հլս 09, 2024 Նորություններ
ՀՀ գրադարանային եզրաբանության ոլորտը ամբողջությամբ ձևավորվել է ռուսական գրադարանային-մատենագիտական դպրոցի ազդեցությամբ: Գրադարանային եզրույթների առաջին ռուս-հայերեն, հայ-ռուսերեն բառարանը լույս է տեսել 1950 թվականին: Այն կազմել էր նշանավոր գրադարանավար Արամ Բաբայանը, իսկ բառարանի խմբագիրն է ակադեմիկոս Գուրգեն Սևակը: Գրադարանագիտական բառարանները սովորաբար ներառում են ոչ միայն գրադարանագիտության, մատենագիտության և տեղեկատվական գիտությունների վերաբերյալ եզրաբանությունը, այլև հրատարակչական և տպագրական գործի, գրքի պատմության, գրաֆիկական արվեստի, գրականության, հեռահաղորդակցության և համակարգչային գիտություննների բառապաշարը, որոնք կազմողներն ըստ իրենց հայեցողության կարող են օգտակար համարել գրադարանավարների և տեղեկատվական մասնագետների համար:
Նույն երկլեզու սկզբունքով է 1980-ականներին կազմվել Ազգային գրադարանի գրադարանագիտության գիտահետազոտական բաժնի վարիչ Ծովիկ Միքայելյանի և նույն բաժնի աշխատակից Տաթևիկ Նավասարդյանի կազմած բառարանը, որի խմբագիրն է մեծանուն լեզվաբան, ակադեմիկոս Էդվարդ Աղայանը: Բառարանը պատրաստ է եղել տպագրության 1990-ական թվականների սկզբին, սակայն միջոցների անբավարարության պատճառով լույս է տեսել միայն 2001 թվականին: Այն ընդգրկում է մոտ 1600 գրադարանային-մատենագիտական, գրքագիտական, հրատարակչական, համակարգչային և այլ գիտությունների եզրեր: 21-րդ դարասկզբին գրադարանների համակարգչացմամբ և հավաքածուների թվայնացմամբ պայմանավորված խնդիր առաջացավ գրադարանային ոլորտի նոր բառարան ունենալ, որը պիտի արտացոլի գրադարանային նոր իրողությունները և հիմքեր ստեղծի ավտոմատացված գրադարանային համակարգերում գրադարանային եզրույթների կիրառման միասնական մոտեցումների համար: Վերջերս այս նախաձեռնությամբ առցանց քննարկումներ է սկսել Հայ գրադարանավարների և արխիվագետների միջազգային ասոցիացիան (IAALA):

июл 09, 2024 Новости
Область библиотечной терминологии в Армении полностью сформировалась под влиянием русской библиотечно-библиографической школы. Первый русско-армянский, армяно-русский словарь библиотечных терминов был издан в 1950 году. Его составил известный библиотекарь Арам Бабаян, редактором выступил академик Гурген Севак. Библиотечные словари обычно включают не только терминологию, связанную с библиотечным делом, библиографией и автоматизацией, но также охватывают сферы издательского дела и печати, истории книги, графики, литературы, телекоммуникаций и прочее, что составители могут счесть полезным для библиотечных специалистов.
В 1980-е годы по такому же двуязычному принципу был составлен словарь, подготовленный заведующим научно-исследовательским отделом библиотечного дела Национальной библиотеки Цовиком Микаеляном и сотрудницей его отдела Татевик Навасардян. Редактором выступил известный лингвист, академик Эдвард Агаян. Словарь был готов к печати в начале 1990-х годов, но из-за нехватки средств вышел только в 2001 году. Он охватывает около 1600 терминов библиотечно-библиографических, издательских, компьютерных и других наук. В начале XXI века в связи с цифровизацией библиотек и оцифровкой фондов возникла проблема создания нового библиотечного словаря, который бы отражал новые библиотечные реалии и создал основу для единых подходов к использованию библиотечной терминологии в автоматизированных системах. Недавно Международная ассоциация армянских библиотекарей и архивистов (IAALA) приступила к онлайн-обсуждению этой инициативы.