փտր 06, 2025 Միջոցառումներ Կինոակումբ
Ֆրանսուա Տրյուֆոյի կինոգործունեության գեղեցիկ եզրափակում «Վերջապե՛ս կիրակի» ֆիլմով եզրափակվեց նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի Սինե-ակումբի այս տարվա՝ 2024-ի կինոցուցադրումների շարքը։ Տրյուֆոյի դինամիկ ու գրավիչ դետեկտիվ պատմության գլխավոր հերոսներին մարմնավորել են ֆրանսիացի հռչակավոր դերասաններ Ֆանի Արդանն ու Ժան-Լուի Տրենտինյանը։
Ֆիլմում ռեժիսորն ընտրել է սև ու սպիտակ գունապնակը՝ հիշեցնելով 1940-50-ականների դասական ֆիլմերը, ինչը ֆիլմին նոստալգիկ և էլեգանտ մթնոլորտ է ներշնչում։ «Վերջապե՛ս կիրակի»-ում Տրյուֆոն համադրել է իր ամբողջ ստեղծագործական վերպետությունը ՝ ժանրային փորձարկումներից մինչև սյուժետային կառուցվածքի նրբագեղություն:
Սինե-ակումբը Հայաստանի ազգային գրադարանում գործում է արդեն երրորդ տարին անընդմեջ` «Ֆիլմադարան» կինոմշակույթի զարգացման ՀԿ-ի, Ազգային գրադարանի, Հայաստանի Ֆրանսիայի դեսպանության/Ֆրանսիական ինստիտուտի համագործակցությամբ` կինոսերներին ներկայացնելով ֆրանսիական ֆիլմերի ընտրանին։ Ֆիլմերը ցուցադրվում են ֆրանսերեն` հայերեն և անգլերեն ենթագրերով։

фев 06, 2025 Киноклуб
Фильм «Скорей бы воскресенье!» — прекрасное завершение кинокарьеры Франсуа Трюффо — также завершил серию кинопоказов 2024 года в Киноклубе Национальной библиотеки Армении. Главных героев динамичной и захватывающей детективной истории Трюффо сыграли известные французские актеры Фанни Ардан и Жан-Луи Трентиньян.
Режиссер выбрал для фильма черно-белую цветовую палитру, напоминающую классические фильмы 1940-х и 1950-х годов, что придает картине ностальгическую и элегантную атмосферу. В «Скорей бы воскресенье!» Трюффо объединил всю свою творческую мощь: от жанровых экспериментов до изящества сюжетной структуры.
Киноклуб действует в Национальной библиотеке Армении уже третий год при сотрудничестве с общественной организацией по развитию кинокультуры «Фильмадаран», Национальной библиотекой и посольством Франции/Французским институтом в Армении и представляет подборку французских фильмов. Фильмы демонстрируются на французском языке с армянскими и английскими субтитрами.