հնս 13, 2024 Կինոակումբ
Հայաստանի ազգային գրադարանում ցուցադրվեց Սինե-ակումբի հերթական ֆիլմը՝ «Արհամարհանք»-ը, որը հիմնված է Ալբերտո Մորավիայի հանրահայտ համանուն վեպի վրա։ «Թեև ֆիլմը ստեղծելիս ֆրանսիացի ռեժիսոր Ժան-Լյուկ Գոդարը այդ վեպի վրա է հենվել, բայց դա բնավ չի խանգարել նրան գրականությունից ամբողջովին դուրս լինել»,- Թամանյանական դահլիճում, ցուցադրությունից առաջ, ասաց «Ֆիլմադարան» կինոմշակույթի զարգացման ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ, կինոգետ Գարեգին Զաքոյանը։
Կինոգետի խոսքով՝ կինոռեժիսոր, սցենարիստ Գոդարը մի կինոգործիչ է, որը «ոտքով-ձեռքով կինոյի մեջ է»՝ իրատեսական հայացքներով, մտքերով, սյուժեների բազմազանությամբ, ոճային առանձնահատկություններով, ինչն էլ ֆիլմերին հաղորդում է նոր գույներ ու նոր լույս։ «Եթե Գոդարից ընդամենը մեկ ֆիլմ նայեք, ապա շատ դժվար կլինի նրա մասին ճիշտ պատկերացում ունենալ։ Գոդարը, և առհասարակ ֆրանսիացի մյուս ռեժիսորները, առաջինն էին կինոյի պատմության մեջ, որ զգում ու հասկանում էին կինոյի պատմությունը։ Իրենք սիրում էին իրենց նախնիների ֆիլմերը և ապրում էին դրանով. մի կողմից՝ հենվելով նախնիների վրա, մյուս կողմից՝ նոր ձևեր բերելով ֆիլմում»,- նշեց Զաքոյանը։
«Արհամարհանք»-ը տղամարդու և կնոջ շատ հետաքրքիր հարաբերությունների մասին է, թե ինչպես սերը կարող է վերածվել արհամարհանքի։ Ֆիլմի հիմնական տեսարանները նկարահանվել են փողոցում, որոնք, ըստ կինոգետի, «կյանքին ավելի մոտ ու հարազատ են»»։ Երրորդ տարին անընդմեջ Ֆրանսիայի դեսպանությունը և Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտը «Ֆիլմադարան» ՀԿ-ի հետ համատեղ Ազգային գրադարանում կազմակերպում են կինոդիտումներ՝ նվիրված ֆրանսիական կինոյին։

Jun 13, 2024 Cineclub
The National Library of Armenia hosted a screening of the next film of the Cinema Club Contempt, based on the novel of the same name by Alberto Moravia. “Although French director Jean-Luc Godard relied on the novel when creating the film, this did not stop him from completely breaking away from the original source,” said film scholar Garegin Zakoyan, founding president of the public organization for the development of film culture “Filmadaran” before the screening.
According to the cameraman, director, and screenwriter, Godard is a director “immersed in cinema,” with realistic views, thoughts, a variety of subjects, and stylistic features, which gives his films new colors and new content. “If you watch even a single one of Godard's films, it's nearly impossible to form an accurate impression of him. Godard and other French directors were the trailblazers in cinema history, demonstrating a deep understanding and appreciation of the medium's evolution. They deeply revered the works of their predecessors while fearlessly innovating to introduce new forms into films.,” Zakoyan noted.
Contempt touches upon the interesting relationships between a man and a woman, how love can turn into contempt. The main scenes of the film were shot on the street, which, according to the cinematographer, "brought them closer to life." For the third year in a row, the French Embassy and the French Institute of Armenia, together with the public organization Filmadaran, are organizing film screenings dedicated to French cinema at the National Library.