Հայաստանի գրքային քարտեզ | հուլիս
Հայաստանի հանրային գրադարաններում ամենաշատ սպասարկված գեղարվեստական գրքերի ամենամսյա ցուցակներում անշարժ և շարժական մասեր կան։ Իրականում անշարժ մասի գրքերն ամենից հաճախ են շարժվում։ Դրանք մեր դասական հեղինակներն են, որոնց գործերն ընդգրկված են ուսումնական ծրագրերում, ուստի և ամենից շատ են սպասարկվում ընթերցողներին։
Ավելի ինտրիգային և անկանխատեսելին ցուցակի շարժական մասն է։ Ամենաշատ սպասարկված գրքերի ցուցակներում յուրաքանչյուր ամիս նոր անուններ, նոր հեղինակներ են հայտնվում, որոնց գրքերը ձեռնոց են նետում հայ և համաշխարհային դասական գրողներին։ Այդ հեղինակները երբեմն ասուպի պես շողարձակում և անցնում են գրականության երկնակամարով։ Որոշ գրքեր ավելի երկար են մնում գրադարանային տասնյակներում։ Կան նաև գրքեր, որոնք տևական լռությունից և գրադարանային գրապահոցներում մոռացության մատնվելուց հետո ընթերցողների կամքով նորից «վերակենդանանում» են։
Տարին բոլոր ընթերցողի բարձր պահանջարկ ունեն Րաֆֆու «Խենթը» և «Սամվելը», Թոթովենցի «Կյանքը հին հռոմեական ճանապարհի վրա» վիպակը, Շիրվանզադեի «Քաոսը», Մահարու «Մանկություն» և «Պատանեկությունը», Նար Դոսի «Սպանված աղավնին» և պատմվածքները։ Արտասահմանյան հեղինակների ամենապահանջարկված գրքերից են Ջորջ Օրուելի «1984», Շառլոթ Բրոնտեի «Ջեյն Էյր», Խալեդ Հոսեյնիի «Օդապարուկ թռցնողը», Ժոզե Սարամագուի «Մահվան ընդհատումներ», Հերման Հեսսեի «Տափաստանի գայլը», Էլենա Ֆերանտեի «Իմ հանճարեղ ընկերուհին», Ալեքս Մայքլիդիսի, Ռեմարկի, Ագաթա Քրիստիի վեպերը։
Հանրապետության ամենապահանջարկված գեղարվեստական գրքերի տասնյակի կազմմանն այս ամիս մասնակցել են բոլոր 10 մարզային գրադարանները, Սպիտակի և Ստեփանավանի քաղաքային, Վեդիի համայնքային, ինչպես նաև Երևանի Իսահակյանի անվան քաղաքային և Աջափնյակի Շառլ Ազնավուրի անվան գրադարանները։

авг 05, 2024 Новости Книжная карта Армении
В ежемесячных списках наиболее часто используемых художественных книг в публичных библиотеках Армении есть фиксированные и подвижные части. На самом деле чаще всего передвигаются книги стационарной части. Это наши классические авторы, чьи произведения включены в образовательные программы, а потому они приносят максимальную пользу читателям.
Более интригующей и непредсказуемой является мобильная часть списка. Каждый месяц в списках самых популярных книг появляются новые имена и новые авторы, чьи книги опережают армянских и мировых писателей-классиков. Эти авторы иногда сияют, как звезды, и проходят по небосводу литературы. Некоторые книги остаются в библиотеках дольше, десятками. Есть и книги, которые после долгого молчания и забвения на библиотечных полках вновь «оживляются» по воле читателей.
Большим спросом пользуются «Безумие» и «Самвел» Раффу, роман Тотовенца «Жизнь на древнеримской дороге», «Хаос» Ширванзаде, «Детство» и «Отрочество» Махару, «Убитый голубь» Нар Доса и рассказы. среди всех читателей. Среди наиболее востребованных книг зарубежных авторов — «1984» Джорджа Оруэлла, «Джейн Эйр» Шарлотты Бронте, «Бегущий за воздушным змеем» Халеда Хоссейни, «Прерывания смерти» Хосе Сарамагу, «Степной волк» Германа Гессе». Мой гениальный друг» Елены Ферранте, Алекса Михаэлидис, Ремарка, романов Агаты Кристи.
В этом месяце в составлении десяти самых востребованных художественных книг республики приняли участие все 10 областных библиотек, городских библиотек Спитака и Степанавана, общинные библиотеки Веди, а также библиотеки имени Исаакяна из Еревана и Шарля Азнавура из Ачапняка.