դկտ 06, 2023 Միջոցառումներ Ցուցահանդեսներ
2023թ. մարտի 31-ին Հայաստանի ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ գրական ցերեկույթ՝ նվիրված Հայաստանի առաջին հանրապետության լուսավորության և արվեստի նախարար, մեծանուն հասարակական գործիչ, հրապարակախոս, գրականագետ և մանկավարժ Նիկոլ Աղբալյանի ծննդյան 150-ամյակին։ Գրադարանի ընդհանուր ընթերցասրահի առաջատար գրադարանավար Գոհար Ենոքյանը ներկայացրեց Նիկոլ Աղբալյանի կյանքը և գործունեությունը։
Միջոցառման պատվավոր հյուրն էր նաև գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ գիտության վաստակավոր գործիչ, Հայաստանի գրողների միության անդամ Սամվել Մուրադյանը, որն ընդարձակ ելույթ ունեցավ՝ ներկայացնելով Նիկոլ Աղբալյանի գրական վաստակը։ Մասնավորապես պրոֆեսոր Մուրադյանը ներկայացրեց Աղբալյանի ներդրումը 1910-ական թվականներին Թիֆլիսում Սայաթ Նովային նվիրված վարդատոների ավանդույթի սկզբնավորման և հայ միջնադարյան ամենանշանավոր սիրերգուի երգերի ժողովրդականացման, Եղիշե Չարենցի գրական մուտքն ազդարարելու և այլ անուրանալի ծառայությունների համար։
Միջոցառման ավարտին ներկաները ծանոթացան ՀԱԳ թամանյանական Մեծ ցուցասրահում ցուցադրված աշխատություններին, ժողովածուներին, մեծանուն հայի կյանքի և գործունեության մասին գրված գրքերին, պարբերականներում լույս տեսած հոդվածներին։ Ցուցահանդեսում ներկայացված է 36 գիրք, 2 առանձնատիպ, 27 հանդես և ամսագիր, 9 թերթ, որոնց աշխատակցել է Նիկոլ Աղբալյանը։ Ցուցահանդեսը կգործի մինչև ապրիլի 14-ը։

дек 06, 2023 Мероприятия Выставки
31 марта 2023 года в Национальной библиотеке Армении состоялся литературный утренник, приуроченный к 150-летию со дня рождения Никола Агбаляна, министра просвещения и искусств Первой Республики Армения, известного общественного деятеля, оратора, литератора, критика и педагога. Ведущий библиотекарь общего читального зала библиотеки, Гоар Енокян рассказала о жизни и творчестве Никола Агбаляна.
В качестве почетного гостя в мероприятии принял участие литературовед, доктор филологических наук, профессор, заслуженный деятель науки Республики Армения, член Союза писателей Армении Самвел Мурадян. Профессор Мурадян выступил с подробной речью, в рамках которой представил литературные заслуги Никола Агбаляна. В частности, он рассказал о роли Агбаляна в возрождении традиции Вардатона (праздник роз) в 1910-е годы в Тифлисе, фестиваля, посвященного Саят-Нове, прочей деятельности Агбаляна по популяризации песен самого известного армянского средневекового лирика, творчества Егише Чаренца и других выдающихся авторов.
В конце мероприятия гости ознакомились с произведениями, собраниями сочинений, книгами о жизни и творчестве великого армянина, а также со статьями из периодических изданий, выставленными в Большом выставочном зале имени Александра Туманяна Национальной библиотеки Армении. На выставке представлены 36 книжных изданий, 27 журналов, 9 газет, с которыми сотрудничал Никол Агбалян. Выставка будет открыта до 14 апреля 2023 года.