հլս 16, 2026 Նորություններ
Հայաստանի ազգային գրադարանի և Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության համագործակցության շրջանակում Հայաստանի ազգային գրադարանի Ընդհանուր ընթերցասրահում պաշտոնապես բացվեց Իրանական գրականության անկյունը։ Ողջունելով նախաձեռնությունը՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին ընդգծեց, որ գրականությունն ու մշակույթը ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման և բարեկամության ամրապնդման կարևոր կամուրջներ են, իսկ Իրանական գրականության անկյան ստեղծումը նոր հնարավորություններ կստեղծի հայ-իրանական մշակութային համագործակցության զարգացման համար։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը կարևորեց նման նախաձեռնությունների իրականացումը՝ նշելով, որ դրանք նպաստում են մշակութային երկխոսության խորացմանը, մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը և միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը։ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն իր խոսքում նշեց. -Վստահաբար կարող եմ ասել, որ այս գրականությունը ծառայելու է իր նպատակին՝ հասանելի լինելով ինչպես իրանցի ընթերցողներին, այնպես էլ բոլոր նրանց, ովքեր հետաքրքրված են իրանական գրականությամբ, մշակույթով, պատմությամբ, լեզվով և քաղաքակրթությամբ։ Մենք նույնպես պատրաստակամ ենք աջակցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության Ազգային գրադարան և արխիվում ձևավորված հայերեն գրականության հավաքածուի համալրմանը՝ այն դիտարկելով որպես մեր մշակութային համագործակցության կարևոր ուղղություններից մեկը։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության կողմից Հայաստանի ազգային գրադարանին հանձնվեց 293 միավոր գրականություն, որոնց թվում են հանրագիտարաններ, բառարաններ, գիտական աշխատությունների ժողովածուներ, ուսումնական ձեռնարկներ, կրոնական գրականություն, պոեզիայի ժողովածուներ, ժամանակակից գեղարվեստական գրականություն և այլ հրատարակություններ։ Ներկայում Հայաստանի ազգային գրադարանում գրանցված են շուրջ 650 իրանցի ընթերցողներ, որոնք ակտիվ օգտվում են գրադարանի ծառայություններից։ Միաժամանակ իրանական գրականության հավաքածուն լայնորեն օգտագործվում է նաև հայ ընթերցողների, հետազոտողների, ուսանողների, դասախոսների և թարգմանիչների կողմից, ովքեր ուսումնասիրում են իրանական մշակույթը, գրականությունը, լեզուն, պատմությունն ու արևելագիտության հարակից ոլորտները։ Հայաստանի ազգային գրադարանում առկա է իրանական գրականության հարուստ և բազմաբովանդակ հավաքածու, որն ընդգրկում է 1780-ական թվականներ մինչև մեր օրերը հրատարակված գրքեր։ Հավաքածուում ներառված են պարսկերեն բնագրեր, հայերեն թարգմանություններ, ինչպես նաև հայերենից պարսկերեն թարգմանված հրատարակություններ՝ արտացոլելով հայ-իրանական գրական և մշակութային փոխգործակցության տարբեր փուլերը։
Վերոնշյալ հրատարակությունները ներկայացնում են 18-19-րդ դարերի իրանական և իրանագիտական գրատպության արժեքավոր նմուշներ և հանդիսանում են Հայաստանի ազգային գրադարանի հնատիպ հավաքածուի բաղկացուցիչ մասը։ Իրանական գրականության անկյան ստեղծումը նպատակ ունի խթանել հայ-իրանական մշակութային և գիտակրթական համագործակցությունը, ապահովել իրանական գրականության և մշակույթի առավել լայն հասանելիությունը, ինչպես նաև նպաստել իրանագիտության բնագավառում գիտահետազոտական աշխատանքների զարգացմանը։

июл 16, 2026 Новости
В Главном читальном зале Национальной библиотеки Армении состоялось официальное открытие Уголка иранской литературы в рамках сотрудничества между Национальной библиотекой Армении и Посольством Исламской Республики Иран в Армении. Чрезвычайный и Полномочный Посол Исламской Республики Иран Халил Ширголами приветствовал это начинание и подчеркнул ценность литературы и культуры в содействии межкультурному взаимопониманию и дружбе. Создание Уголка иранской литературы откроет новые возможности для армянско-иранского культурного взаимодействия. Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Альфред Кочарян подчеркнул важность реализации подобных программ, отметив, что они способствуют развитию международного сотрудничества, популяризации культурного наследия и расширению культурного дискурса.
Глава Национальной библиотеки Армении Анна Чулян заявила: «Я могу с уверенностью сказать, что эта литература выполнит свою задачу, будучи доступной как иранским читателям, так и всем, кто интересуется иранской литературой, культурой, историей, языком и цивилизацией». В рамках одного из ключевых направлений нашего культурного сотрудничества мы также готовы оказать помощь в пополнении армянского литературного собрания, созданного в Национальной библиотеке и архивах Исламской Республики Иран. Посольство Исламской Республики Иран передало Национальной библиотеке Армении 293 единицы литературы, включая энциклопедии, словари, сборники научных трудов, учебники, религиозную литературу, поэтические сборники, современную художественную литературу и другие публикации. В настоящее время в Национальной библиотеке Армении зарегистрировано около 650 иранских читателей, которые активно пользуются услугами библиотеки. В то же время, собрание иранской литературы широко используется армянскими читателями, исследователями, студентами, преподавателями и переводчиками, изучающими иранскую культуру, литературу, язык, историю и смежные области востоковедения.
Национальная библиотека Армении обладает богатой и разнообразной коллекцией иранской литературы, включающей книги, изданные с 1780-х годов по настоящее время. Коллекция содержит персидские оригиналы, армянские переводы, а также публикации, переведенные с армянского на персидский язык, отражающие различные этапы армяно-иранского литературного и культурного взаимодействия. Упомянутые выше публикации представляют собой ценные образцы ираноязычной печатной литературы XVIII-XIX веков и являются неотъемлемой частью антикварной коллекции Национальной библиотеки Армении. Создание Уголка иранской литературы направлено на содействие армяно-иранскому культурному и научно-образовательному сотрудничеству, обеспечение более широкого доступа к иранской литературе и культуре, а также на развитие научных исследований в области иранистики.