса Ачемяна — «Библиотека и выживший» (La Bibliothèque et le survivant) — уже находится в арменоведческом фонде Национальной библиотеки. Директор библиотеки «Нубарян» в Париже, историк Борис Ачемян, много лет изучающий историю и культурное наследие армянской диаспоры, в знак уважения и научно-образовательного сотрудничества дважды дарил библиотеке ценные труды по арменоведению.
Книга «La Bibliothèque et le survivant» была опубликована издательством Éditions Anamosa в 2025 году. Иллюстрации, в основном, взяты из коллекции Библиотеки Нубарян в Париже: ▪ Фотографы: Абель Минасян, Арути Безджян, Мартин Аргирогло ▪ Дизайн: Хельмо ▪ Иллюстрация: Магали Казалис ▪ Карты и инфографика: Аурелия Буасьер ▪ Редактор: Мари-Пьер Лажуа Работа выделяется уникальной структурой, объединяющей историю двух судеб: ▪ Арам Антонян — переживший Геноцид армян, летописец истории и носитель памяти ▪ Библиотека Нубарян — культурное учреждение в Париже, ставшее хранителем армянской исторической памяти Книга рассказывает о том, как Арам Антонян в условиях опасности спас ценные документы и книги, обеспечив их дальнейшее существование. Основные темы работы — документирование Геноцида армян, культурная память и историческая роль библиотек как хранителей этой памяти.
Напомним, что в 2024 году Борис Ачемян также передал в дар Национальной библиотеке ещё одну свою важную работу — книгу «Духовой оркестр короля: Армяне в Эфиопии», рассказывающую историю сорока сирот, переживших Геноцид армян, и их дирижёра Кеворка Налбандяна. Сироты были приглашены из Иерусалима императором Эфиопии Хайле Селассие в 1924 году для создания оркестра трубачей. Впоследствии Налбандян стал автором национального гимна Эфиопии и одним из ключевых деятелей культуры армянской общины. Эти пожертвования являются важным свидетельством партнёрства научных и культурных учреждений Армении и армянской диаспоры. #Национальнаябиблиотека #БиблиотекаНубаряна #БорисАчемян #АрамАнтонян #КеворкНалбандян #ЭфиопскиеАрмяне #пожертвованиебиблиотеке #ГеноцидАрмян #культурноенаследие #Анамоса Если хотите, я могу сделать ещё короткую, новостную версию этого текста для соцсетей или сайта библиотеки — чтобы она читалась быстрее и оставляла яркое впечатление.