հլս 22, 2024 Նորություններ
Հուլիսի 9-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի համագործակցության և գրքափոխանակության բաժնի մի խումբ աշխատակիցներ այցելեցին Սյունիքի մարզային գրադարան։ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից տրամադրվող սուբսիդիայի շրջանակներում Սյունիքի մարզային և համայնքային (ք․ Սիսիանի Շաքի, Շաղաթի բնակավայրերի, «Համո Սահյանի անվան Սիսիանի քաղաքային մշակույթի կենտրոն» ՀՈԱԿ-ի գրադարաններ, «Մեղրիի մարզամշակութային կենտրոն» ՀՈԱԿ-ի կենտրոնական, Գորիսի Գուսան Աշոտի անվան մշակույթի կենտրոն ՀՈԱԿ-ի գրադարանային բաժնի կենտրոնական և «Քաջարանի համայնքապետարանի գրադարանային միավորում» ՀՈԱԿ-ի) գրադարանների հավաքածուների համալրման նպատակով տրամադրվեց 359 միավոր գրականություն:
Այցի շրջանակներում ՀԱԳ-ի ներկայացուցիչները ծանոթացան Սյունիքի մարզային գրադարանի բաժինների գործունեությանը, շրջեցին գրադարանային հավաքածուի համալրման և մշակման, հավաքածուի կազմակերպման, օգտագործման և պահպանման, մանկական, արվեստի, մատենագիտության բաժինների աշխատանքին, տեղեկացան գրադարանի ծրագրերին, քննարկում ունեցան գրադարանների կարիքների վերաբերյալ։
Գրադարաններին փոխանցվեց հայ և արտասահմանյան գրողների գեղարվեստական ստեղծագործություններ, գիտական, պատմական բնույթ և այլ թեմաներով գրականություն։ Մարզային և համայնքային գրադարանների շարունակական այցելությունները շատ կարևոր են գրադարանների կարիքների վերաբերյալ ավելի լավ պատկերացում կազմելու և արդյունավետ օգնության ուղիներ գտնելու տեսանկյունից։

июл 22, 2024 Новости
9 июля группа сотрудников отдела сотрудничества и книгообмена Национальной библиотеки Армении посетила Сюникскую областную библиотеку. В рамках субсидии, предоставленной Министерством образования, культуры, спорта и науки, библиотеки Сюникской области (поселки Сисиани Шеки, Шагат, Сисианский городской центр культуры имени Амо Сахяна), Мегринского областного центра культуры и Центр культуры Гусана Ашота в Горисе в рамках пополнения фондов библиотек Каджаранского общественного дома получили 359 единиц литературы.
В рамках визита представители ознакомились с деятельностью Сюникских областных библиотечных отделов, осмотрели работу по пополнению и развитию библиотечного фонда, изучили организацию, использование и сохранение фонда детского, художественного, библиографического отделов, узнали о программах библиотеки, обсудили потребности библиотек.
В библиотеки были переданы художественные произведения армянских и зарубежных писателей, научная, историческая литература и литература по другим темам. Постоянные посещения региональных и общественных библиотек крайне важны для понимания их потребностей и поиска эффективных способов оказания помощи.