ՀԱԳ աշխատանքային այցը Գեղարքունիքում
Ապրիլի 14-ին ՀԱԳ աշխատակիցներ Ներսես Հայրապետյանը, Մայա Հայրապետյանը և Անիցա Գենջյանը #Ազգային_գրադարանային_շաբաթվա ծրագրի շրջանակում աշխատանքային այցով Գեղարքունիքի մարզում էին։ Այցի շրջանակում համագործակցության և գրքափոխանակության բաժնի տարեկան սուբսիդիայի հաշվին Գեղարքունիքի Վարդգես Պետրոսյանի անվան մարզային գրադարանը, ինչպես նաև 7 համայնքային և Գեղարքունիք գյուղի միջնակարգ դպրոցի գրադարանը համալրվեցին շուրջ 400 միավոր գրականությամբ։ Ազգային գրադարանի աշխատակիցները մասնակցեցին Գեղարքունիքի մարզային գրադարան կազմակերպած «Գիրք, հեքիաթ և երգ» խորագրով միջոցառմանը։
Ներսես Հայրապետյանը իր ողջույնի խոսքում՝ կարևորելով ժամանակակից հասարակության մեջ գրադարանների դերը, ընդգծեց, որ գրադարանները միայն գրքերի պահոցներ չեն, այլ գիտելիքի տարածման, կրթության խթանման և համայնքային կյանքի կարևոր կենտրոններ։ Իր խոսքում նա անդրադարձավ նաև համայնքային և դպրոցական գրադարաններում նորարարական մոտեցումների կիրառման անհրաժեշտությանը՝ նշելով, որ ժամանակակից գրադարանները պետք է քայլեն թվային դարաշրջանին համընթաց, զարգացնեն ծառայությունները և ապահովեն տեղեկատվության առավել լայն և հավասար հասանելիություն բոլորի համար։
Ներսես Հայրապետյանը հատկապես կարևորեց նման նախաձեռնությունների շարունակականությունը՝ ընդգծելով, որ մարզային և համայնքային գրադարանների հզորացումը մեծ դեր ունի ընթերցանության մշակույթի պահպանման և զարգացման գործում։

апр 21, 2026 Новости
14 апреля сотрудники Национальной библиотеки Армении Нерсес Айрапетян, Майя Айрапетян и Аница Генджян в рамках программы Национальной библиотечной недели посетили с рабочим визитом Гегаркуникскую область. В рамках визита, благодаря ежегодной субсидии отдела сотрудничества и книгообмена, Гегаркуникская областная библиотека имени Вардгеса Петросяна, а также 7 общинных библиотек и библиотека средней школы села Гегаркуник были пополнены примерно 400 экземплярами литературы. Сотрудники Национальной библиотеки также приняли участие в мероприятии «Книга, сказка и песня», организованном областной библиотекой.
В приветственном от Национальной библиотеки Армении выступил Нерсес Айрапетян.Он подчеркнул важную роль библиотек в современном обществе, отметив, что они являются не только хранилищами книг, но и центрами распространения знаний, очагом развития образования и общественной жизни. Он также отметил необходимость внедрения инновационных подходов в деятельность общинных и школьных библиотек, подчеркнув, что современные библиотеки должны соответствовать требованиям цифровой эпохи, развивать свои услуги и обеспечивать более широкий и равный доступ к информации.
Особое внимание было уделено важности продолжения подобных инициатив, поскольку развитие региональных и общинных библиотек играет ключевую роль в сохранении и продвижении культуры чтения.