Հայաստանի ազգային գրադարանում մեծարվեցին երկարամյա աշխատակիցները
Հայաստանի ազգային գրադարանի պետական կարգավիճակ ստանալու 107-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում գրադարանում տեղի ունեցավ երկարամյա աշխատակիցների պարգևատրման ավանդական արարողությունը։ ՀԱԳ տնօրեն Աննա Չուլյնաը աշխատանքային գործունեության 20, 25, 30, 35, 45 և 50-ամյակի կապակցությամբ պատվոգրերով պարգևատրեց գրադարանի 32 աշխատակիցների, ովքեր իրենց մասնագիտական նվիրումով և բարեխիղճ աշխատանքով երկար տարիներ ծառայել են գրադարանի զարգացմանն ու ազգային մշակութային ժառանգության պահպանմանը։ Յուրաքանչյուր հոբելյանական թիվ տարիների փորձի, պատասխանատվության, մասնագիտական վարպետության և գրքի ու ընթերցողի հանդեպ անսահման նվիրումի խորհրդանիշն է։ Ազգային գրադարանը բարձր է գնահատում իր աշխատակիցների տարիների հետևողական աշխատանքը, հավատարմությունն ու այն անգնահատելի ներդրումը, որի շնորհիվ շարունակվում և հարստանում է գրադարանի պատմությունը
Առանձնահատուկ պետք է նշել, որ պատվոգրերի արժանացան նաև երկու աշխատակիցներ, ովքեր արդեն կես դար իրենց մասնագիտական ուղին կապել են Հայաստանի ազգային գրադարանի հետ՝ Տպագիր արտադրանքի վերականգնման բաժնի կազմարար Սուսաննա Էլոյանը և Համալրման բաժնի գլխավոր գրադարանավար Գայանե Օհանյանը։ Նրանց 50-ամյա աշխատանքային ուղին նվիրվածության և մասնագիտական արժանապատվության բացառիկ օրինակ է։ Միջոցառման ավարտին ներկայացվեց Հայաստանի ազգային գրադարանի պատմության ուսումնասիրման ուղղությամբ իրականացվող կարևոր նախաձեռնությունը։ 2024 թվականից գրադարանը սկսել է իր պատմությանն առնչվող փաստաթղթերի ժողովածուի կազմման լայնածավալ աշխատանքները։
Նախագծի պատասխանատուն լրագրող Մարկ Գրիգորյանն է, ով Հանրային կապերի բաժնի աշխատակից Եվգենյա Վարդապետովայի հետ իրականացնում է 1919 թվականից ի վեր գրադարանին վերաբերող փաստաթղթերի հավաքագրում, ուսումնասիրություն և համակարգում։ Աշխատանքներն ընդգրկում են ինչպես Հայաստանի արխիվները, այնպես էլ արտերկրի կրթամշակութային և գիտակրթական հաստատությունների արխիվային հվաքածուները՝ նպատակ ունենալով հնարավորինս ամբողջական ներկայացնել Ազգային գրադարանի պատմությունը փաստաթղթային սկզբնաղբյուրների հիման վրա։ Միջոցառման ընթացքում Մարկ Գրիգորյանը ներկայացրեց կատարված հետազոտության առաջին արդյունքները՝ փաստաթղթերով լուսաբանելով 1919-1920 թվականներին Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման և պետական կարգավիճակ ստանալու պատմությունը։ Ներկայացված բացառիկ վավերագրերը հնարավորություն տվեցին նորովի անդրադառնալ գրադարանի ձևավորման առաջին տարիներին և վերարժևորել ազգային կարևորագույն մշակութային հաստատության անցած պատմական ուղին։

июл 06, 2026 Мероприятия
В рамках мероприятий, посвященных 107-летию присвоения Национальной библиотеке Армении статуса государственного, в библиотеке состоялась традиционная церемония награждения многолетних сотрудников. Директор Национальной библиотеки Армении, Анна Чулян наградила сотрудников библиотеки почетными грамотами, отметив десятилетия преданной службы. Каждый юбилейный «выпуск» – это символ многолетнего опыта, ответственности, профессионального мастерства и безграничной преданности делу, книге и читателю. Национальная библиотека высоко ценит годы последовательной работы, преданность и неоценимый вклад своих сотрудников, благодаря которым история библиотеки продолжается из поколения к поколению, обогащаясь невероятными историями.
Особо следует отметить, что почетные грамоты были вручены двум сотрудникам, которые на протяжении полувека связаны с Национальной библиотекой Армении: Сусанна Элоян, организатор отдела реставрации полиграфической продукции, и Гаяне Оганян, главный библиотекарь отдела пополнения. Их 50-летняя карьера является исключительным примером самоотверженности и профессионального достоинства. В завершение мероприятия была представлена начальная часть проекта готовящейся книги «КРАТКАЯ ХРОНОЛОГИЯ ИСТОРИИ НАЦИОНАЛЬНОЙ БИБЛИОТЕКИ АРМЕНИИ». Ответственным за проект является журналист Марк Григорян (вместе с сотрудницей отдела по связям с общественностью Евгенией Вардапетовой) занимается подготовкой материала… сбором, изучением, атрибутированием и отбором документов, связанных с историей создания библиотеки.
В книгу будут включены, как архивы Армении, так и архивные документы образовательных, культурных и научных учреждений за рубежом, с целью максимально полно представить историю Национальной библиотеки и все сновные этапы ее создания на основе документальных источников. В ходе мероприятия Марк Григорян представил первые результаты проведенных исследований, документально продемонстрировав историю создания фонда Национальной (тогда еще Публичной) библиотеки Армении и обретения ею государственного статуса в период 1919-1920 годов. Представленные эксклюзивные документы позволили по-новому осмыслить первые годы становления библиотеки и по-новому оценить исторический путь.