ապր 25, 2024 Միջոցառումներ Հանրային դասախոսություններ
Ազգային գրադարանային շաբաթի շրջանակում Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված տարվա հերթական միջոցառումն էր կազմակերպել Հայաստանի ազգային գրադարանը: Գրադարանում հյուրընկալվել էր ճանաչված արվեստագետ, ազգագրագետ Լևոն Աբրահամյանը: Նրա հանրային բանախոսության թեման էր «Փարաջանովի ֆիլմերի պոետիկան»։
Լևոն Աբրահամյանը ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի արդիականության ազգաբանության բաժնի վարիչն է, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, շուրջ 200 գիտական հրապարակումների հեղինակ է, որոնց թվում՝ "Первобытный праздник и мифология" (1983), "Беседы у дерева" (2005), "Armenian Identity in a Changing World" (2006) գրքերի: Բանախոսն Ազգային գրադարանի թամանյանական մեծ դահլիճում ներկայացրեց Փարաջանովի ֆիլմերի առանձնահատկությունները, դրանցում օգտագործված գույների (սպիտակ, կապույտ, կարմիր), ռիթմի, խորհրդանշանները (նուռը, զոհաբերված աքաղաղները, Հաղպատի վանքի պատերի և տանիքի վրա չորացվող ձեռագրերը, ֆիլմի տարբեր դրվագներում հնչող կրակոցների իրական նշանակությունը), փարաջանովյան կինոյի ազգագրությունը և «լեզուն»:
«Նռան գույնը» ֆիլմի նկարահանումներում Աբրահամյանը ևս ներգրավված է եղել. նկարահանվել է երիտասարդ կաթողիկոսի դեր-դրվագում: Նա ներկաներին հուշեր պատմեց նաև ֆիլմի նկարահանումներից: Դասախոսության առթիվ գրադարանի արվեստի բաժնում Փարաջանովի ստեղծագործական ճանապարհին նվիրված գրքային ցուցահանդես էր բացվել: Լևոն Աբրահամյանի զրույցը շարունակվեց Փարաջանովյան գրականության ցուցադրության սեղանի շուրջ հանրային դասախոսությանը մասնակից ԵՊՀ մագիստրական ծրագրի ուսանողների մի մեծ խմբի և Փարաջանովի արվեստի այլ երկրպագուների հետ:

As part of the National Library Week, the National Library of Armenia organized another event dedicated to the 100th anniversary of Sergei Parajanov. Famous artist and ethnographer Levon Abrahamyan gave a speech at the library. The topic of his public speech was The Poetics of Parajanov’s Films. Levon Abrahamyan is the head of the ethnology department of the Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, a corresponding member of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, author of about 200 scientific publications, including Primitive Holiday and Mythology (1983), Conversations and Genealogies (2005), series Armenian Identity in a Changing World (2006).
The lecturer spoke about the features of Parajanov's films, his use of color (white, blue, red), rhythm, symbolism (grenades, sacrificed roosters, manuscripts drying on the walls and roof of the Haghpat monastery, shots in different episodes of the film), film ethnography and film language. Abrahamyan also took part in the filming of The Color of Pomegranates, playing a cameo role of a young Catholic priest. He also shared his memories of the filming process.
A book exhibition dedicated to the creative path of Parajanov opened at the art department of the library. Levon Abrahamyan's conversation continued with a large group of Yerevan State University master's students and other fans of Parajanov's work. National Library Week continues! Follow and take part in thematic events of the National Library of Armenia.