մյս 13, 2024 Կինոակումբ
Վերադարձ 1950-ականների Փարիզ Էրիկ Ռոմերի դեբյուտային` «Առյուծի նշանը» ֆիլմով։ Պայքարող երաժշտի ինքնաբացահայտման և գոյատևման պայքարը, քաղաքի փողոցների ոգեշնչող պատկերն այսօր կինոսերներին տեղափոխել էին անցյալ դարաշրջան, որտեղ յուրաքանչյուր անկյունում պահվում է հեքիաթ, որը սպասում է բացվելուն:
Պատմություն բոհեմական արվեստագետի մասին՝ անկումից մինչ փրկություն, արժանապատվության որոնումներով։ Նոր ալիքի մանիֆեստ՝ Ջես Հանի փառահեղ դերակատարմամբ։ Մայիսի 7-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանյանական մեծ դահլիճում ցուցադրվեց Սինե-ակումբի հերթական՝ «Առյուծի նշանը» ֆիլմը։ Ամերիկացի երաժիշտ Պիեռ Վեսերլենի կյանքը գլխիվայր շուռ է գալիս անսպասելի բացահայտումից, որ իր հարուստ մորաքույրը ժառանգություն է թողել ոչ թե իրեն, այլ՝ իր զարմիկին։
«Առյուծի նշանը» ֆրանսիական նոր ալիքի վաղ շրջանի կարևոր գործերից է, էկրան է բարձրացել 1961 թվականին և ուսումնասիրում է այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են էքզիստենցիալիզմը և օտարացումը: Ֆիլմը նշանավորեց Էրիկ Ռոմերի` որպես կինոռեժիսորի նշանավոր կարիերայի սկիզբը, նաև հիմք դրեց նրա հետագա, ավելի ճանաչված գործերի համար:
Կինոռեժիսոր, կինոգետ Գարեգին Զաքոյանը` խոսելով ֆիլմի մասին, նշեց` Ռոմերի ստեղծած արվեստը յուրահատուկ է։ Կինոգետն ընդգծեց, որ կարելի է մարդու կյանքի մեկ օրը պատկերելով արտացոլել և հետաքրքիր պատմություն և իրականացնել սոցիալական վերլուծություն. ամեն ինչ։ Դահլիճում ծավալվեց քննարկում, թե ինչով է կինոն տարբերվում մնացած արվեստներից։ «Կինոն միակ արվեստն է, որ կարող է ժամանակի հետ խաղալ այնպես, ինչպես կկամենա»,- ասաց Զաքոյանը քննարկման ավարտին։
Հավելենք, որ Սինե-ակումբը Հայաստանի ազգային գրադարանում գործում է արդեն երրորդ տարին անընդմեջ՝ «Ֆիլմադարան» կինոմշակույթի զարգացման ՀԿ-ի, Ազգային գրադարանի, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության/ Ֆրանսիական ինստիտուտի համագործակցությամբ։

май 13, 2024 Киноклуб
Возвратимся в Париж 1950-х вместе с кинодебютом Эрика Ромера «Знак льва». Борьба музыканта за свое творчество и жизнь на фоне городских улиц переносит сегодняшних кинозрителей в ушедшую эпоху, где на каждом углу таится история. 7 мая в зале имени Таманяна Национальной библиотеки Армении был показан очередной фильм Киноклуба — «Знак льва». Жизнь американского музыканта Пьера Весерлена переворачивается с ног на голову после неожиданного открытия — его богатая тетя оставила наследство не ему, а его кузену.
«Знак льва» — ранний фильм французской Новой волны, выпущенный в 1959 году, где исследуются экзистенциализм и отчуждение. Этот фильм положил начало выдающейся карьере Эрика Ромера как кинорежиссера, а также подготовил почву для его более поздних и известных работ.
Кинорежиссер, киновед Гарегин Закоян, говоря о фильме, отметил, что искусство Ромера уникально. Затем в зале прошла дискуссия о том, чем кино отличается от других искусств. «Кино — единственное искусство, которое может играть со временем, как ему хочется»,— отметил Закоян в конце дискуссии. Кинокритик подчеркнул, что, изобразив один день из жизни человека, можно рассказать по-настоящему увлекательную историю и даже провести социальный анализ.
Добавим, что киноклуб Национальной библиотеки Армении действует уже третий год при сотрудничестве с общественной организацией развития кинокультуры «Филмадаран» и посольства Франции в Армении / Французского института. Фильмы демонстрируются на французском языке с армянскими и английскими субтитрами. Вход бесплатный. Адрес: ул. Теряна 72.