հնս 13, 2024 Կինոակումբ
Հայաստանի ազգային գրադարանում ցուցադրվեց Սինե-ակումբի հերթական ֆիլմը՝ «Արհամարհանք»-ը, որը հիմնված է Ալբերտո Մորավիայի հանրահայտ համանուն վեպի վրա։ «Թեև ֆիլմը ստեղծելիս ֆրանսիացի ռեժիսոր Ժան-Լյուկ Գոդարը այդ վեպի վրա է հենվել, բայց դա բնավ չի խանգարել նրան գրականությունից ամբողջովին դուրս լինել»,- Թամանյանական դահլիճում, ցուցադրությունից առաջ, ասաց «Ֆիլմադարան» կինոմշակույթի զարգացման ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ, կինոգետ Գարեգին Զաքոյանը։
Կինոգետի խոսքով՝ կինոռեժիսոր, սցենարիստ Գոդարը մի կինոգործիչ է, որը «ոտքով-ձեռքով կինոյի մեջ է»՝ իրատեսական հայացքներով, մտքերով, սյուժեների բազմազանությամբ, ոճային առանձնահատկություններով, ինչն էլ ֆիլմերին հաղորդում է նոր գույներ ու նոր լույս։ «Եթե Գոդարից ընդամենը մեկ ֆիլմ նայեք, ապա շատ դժվար կլինի նրա մասին ճիշտ պատկերացում ունենալ։ Գոդարը, և առհասարակ ֆրանսիացի մյուս ռեժիսորները, առաջինն էին կինոյի պատմության մեջ, որ զգում ու հասկանում էին կինոյի պատմությունը։ Իրենք սիրում էին իրենց նախնիների ֆիլմերը և ապրում էին դրանով. մի կողմից՝ հենվելով նախնիների վրա, մյուս կողմից՝ նոր ձևեր բերելով ֆիլմում»,- նշեց Զաքոյանը։
«Արհամարհանք»-ը տղամարդու և կնոջ շատ հետաքրքիր հարաբերությունների մասին է, թե ինչպես սերը կարող է վերածվել արհամարհանքի։ Ֆիլմի հիմնական տեսարանները նկարահանվել են փողոցում, որոնք, ըստ կինոգետի, «կյանքին ավելի մոտ ու հարազատ են»»։ Երրորդ տարին անընդմեջ Ֆրանսիայի դեսպանությունը և Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտը «Ֆիլմադարան» ՀԿ-ի հետ համատեղ Ազգային գրադարանում կազմակերպում են կինոդիտումներ՝ նվիրված ֆրանսիական կինոյին։

июн 13, 2024 Киноклуб
В Национальной библиотеке Армении прошел показ очередного фильм Киноклуба «Презрение», снятый по одноименному роману Альберто Моравиа. «Хотя французский режиссер Жан-Люк Годар опирался на роман при создании фильма, это не помешало ему полностью оторваться от первоисточника», — сказал киновед Гарегин Закоян, президент-основатель общественной организации по развитию кинокультуры «Фильмадаран» перед показом.
По мнению оператора, режиссера и сценариста, Годар — режиссер «с головой погруженный в кино», с реалистичными взглядами, мыслями, разнообразием сюжетов и стилистических особенностей, что придает его фильмам новые краски и новое содержание. «Если посмотреть хотя бы один фильм Годара, составить о нем правильное представление будет очень сложно. Годар, да и вообще другие французские режиссеры, первыми в истории кино почувствовали и поняли историю кино. Они любили фильмы своих предков и жили ими. С одной стороны, опирались на предков, с другой стороны, привносили в фильмы новые формы», — отметил Закоян.
«Если посмотреть хотя бы один фильм Годара, составить о нем правильное представление будет очень сложно. Годар, да и вообще другие французские режиссеры, первыми в истории кино почувствовали и поняли историю кино. Они любили фильмы своих предков и жили ими. С одной стороны, опирались на предков, с другой стороны, привносили в фильмы новые формы», — отметил Закоян. «Презрение» рассказывает об интересных взимоотношениях между мужчиной и женщиной, о том, как любовь может превратиться в презрение. Основные сцены фильма сняты на улице, что, по словам кинематографиста, «приблизило их к жизни». Третий год подряд Посольство Франции и Французский институт Армении совместно с общественной организацией «Фильмадаран» организуют в Национальной библиотеке кинопоказы, посвященные французскому кино.