Հայաստանի անկախության տոնը
Հայաստանում սեպտեմբերի 21-ին նշվում է ՀՀ պետական և ազգային ամենակարևոր տոներից մեկը՝ Հայաստանի անկախության տոնը: 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայաստանի գերագույն խորհուրդը ընդունեց Հայաստանի անկախության հռչակագիրը, որտեղ նշված էր, որ ՀԽՍՀ-ն կազմալուծվում է և ձևավորվում է նոր պետություն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը:
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին անկախության հանրաքվեի ժամանակ հայ ժողովուրդը կողմ քվեարկեց ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու օգտին։ Անկախությանը կողմ քվեարկեց 2 միլիոն 43 հազար մարդ: Հանրաքվեի արդյունքների հիման վրա 1991-ի սեպտեմբերի 23-ին հանրապետության Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ պետություն: Շնորհավոր տոնդ, Հայաստան:

On September 21, Armenia celebrates one of the most important state and national holidays — Independence Day of Armenia. On August 23, 1990, the Supreme Council of Armenia accepted the Declaration of Independence of Armenia, which stated that the ASSR was dissolved and a new state was formed — the Republic of Armenia.
On September 21, 1991, at the independence referendum, the Armenian people voted to leave the USSR. 2 million 43 thousand people voted for independence. Based on the results of the referendum, on September 23, 1991, the Supreme Council of the Republic proclaimed Armenia an independent state. Happy holiday, Armenia!.