հնվ 23, 2025 Նորություններ
Հայաստանի ագային գրադարանը լույս է ընծայել «Հայաստանի գրադարանները 2023 թվականին» աշխատանքների վիճակագրական վերլուծությունը (կազմող՝ Մարիամ Ասլանյան)։
Համաձայն ժողովածուի 2023թ. հանրապետությունում գործել է հանրային բնույթի 578 գրադարան, որից 10-ը՝ մարզային, 110-ը՝ քաղաքային, 437-ը՝ գյուղական և 21 մանկական գրադարան։ Գրքում ներկայացվել է նաև Հայաստանի ազգային, Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական, ՀՀ ԳԱԱ հիմնարար գիտական, Գիտատեխնիկական և Գիտաբժշկական գրադարանների 2023թ. տարեկան ամփոփ վիճակագրությունը։
Առանձին ներկայացված են նաև բուհական գրադարանների տվյալները՝ բուհերի տրամադրած տարեկան հաշվետվությունների հիման վրա։ Գիրքը կազմվել է ՀՀ ազգային վիճակագրական վարչության տրամադրած տվյալներով։ Այն հետազոտողների, գրադարանների, ԶԼՄ-ների և տարբեր կազմակերպությունների համար անհրաժեշտ աղբյուր է ՀՀ տարածքում գործող գրադարանների գործունեության ուսումնասիրության համար։ Գիրքը լույս է տեսել սահմանափակ տպաքանակով։ Գրքի թվային տարբերակին կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ https://dspace.nla.am/.../da139a79-11bd-49e9-8a5c...

Национальная библиотека Армении опубликовала статистический анализ работы «Библиотеки Армении в 2023 году» (составитель Мариам Асланян).
По данным сборника, в 2023 году в Республике функционировало 578 общедоступных библиотек, из них 10 районных, 110 городских, 437 сельских и 21 детская библиотека. В книге представлены издания Национальной библиотеки Армении, Национальной детской библиотеки им. Хнко Апера, Фундаментальной научной, Научно-технической и Научно-медицинской библиотек Национальной академии наук Республики Армения.
Данные по университетским библиотекам также представлены отдельно на основе ежегодных отчетов, предоставляемых университетами. Книга составлена на основе данных, предоставленных Национальной статистической службой Республики Армения. Это необходимый источник для исследователей, библиотек, средств массовой информации и различных организаций по изучению деятельности библиотек, действующих на территории Республики Армения. Книга была издана ограниченным тиражом. Электронную версию книги можно найти по следующей ссылке: https://dspace.nla.am/items/da139a79-11bd-49e9-8a5c-dea6ea60ed6c