ապր 25, 2024 Միջոցառումներ Հանրային դասախոսություններ
Ազգային գրադարանային շաբաթը մեր գրադարանում այսօր ֆրանսիական երանգ ունի։ «Տպագրությունը Ֆրանսիայում 19-րդ դարի առաջին կեսին. Տպագրության, հրատարակչական գործի և հրատարակիչների պատմությունը՝ Ֆիրմին Դիդոյից մինչև Ժյուլ Էցել (1800–1860)» թեմայով հանրային դասախոսություն կարդաց Հայաստանի ազգային գրադարանի ֆրանսիացի փորձնակ, Փարիզի արխիվային գործի համալսարանի ուսանող Վադիմ Բեմը։
Դասախոսությանը ներկա ավելի քան երեք տասնյակ գրադարանավարներին Վադիմը հետաքրքիր ճամփորդության տարավ 19-րդ դարի հրատարակչական գործի ուղիներով։ Վադիմը նախապես ուսումնասիրել էր Ազգային գրադարանի հարուստ հավաքածուի բացառիկ նմուշները՝ անհատական հավաքածուները, հազվագյուտ գրականությունը, և դուրս էր բերել տպագրական գործի զարգացման, տպագրական մեթոդների կատարելագործման, տեքստի և գրքի ձևավորման փուլերի, տպագրության՝ այն ժամանակվա համար նորարար տեխնոլոգիաներով տպված գրքեր, որոնք մեկ առ մեկ բնութագրեց և ներկայացրեց մասնակիցներին։

Public lecture | Vadim Boehm "Printing in France in the first half of the 19th century"
We celebrate National Library Week with a French touch. Vadim Boehm, an expert on French culture at the National Library of Armenia and a student at the Archive University of Paris, gave a public lecture History of printing, publishing, and publishing houses: from Firmin Didot to Pierre-Jules Etzel (1800-1860). Vadim gave more than three dozen people a fascinating tour through the 19th-century publishing industry.
ttpagrutyunfransiayum
Previously, Vadim studied exclusive examples of book publishing from the collection of the National Library — private collections, rare publications — and at the lecture demonstrated how printing methods were improved, the stages of design of texts and books changed, printing and printing technologies developed. Tonight at 7 p.m., the library will conclude its two-month Francophonie program with a screening of Claude Chabrol's film Beau Serge. The program of French cinema screenings, organized jointly with the public organization Filmadaran, will continue throughout the year.