հլս 16, 2026 Նորություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանի և Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության համագործակցության շրջանակում Հայաստանի ազգային գրադարանի Ընդհանուր ընթերցասրահում պաշտոնապես բացվեց Իրանական գրականության անկյունը։ Ողջունելով նախաձեռնությունը՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին ընդգծեց, որ գրականությունն ու մշակույթը ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման և բարեկամության ամրապնդման կարևոր կամուրջներ են, իսկ Իրանական գրականության անկյան ստեղծումը նոր հնարավորություններ կստեղծի հայ-իրանական մշակութային համագործակցության զարգացման համար։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը կարևորեց նման նախաձեռնությունների իրականացումը՝ նշելով, որ դրանք նպաստում են մշակութային երկխոսության խորացմանը, մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը և միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը։ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն իր խոսքում նշեց. -Վստահաբար կարող եմ ասել, որ այս գրականությունը ծառայելու է իր նպատակին՝ հասանելի լինելով ինչպես իրանցի ընթերցողներին, այնպես էլ բոլոր նրանց, ովքեր հետաքրքրված են իրանական գրականությամբ, մշակույթով, պատմությամբ, լեզվով և քաղաքակրթությամբ։ Մենք նույնպես պատրաստակամ ենք աջակցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության Ազգային գրադարան և արխիվում ձևավորված հայերեն գրականության հավաքածուի համալրմանը՝ այն դիտարկելով որպես մեր մշակութային համագործակցության կարևոր ուղղություններից մեկը։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության կողմից Հայաստանի ազգային գրադարանին հանձնվեց 293 միավոր գրականություն, որոնց թվում են հանրագիտարաններ, բառարաններ, գիտական աշխատությունների ժողովածուներ, ուսումնական ձեռնարկներ, կրոնական գրականություն, պոեզիայի ժողովածուներ, ժամանակակից գեղարվեստական գրականություն և այլ հրատարակություններ։ Ներկայում Հայաստանի ազգային գրադարանում գրանցված են շուրջ 650 իրանցի ընթերցողներ, որոնք ակտիվ օգտվում են գրադարանի ծառայություններից։ Միաժամանակ իրանական գրականության հավաքածուն լայնորեն օգտագործվում է նաև հայ ընթերցողների, հետազոտողների, ուսանողների, դասախոսների և թարգմանիչների կողմից, ովքեր ուսումնասիրում են իրանական մշակույթը, գրականությունը, լեզուն, պատմությունն ու արևելագիտության հարակից ոլորտները։ Հայաստանի ազգային գրադարանում առկա է իրանական գրականության հարուստ և բազմաբովանդակ հավաքածու, որն ընդգրկում է 1780-ական թվականներ մինչև մեր օրերը հրատարակված գրքեր։ Հավաքածուում ներառված են պարսկերեն բնագրեր, հայերեն թարգմանություններ, ինչպես նաև հայերենից պարսկերեն թարգմանված հրատարակություններ՝ արտացոլելով հայ-իրանական գրական և մշակութային փոխգործակցության տարբեր փուլերը։
Վերոնշյալ հրատարակությունները ներկայացնում են 18-19-րդ դարերի իրանական և իրանագիտական գրատպության արժեքավոր նմուշներ և հանդիսանում են Հայաստանի ազգային գրադարանի հնատիպ հավաքածուի բաղկացուցիչ մասը։ Իրանական գրականության անկյան ստեղծումը նպատակ ունի խթանել հայ-իրանական մշակութային և գիտակրթական համագործակցությունը, ապահովել իրանական գրականության և մշակույթի առավել լայն հասանելիությունը, ինչպես նաև նպաստել իրանագիտության բնագավառում գիտահետազոտական աշխատանքների զարգացմանը։

Iranian Literature Corner's official opening
The Iranian Literature Corner was formally inaugurated in the National Library of Armenia's General Reading Hall as part of the collaboration between the National Library of Armenia and the Islamic Republic of Iran's Embassy in Armenia. Khalil Shirgholami, the Islamic Republic of Iran's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, welcomed the effort and stressed the value of literature and culture in fostering intercultural understanding and friendship. The Iranian Literature Corner's creation will open up new avenues for Armenian-Iranian cultural interaction.
Deputy Minister of the Republic of Armenia for Education, Science, Culture, and Sports Alfred Kocharyan emphasized the implementation of such programs, pointing out that they support the growth of international collaboration, the popularization of cultural heritage, and the broadening of cultural discourse. Head of Armenia's National Library Anna Chulyan stated: "I can confidently say that this literature will serve its purpose, being accessible to both Iranian readers and all those who are interested in Iranian literature, culture, history, language, and civilization." As one of the key areas of our cultural cooperation, we are also prepared to assist in the restocking of the Armenian literary collection established in the National Library and Archives of the Islamic Republic of Iran.
The Embassy of the Islamic Republic of Iran presented the National Library of Armenia with 293 units of literature, including encyclopedias, dictionaries, collections of scientific works, textbooks, religious literature, poetry collections, modern fiction, and other publications. Currently, there are about 650 Iranian readers registered at the National Library of Armenia, who actively use the library's services. At the same time, the collection of Iranian literature is also widely used by Armenian readers, researchers, students, lecturers and translators who study Iranian culture, literature, language, history and related fields of Oriental studies. The National Library of Armenia has a rich and diverse collection of Iranian literature, which includes books published from the 1780s to the present day. The collection includes Persian originals, Armenian translations, as well as publications translated from Armenian into Persian, reflecting the various stages of Armenian-Iranian literary and cultural interaction. The above-mentioned publications represent valuable examples of Iranian and Iranian-language printing of the 18th-19th centuries and are an integral part of the antiquarian collection of the National Library of Armenia.
The creation of the Iranian Literature Corner aims to promote Armenian-Iranian cultural and scientific-educational cooperation, ensure wider access to Iranian literature and culture, as well as contribute to the development of scientific research in the field of Iranian studies.