մյս 13, 2024 Կինոակումբ
Վերադարձ 1950-ականների Փարիզ Էրիկ Ռոմերի դեբյուտային` «Առյուծի նշանը» ֆիլմով։ Պայքարող երաժշտի ինքնաբացահայտման և գոյատևման պայքարը, քաղաքի փողոցների ոգեշնչող պատկերն այսօր կինոսերներին տեղափոխել էին անցյալ դարաշրջան, որտեղ յուրաքանչյուր անկյունում պահվում է հեքիաթ, որը սպասում է բացվելուն:
Պատմություն բոհեմական արվեստագետի մասին՝ անկումից մինչ փրկություն, արժանապատվության որոնումներով։ Նոր ալիքի մանիֆեստ՝ Ջես Հանի փառահեղ դերակատարմամբ։ Մայիսի 7-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանյանական մեծ դահլիճում ցուցադրվեց Սինե-ակումբի հերթական՝ «Առյուծի նշանը» ֆիլմը։ Ամերիկացի երաժիշտ Պիեռ Վեսերլենի կյանքը գլխիվայր շուռ է գալիս անսպասելի բացահայտումից, որ իր հարուստ մորաքույրը ժառանգություն է թողել ոչ թե իրեն, այլ՝ իր զարմիկին։
«Առյուծի նշանը» ֆրանսիական նոր ալիքի վաղ շրջանի կարևոր գործերից է, էկրան է բարձրացել 1961 թվականին և ուսումնասիրում է այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են էքզիստենցիալիզմը և օտարացումը: Ֆիլմը նշանավորեց Էրիկ Ռոմերի` որպես կինոռեժիսորի նշանավոր կարիերայի սկիզբը, նաև հիմք դրեց նրա հետագա, ավելի ճանաչված գործերի համար:
Կինոռեժիսոր, կինոգետ Գարեգին Զաքոյանը` խոսելով ֆիլմի մասին, նշեց` Ռոմերի ստեղծած արվեստը յուրահատուկ է։ Կինոգետն ընդգծեց, որ կարելի է մարդու կյանքի մեկ օրը պատկերելով արտացոլել և հետաքրքիր պատմություն և իրականացնել սոցիալական վերլուծություն. ամեն ինչ։ Դահլիճում ծավալվեց քննարկում, թե ինչով է կինոն տարբերվում մնացած արվեստներից։ «Կինոն միակ արվեստն է, որ կարող է ժամանակի հետ խաղալ այնպես, ինչպես կկամենա»,- ասաց Զաքոյանը քննարկման ավարտին։
Հավելենք, որ Սինե-ակումբը Հայաստանի ազգային գրադարանում գործում է արդեն երրորդ տարին անընդմեջ՝ «Ֆիլմադարան» կինոմշակույթի զարգացման ՀԿ-ի, Ազգային գրադարանի, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության/ Ֆրանսիական ինստիտուտի համագործակցությամբ։

May 13, 2024 Cineclub
Let's return to Paris of 1950s with Eric Rohmer's film debut, The Sign of the Lion. The musician's struggle for his work and life against the backdrop of city streets transports today's moviegoers to a bygone era, where history lurks on every corner. On May 7, the next film of the Cinema Club, The Sign of the Lion, was shown at the Tamanyan Hall of the National Library of Armenia. American musician Pierre Veserlain's life is turned upside down after an unexpected discovery — his wealthy aunt left an inheritance not to him, but to his cousin.
The Sign of the Lion is an early film of the French New Wave, released in 1959, that explores existentialism and alienation. This film launched Eric Rohmer's distinguished career as a film director and also set the stage for his later and famous works. Film director and film critic Garegin Zakoyan, speaking about the film, noted that Rohmer’s art is unique. Then there was a discussion in the hall about how cinema differs from other arts. “Cinema is the only art that can play with time as it wants” — Zakoyan noted at the end of the discussion. The film critic emphasized that by depicting one day in a person’s life, one can tell a truly fascinating story and even conduct social analysis.
Let us add that the cinema club of the National Library of Armenia has been operating for the third year in collaboration with the public organization for the development of cinematic culture “Filmadaran” and the French Embassy in Armenia / French Institute.