Հայաստանի գրքային քարտեզ | հունվար
#Հայաստանի_գրքային_քարտեզ 2026թ. հունվարի Հայաստանի գրքային քարտեզի կազմմանը մասնակցել են Ազգային գրադարանը, 10 մարզային, 6 քաղաքային և 2 համայնքային գրադարան իրենց մասնաճյուղերով։ Գեղարվեստական գրականության միացյալ ցուցակում 107 անուն գիրք է ընդգրկված։Աշխարհում ամենաշատ թարգմանվող հեղինակի, դետեկտիվի թագուհի Ագաթա Քրիստիի 10, հայ նշանավոր վիպասան Րաֆֆու և թուրք գրող Էլիֆ Շաֆաքի 4, Խալեդ Հոսեյնիի, Մարկ Լևիի, Ռուբեն Եսայանի, Ուիլյամ Սարոյանի, Ռեմարկի և Աննա Ջեյն գրական անվամբ ստեղծագործած ռուս հեղինակի գրքերից 3-ական անուն առավել պահանջված գրքերի ցուցակում են։
Ցուցակը գլխավորում է Ալեքսանդր Շիրվանզադեի «Քաոսը» վեպը։ Մուրացանի «Գևորգ Մարզպետունի» պատմավեպը, Վահան Թոթովենցի «Կյանքը հին հռոմեական ճանապարհի վրա» ինքնակենսագրական վիպակը, Գրիգոր Զոհրապի նովելները, Պարույր Սևակի և Համո Սահյանի բանաստեղծությունները և այլ դպրոցական հանձնարարություններ նույնպես տեղ են գտել գրադարանների առավել մեծ պահանջարկ ունեցող գրքերի տասնյակներում։
Հունվար ամսվա միացյալ տասնյակի երկրորդ հորիզոնականում հանրահայտ բեսթսելլերների հեղինակ Դեն Բրաունի «Հրեշտակներ և դևեր» գիրքն է։ Նրան հաջորդում է երտասարդության կողմից սիրված հեղինակ Ռուբեն Եսայանը իր «Մարդասպանը ես եմ» և «Թունելից 13 կմ հեռավորության վրա» գրքերով։

фев 04, 2026 Новости Книжная карта Армении
В январе 2026 года в составлении «Книжной карты Армении» приняли участие Национальная библиотека, 10 областных, 6 городских и 2 общинные библиотеки вместе со своими филиалами. В объединённый список художественной литературы вошло 107 наименований книг. Среди наиболее переводимых авторов мира — «королевы детектива» Агаты Кристи — представлено 10 книг. По четыре произведения вошли в список у выдающегося армянского романиста Раффи и турецкой писательницы Элиф Шафак. По 3 книги оказались в перечне наиболее востребованных у Халеда Хоссейни, Марка Леви, Рубена Есаяна, Уильяма Сарояна, Эриха Марии Ремарка, а также российской писательницы, публикующейся под псевдонимом Анна Джейн.
Список возглавляет роман Александра Ширванзаде «Хаос». В десятки самых читаемых книг также вошли исторический роман Мурацана «Геворг Марзпетуни», автобиографическая повесть Вагана Тотовенца «Жизнь на старой римской дороге», новеллы Григора Зограпа, стихотворения Паруйра Севака и Амо Сагьяна, а также другие произведения из школьной программы.
Второе место в объединённой январской десятке занимает книга популярного автора бестселлеров Дэна Брауна «Ангелы и демоны». Далее следуют произведения любимого молодёжью писателя Рубена Есаяна — «Я убийца» и «В 13 километрах от туннеля».