ապր 25, 2024 Միջոցառումներ Հանրային դասախոսություններ
Ազգային գրադարանային շաբաթի շրջանակում Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված տարվա հերթական միջոցառումն էր կազմակերպել Հայաստանի ազգային գրադարանը: Գրադարանում հյուրընկալվել էր ճանաչված արվեստագետ, ազգագրագետ Լևոն Աբրահամյանը: Նրա հանրային բանախոսության թեման էր «Փարաջանովի ֆիլմերի պոետիկան»։
Լևոն Աբրահամյանը ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի արդիականության ազգաբանության բաժնի վարիչն է, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, շուրջ 200 գիտական հրապարակումների հեղինակ է, որոնց թվում՝ "Первобытный праздник и мифология" (1983), "Беседы у дерева" (2005), "Armenian Identity in a Changing World" (2006) գրքերի: Բանախոսն Ազգային գրադարանի թամանյանական մեծ դահլիճում ներկայացրեց Փարաջանովի ֆիլմերի առանձնահատկությունները, դրանցում օգտագործված գույների (սպիտակ, կապույտ, կարմիր), ռիթմի, խորհրդանշանները (նուռը, զոհաբերված աքաղաղները, Հաղպատի վանքի պատերի և տանիքի վրա չորացվող ձեռագրերը, ֆիլմի տարբեր դրվագներում հնչող կրակոցների իրական նշանակությունը), փարաջանովյան կինոյի ազգագրությունը և «լեզուն»:
«Նռան գույնը» ֆիլմի նկարահանումներում Աբրահամյանը ևս ներգրավված է եղել. նկարահանվել է երիտասարդ կաթողիկոսի դեր-դրվագում: Նա ներկաներին հուշեր պատմեց նաև ֆիլմի նկարահանումներից: Դասախոսության առթիվ գրադարանի արվեստի բաժնում Փարաջանովի ստեղծագործական ճանապարհին նվիրված գրքային ցուցահանդես էր բացվել: Լևոն Աբրահամյանի զրույցը շարունակվեց Փարաջանովյան գրականության ցուցադրության սեղանի շուրջ հանրային դասախոսությանը մասնակից ԵՊՀ մագիստրական ծրագրի ուսանողների մի մեծ խմբի և Փարաջանովի արվեստի այլ երկրպագուների հետ:

Публичная лекция | Левон Абрамян «Поэтика фильмов Параджанова»
В рамках Национальной библиотечной недели Национальная библиотека Армении организовала еще одно мероприятие — посвященное 100-летию Сергея Параджанова. В библиотеке выступил известный художник и этнограф Левон Абрамян. Темой его публичного выступления стала «Поэтика фильмов Параджанова».
լևոնաբրահամյաննմիջոցառումմմ
Левон Абрамян — заведующий отделом этнологии Института археологии и этнографии Национальной академии наук Республики Армения, член-корреспондент Национальной академии наук Республики Армения, автор около 200 научных публикаций, среди которых «Первобытный праздник и мифология» (1983), «Беседы и генеалогии» (2005), серия «Армянская идентичность в меняющемся мире» (2006).
միջոցառումլևոնաբրահամայն
Докладчик рассказал об особенностях фильмов Параджанова, об использовании цвета (белый, синий, красный), ритма, символики (гранаты, принесенные в жертву петухи, рукописи, сохнущие на стенах и крыше монастыря Ахпат, выстрелы в разных эпизодах фильма), киноэтнографии и киноязыка. Абрамян также принимал участие в съемках фильма «Цвет граната», играл в эпизодической роли молодого католического священника. Он также поделился своими воспоминаниями о съемках фильма. В художественном отделе библиотеки открылась книжная выставка, посвященная творческому пути Параджанова. Беседа Левона Абрамяна продолжилась с большой группой студентов магистратуры ЕГУ и другими поклонниками творчества Параджанова. Национальная библиотечная неделя продолжается! Следите и принимайте участие в тематических мероприятиях Национальной библиотеки Армении.