հկտ 28, 2024 Միջոցառումներ Ցուցահանդեսներ
Հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ գրքային ցուցահանդեսի բացում և հանդիսություն նվիրված Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հիմնադրման 75-ամյակին: Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին գրադարանի չինական հավաքածուի եզակի նմուշներ, չինական արվեստին նվիրված պատկերագրքեր, չինարենից կատարված գրական թարգմանություններ, Մատենադարանի հնագույն չինական ձեռագրերի թվայնացված նմուշներ։
Միջոցառման ընթացքում ելույթ ունեցան «Հայաստան-Չինաստան» բարեկամության միության նախագահ Կարեն Ավագյանը, ՀՀ-ում ՉԺՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինը, Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը և «Չինական գիտության և մշակույթի կենտրոնի» տնօրեն Իզաբելա Մուրադյանը։ Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն իր ելույթում խոսեց Հայաստանի ազգային գրադարանի չինական հավաքածուի հազվագյուտ նմուշների, մասնավորապես 19-րդ դարում չինարենից հայերեն և հայերենից չինարեն թարգմանված գրքերի, «Սասունցի Դավիթ» էպոսի չինարեն հրատարակության, հայ-չինական գրադարանային կապերի մասին։
Միջոցառման գեղարվեստական մասում Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մենակատար Քսենիա Անդրեյենկոն կատարեց Այշայի պարը Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետից, իսկ «Վիկտորիա» պարարվեստի դպրոց-ստուդիայի սաները ներկայացրին հայկական և չինական պարային կատարումներ։

окт 28, 2024 Мероприятия Выставки
Двадцать девятого октября в Национальной библиотеке Армении состоялось открытие книжной выставки и торжественная церемония, приуроченная к 75-летию со дня основания Китайской Народной Республики. Экспозиция составлена из фондов библиотеки и книг, подаренных обществом дружбы «Армения-Китай». Она включает уникальные образцы китайской художественной литературы, специальной, детской и иной литературы, иллюстрированные издания по искусству, художественные переводы с китайского языка, а также оцифрованные древние китайские рукописи из коллекций Матенадарана.
В мероприятии приняли участие: Карен Авагян- председатель общества дружбы «Армения-Китай»; Чэнь Минь- Чрезвычайный и Полномочный Посол КНР в Армении, Анна Чулян-директор Национальной библиотеки Армении, Изабелла Мурадян- директор Китайского центра культуры и науки. В своем выступлении директор Национальной библиотеки Анна Чулян рассказала о редких образцах китайского книгопечатания, представленных в фондах Национальной библиотеки Армении, включая книги, переведенные с китайского на армянский и наоборот еще в XIX веке, а также о китайском издании эпоса «Давид Сасунский» и истории армяно-китайских библиотечных связей.
В концертной части мероприятия, солистка Национального академического театра оперы и балета им. Александра Спендиаряна Ксения Андреенко исполнила танец Аиши из балета Арама Хачатуряна «Гаянэ», а учащиеся танцевальной студии «Виктория» представили номера армянских и китайских танцев.