հկտ 28, 2024 Միջոցառումներ Ցուցահանդեսներ
Հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ գրքային ցուցահանդեսի բացում և հանդիսություն նվիրված Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հիմնադրման 75-ամյակին: Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին գրադարանի չինական հավաքածուի եզակի նմուշներ, չինական արվեստին նվիրված պատկերագրքեր, չինարենից կատարված գրական թարգմանություններ, Մատենադարանի հնագույն չինական ձեռագրերի թվայնացված նմուշներ։
Միջոցառման ընթացքում ելույթ ունեցան «Հայաստան-Չինաստան» բարեկամության միության նախագահ Կարեն Ավագյանը, ՀՀ-ում ՉԺՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինը, Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը և «Չինական գիտության և մշակույթի կենտրոնի» տնօրեն Իզաբելա Մուրադյանը։ Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն իր ելույթում խոսեց Հայաստանի ազգային գրադարանի չինական հավաքածուի հազվագյուտ նմուշների, մասնավորապես 19-րդ դարում չինարենից հայերեն և հայերենից չինարեն թարգմանված գրքերի, «Սասունցի Դավիթ» էպոսի չինարեն հրատարակության, հայ-չինական գրադարանային կապերի մասին։
Միջոցառման գեղարվեստական մասում Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մենակատար Քսենիա Անդրեյենկոն կատարեց Այշայի պարը Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետից, իսկ «Վիկտորիա» պարարվեստի դպրոց-ստուդիայի սաները ներկայացրին հայկական և չինական պարային կատարումներ։

Oct 28, 2024 Events Exhibitions
On October 29, the National Library of Armenia hosted the opening of a book exhibition and a ceremony dedicated to the 75th anniversary of the founding of the People's Republic of China. The event featured unique examples of Chinese books from the library's collection, illustrated books on Chinese art, artistic translations from Chinese, and digitized examples of ancient Chinese manuscripts from the Matenadaran collections.
The event was attended by Karen Avagyan (President of the Armenia-China Friendship Union), Chen Min (Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to Armenia), Anna Chulyan (Director of the National Library) and Isabella Muradyan (Director of the Chinese Center for Culture and Science). In her speech, the Director of the National Library Anna Chulyan spoke about rare examples of Chinese book publishing in the collections of the National Library of Armenia, in particular about books translated from Chinese into Armenian and from Armenian into Chinese in the 19th century, the Chinese edition of the epic "David of Sassoun", and touched upon the history of Armenian-Chinese library relations.
In the concert part of the event, a soloist of the National Academic Opera and Ballet Theater named after Alexander Spendiaryan Ksenia Andreenko performed Aisha's dance from Aram Khachatryan's ballet "Gayane", and students of the Victoria Dance School-Studio presented number of Armenian and Chinese dances.