Հայաստանի անկախության տոնը
Հայաստանում սեպտեմբերի 21-ին նշվում է ՀՀ պետական և ազգային ամենակարևոր տոներից մեկը՝ Հայաստանի անկախության տոնը: 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայաստանի գերագույն խորհուրդը ընդունեց Հայաստանի անկախության հռչակագիրը, որտեղ նշված էր, որ ՀԽՍՀ-ն կազմալուծվում է և ձևավորվում է նոր պետություն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը:
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին անկախության հանրաքվեի ժամանակ հայ ժողովուրդը կողմ քվեարկեց ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու օգտին։ Անկախությանը կողմ քվեարկեց 2 միլիոն 43 հազար մարդ: Հանրաքվեի արդյունքների հիման վրա 1991-ի սեպտեմբերի 23-ին հանրապետության Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ պետություն: Շնորհավոր տոնդ, Հայաստան:

21 сентября отмечается один из важнейших национальных и государственных праздников Армении – День независимости Армении. 23 августа 1990 года Верховный Совет Армении принял Декларацию независимости Армении, в которой говорилось о создании АССР. распалась и образовалось новое государство – Республика.
21 сентября 1991 года на референдуме о независимости армянский народ проголосовал за выход из СССР. За независимость проголосовали 2 миллиона 43 тысячи человек. 23 сентября 1991 года Верховный Совет Республики провозгласил Армению независимым государством. С праздником, Армения.