Հ.Մ.Ը.Մ.-ի արժեքավոր նվիրատվությունը՝ Ազգային գրադարանին
Հ.Մ.Ը.Մ.-ի առաջին Հանրային կապերի համագումարի երկրորդ նիստը՝ Հայաստանի ազգային գրադարանում Հայ Մարմնակրթական Ընդհանուր Միության (Հ.Մ.Ը.Մ.) 2026 թվականի տարեկան համագումարի շրջանակում Հայաստանի ազգային գրադարանում կայացավ Հ.Մ.Ը.Մ.-ի առաջին Հանրային կապերի համագումարի երկրորդ նիստը։ 1918 թվականին հիմնադրված Հ.Մ.Ը.Մ.-ն համահայկական սկաուտական և մարզական կազմակերպություն է, որն այսօր գործում է հինգ մայրցամաքի 26 երկրներում՝ միավորելով հարյուրից ավել մասնաճյուղեր և հազարավոր անդամների։ Համագումարին մասնակցում էին աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած Հ.Մ.Ը.Մ.-ականներ և հայ սկաուտներ։
▪️ Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի ազգային գրադարանի և Հ.Մ.Ը.Մ.-ի համագործակցության հնարավորությունները, հայկական մարզական մամուլի պահպանմանը, թվայնացմանը, մատենագիտական մշակմանը, ազգային մշակութային ժառանգության պահպանությանը և հանրահռչակմանը, ինչպես նաև պատմական նյութերի հասանելիության ապահովմանն առնչվող հարցեր։
Հայաստանի ազգային գրադարանին հանձնվեց արժեքավոր նվիրատվություն։ Հ.Մ.Ը.Մ.-ի Կենտրոնական վարչության ատենադպիր Վիգեն Ավագյանը գրադարանին նվիրեց «Մարզիկ» պաշտոնաթերթի ամբողջական էլեկտրոնային տարբերակը և պաշտոնաթերթի մատենագիտությունը՝ դարձյալ էլեկտրոնային ձևաչափով, որոնք կարևոր ներդրում են հայկական մարզական մամուլի պահպանման, ուսումնասիրման և հետազոտության համար։
▪️ Այնուհետև Հ.Մ.Ը.Մ.-ի Կետրոնական վարչության ատենապետ Հակոբ Խաչերյանը Հայաստանի ազգային գրադարանին հանձնեց Հ.Մ.Ը.Մ.-ի պաշտոնական խորհրդանշանը (լոգոն), իսկ Կենտրոնական վարչության Հանրային կապերի հանձնախմբի ատենապետ Գևորգ Հակոբջյանը նվիրեց «Մարզիկ» պաշտոնաթերթի վերջին տարիների տպագիր օրինակները՝ համալրելով Ազգային գրադարանի հավաքածուն հայկական մարզական և սկաուտական շարժման պատմությունն արտացոլող արժեքավոր հրատարակություններով։
▪️ Նվիրատվությունները կնպաստեն Հայաստանի ազգային գրադարանի էլեկտրոնային շտեմարանների և մամուլի տպագիր հավաքածուների հարստացմանը՝ ապահովելով հայկական մարզական մամուլի և Հ.Մ.Ը.Մ.-ի հարուստ ժառանգության պահպանությունն ու հասանելիությունը հետազոտողների, ընթերցողների և ապագա սերունդների համար։

Ценное пожертвование организации «Хоменетмен» Национальной библиотеке
В рамках ежегодного конгресса по связям с общественностью Армянского всеобщего союза физического воспитания (Homenetmen» Armenian General Gymnastic Union, AGGU ) в Национальной библиотеке Армении состоялась вторая сессия. Основанная в 1918 году - это общеармянская скаутская и спортивная организация, которая сегодня действует в 26 странах на пяти континентах, объединяя более ста филиалов и тысячи членов. В конгрессе приняли участие члены организации «Хоменетмен» и армянские скауты из разных стран мира. В ходе встречи обсуждались возможности сотрудничества между Национальной библиотекой Армении и организацией «Хоменетмен», а также вопросы, связанные с сохранением, оцифровкой, библиографическим развитием армянской спортивной прессы, сохранением и популяризацией национального культурного наследия, а также обеспечением доступа к историческим материалам.
В Национальную библиотеку Армении было передано ценное пожертвование. Виген Авагян, секретарь Центрального совета «Хоменетмена», передал библиотеке полную электронную версию официальной газеты «Марзик» и библиографию официальной газеты, также в электронном формате, что является важным вкладом в сохранение, изучение и исследование армянской спортивной прессы. Затем Акоб Хачерян, председатель Центрального отдела «Хоменетмена», передал Национальной библиотеке Армении официальный логотип «Хоменетмена», а Геворг Акобджян, председатель Комитета по связям с общественностью Центрального отдела, передал печатные экземпляры официальной газеты «Марзик» за последние годы, пополнив фонды Национальной библиотеки ценными изданиями, отражающими историю армянского спортивного и скаутского движения. Пожертвования будут несомненно ценным пополнением электронных баз данных и коллекций печатной прессы Национальной библиотеки Армении, обеспечивая сохранение и доступность богатого наследия армянской спортивной прессы и газеты «Хоменетмен» для исследователей, читателей и будущих поколений.