ապր 25, 2024 Միջոցառումներ Հանրային դասախոսություններ
Ազգային գրադարանային շաբաթը մեր գրադարանում այսօր ֆրանսիական երանգ ունի։ «Տպագրությունը Ֆրանսիայում 19-րդ դարի առաջին կեսին. Տպագրության, հրատարակչական գործի և հրատարակիչների պատմությունը՝ Ֆիրմին Դիդոյից մինչև Ժյուլ Էցել (1800–1860)» թեմայով հանրային դասախոսություն կարդաց Հայաստանի ազգային գրադարանի ֆրանսիացի փորձնակ, Փարիզի արխիվային գործի համալսարանի ուսանող Վադիմ Բեմը։
Դասախոսությանը ներկա ավելի քան երեք տասնյակ գրադարանավարներին Վադիմը հետաքրքիր ճամփորդության տարավ 19-րդ դարի հրատարակչական գործի ուղիներով։ Վադիմը նախապես ուսումնասիրել էր Ազգային գրադարանի հարուստ հավաքածուի բացառիկ նմուշները՝ անհատական հավաքածուները, հազվագյուտ գրականությունը, և դուրս էր բերել տպագրական գործի զարգացման, տպագրական մեթոդների կատարելագործման, տեքստի և գրքի ձևավորման փուլերի, տպագրության՝ այն ժամանակվա համար նորարար տեխնոլոգիաներով տպված գրքեր, որոնք մեկ առ մեկ բնութագրեց և ներկայացրեց մասնակիցներին։

Национальная библиотечная неделя проходит у нас с французским оттенком.С публичной лекцией «История книгопечатания, издательского дела и издательств: от Фирмена Дидо до Пьер-Жюля Этцеля (1800-1860)» выступил эксперт Национальной библиотеки Армении по французской культуре, студент Архивного университета Парижа Вадим Бём. Вадим провел для более чем трех десятков присутствовавших увлекательную экскурсию по издательскому делу XIX века.
Ранее Вадим изучал эксклюзивные образцы книгоиздания из коллекции Национальной библиотеки — частные коллекции, редкие издания, — и на лекции продемонстрировал, как совершенствовались методы печати, менялись этапы оформления текстов и книг, развивалась полиграфия и технологии книгопечатания. Сегодня вечером, в 19:00, библиотека завершит свою двухмесячную программу Франкофонии показом фильма Клода Шаброля «Красавчик Серж». А программа показов французского кино, организованная совместно с общественной организацией «Фильмадаран», продолжится в течение всего года.