մյս 12, 2025 Նորություններ Պաշտոնական
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը հինգ տարի ժամկետով, ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ վերընտրվել է ԻՖԼԱ (Գրադարանային ասոցիացիաների և հաստատությունների միջազգային դաշնության) մասնագիտական խորհրդի Ազգային գրադարանների հանձնաժողովի անդամ։
Գրադարանային ասոցիացիաների և հաստատությունների միջազգային դաշնությունը (ԻՖԼԱ/IFLA – International Federation of Library Associations and Institutions) գրադարանային և տեղեկատվական ծառայությունների և դրանցից օգտվողների շահերը ներկայացնող առաջատար միջազգային կարևորագույն կառույց է։ 1996թ.-ից։
Այն հանդիսանում է գրադարանային և տեղեկատվական ոլորտի կանոնակարգերի, հայեցակարգերի, ստանդարտների, ուղեցույցների և չափորոշիչների համակարգող՝ նպաստելով գրադարանային և տեղեկատվական ծառայությունների մատուցման բարելավմանը։ ԻՖԼԱ-ն ներկայացնում է գրադարանային և հարակից ոլորտների ներկայացուցիչների շահերը ողջ աշխարհում։ Հայաստանի ազգային գրադարանը հանդիսանում է ԻՖԼԱ անդամ

май 12, 2025 Новости
Директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян переизбрана членом Комиссии национальных библиотек в профессиональном совете ИФЛА (Международной федерации библиотечных ассоциаций и учреждений) на пятилетний срок большинством голосов.
Международная федерация библиотечных ассоциаций и учреждений (ИФЛА/IFLA – International Federation of Library Associations and Institutions) является ведущей международной организацией, представляющей интересы библиотечных и информационных служб и их пользователей с 1996 года.
Она является координирующей организацией в области норм, концепций, стандартов, руководств и критериев в библиотечной и информационной сфере, способствуя улучшению качества предоставления библиотечных и информационных услуг. ИФЛА представляет интересы представителей библиотечной и смежных областей по всему миру. Национальная библиотека Армении является членом ИФЛА.