սպտ 05, 2024 Նորություններ
Այսօր՝ օգոստոսի 23-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի աշխատակիցները հյուրընկալվել են Գեղարքունիքի մարզային գրադարանում։ Մարզային գրադարանը և մի քանի այլ համայնքային գրադարաններ արժեքավոր նվերներ են ստացել Ազգային գրադարանից։ Մարզային և Սևանի, Վարդենիսի, Մարտունու և Գավառի տարածաշրջանային գրադարանները Ազգայինից մոտ 520 միավոր գրականություն են նվեր ստացել։ Նախապես համաձայնեցված օրակարգով տեղի ունեցավ հանդիպում Գեղարքունիքի մարզի համայնքային, մանկական և դպրոցական ավելի քան 20 գրադարանների աշխատակիցների հետ։ Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվեցին գրադարանային գործի վերակազմակերպման, թվային միջավայրում գրադարանային գործի կազմակերպման և այլ հարցեր։
ՀԱԳ աշխատակից Անիցա Գենջյանը «Համայնքային գրադարանների ֆոնդերի էլեկտրոնային հաշվառում և գույքագրում» թեմայով սեմինար անցկացրեց ավելի քան 30 գրադարանային աշխատողների համար։ Շարունակելով նախորդ ամիս սկսած նախաձեռնությունը՝ Ազգային գրադարանը 22 միավոր հայերեն և օտար լեզուներով գեղարվեստական և մասնագիտական գրականություն նվիրեց Սևան ՔԿՀ-ի գրադարանին։

Сегодня, 23 августа, сотрудники Национальной библиотеки Армении были приняты в областной библиотеке Гегаркуника. Областная библиотека и ряд других общинных библиотек получили ценные подарки от Национальной библиотеки. Региональные библиотеки Гегаркуникской области из Севана, Вардениса, Мартуни и Гавара также получили подарки. По заранее согласованной повестке прошла встреча с работниками более 20 общинных, детских и школьных библиотек Гегаркуникской области. В ходе консультации обсуждались реорганизация библиотечной работы, организация работы библиотеки в цифровой среде и другие вопросы.
Сотрудница HAG Аница Генджян провела семинар на тему «Электронный учет и инвентаризация фондов общественной библиотеки» для более чем 30 сотрудников библиотек. Продолжая инициативу, начатую в прошлом месяце, Национальная библиотека передала в дар библиотеке Севанской тюрьмы 22 экземпляра художественной и профессиональной литературы на армянском и иностранных языках.