հնվ 23, 2025 Նորություններ Նվիրատվություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանը վերջերս լրագրող Մարկ Գրիգորյանից նվեր ստացավ «Երևանը 17-21-րդ դդ քարտեզներում» ալբոմը՝ ըստ Ալեքսանդր Թամանյանի անվան Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում 2023թ. նոյեմբեր-դեկտեմբերին կազմակերպված համանուն ցուցահանդեսի։ Գրքի հեղինակներն են Մարկ Գրիգորյանը և Արմինե Սարգսյանը: Ներկայացված են ցուցանմուշներ ճարտարապետության թանգարանի և Երևանի պատմության թանգարանի հավաքածուներից, «Կոլաժ» հրատարակչության տրամադրած նյութերից, ինչպես նաև Մարկ Գրիգորյանի, Հայկ Դեմոյանի և Հայկ Թամանյանի անձնական հավաքածուներից։ Ցուցահանդեսի նախապատրաստական աշխատանքներին ակտիվ մասնակցություն է ունեցել նաև Հայաստանի ազգային գրադարանը՝ իր հավաքածուներից քարտեզների եզակի օրինակներ տրամադրելով։ Մասնավորապես՝ Ալեքսանդր Թամանյանի հեղինակած Երևանի 1932 թ. և Մ. Աստվածատուրյանցի հեղինակած Երևանի 1920 թ. հատակագծերը:
Գիրքը ցույց է տալիս քաղաքի զարգացումը՝ փոքր ամրոցից մինչև միլիոնանոց մեծ քաղաք՝ Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքը։ Եռալեզու (հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն) ալբոմում զետեղված են ավելի քան 40 եզակի քարտեզներ, գծագրեր, էսքիզներ, Հայաստանի մայրաքաղաքի զարգացման գլխավոր հատակագծերը, քաղաքային ուղեցույցներ, նաև պատմական Երևանի լուսանկարներ, որոնք արված են գեղարվեստական և հրատարակչական բարձր արվեստով։
Ալբոմի տպագրության հովանավորներն են Երևանի քաղաքապետարանը և Երևանի «Արարատ» կոնյակի գործարանը: Նվիրելով ալբոմը՝ Մարկ Գրիգորյանը ջերմորեն շնորհակալություն հայտնեց Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանին՝ եզակի նյութեր տրամադրելու և ցուցահանդեսի կազմակերպման գործում ցուցաբերած աջակցության համար:

янв 23, 2025 Новости Пожертвование
На днях Национальная библиотека Армении получила в дар от журналиста Марка Григоряна каталог одноименной выставки «Ереван в картах XVII–XXI века», проходившей в Национальном музее-институте архитектуры имени Александра Таманяна в 2023 году. Авторы книги — Марк Григорян и Армине Саркисян. На выставке были представлены материалы из фонда музея архитекуры, музеея истории Еревана, издательства Коллаж, а также частных коллекций Марка Григоряна, Айка Демояна, Айка Таманяна.
Национальная библиотека Армении приняла активное участие в подготовке к выставке, предоставив уникальные экземпляры карт из своего архива. В частности - план Еревана 1932 года, авторства Александра Таманян и план Еревана 1920 года, авторства М.Аствацатурьянца
В книге показано развитие города: от небольшой крепости до крупного города с миллионным населением — столицы Республики Армения. Трехъязычный (армянский, английский, русский) альбом содержит около сорока, чертежей, эскизов, генеральных планов, путеводителей по городу, уникальных карт и фотографий старого Еревана, выполненных с высоким художественным и издательским мастерством. Спонсорами издания альбома выступили мэрия Еревана и Ереванский коньячный завод «Арарат». Представляя альбом, Марк Григорян тепло поблагодарил директора Национальной библиотеки Анну Чулян за предоставление уникальных материалов и помощь в организации выставки.