նմբ 11, 2024 Միջոցառումներ Ցուցահանդեսներ Հանրային դասախոսություններ
«Անկեղծ հրապարակախոսը պէտք է ձի մը ունենայ, որպէսզի ճշմարտութիւնը ըսելէ ետք վրան նստելով փախուստ տայ»։ Երվանդ Օտյան։ Հայաստանի ազգային գրադարանում նոյեմբերի 13-ին գրականության ցուցադրություն բացվեց՝ նվիրված արևմտահայ մեծանուն գրող, երգիծաբան, լրագրող և հրապարակագիր Երվանդ Օտյանի ծննդյան 155-ամյակին։ Օտյանի գրական-հասարակական գործունեության մասին ընդարձակ բանախոսությամբ հանդես եկավ գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ գիտության վաստակավոր գործիչ, ԵՊՀ - Yerevan State University-ի Հայ բանասիրության ֆակուլտետի՝ ակադեմիկոս Հրանտ Թամրազյանի անվան հայ գրականության պատմության և գրականության տեսության ամբիոնի պատվավոր վարիչ Սամվել Մուրադյանը։
Ցուցահանդեսում ներկայացված է ավելի քան 70 միավոր գրականություն, որոնց թվում՝ գրողի երկերի հազվագյուտ հրատարակություններ, Երվանդ Օտյանի ստեղծագործության ուսումնասիրությանը նվիրված ատենախոսություններ։ Ցուցահանդեսը կգործի մինչև շաբաթավերջ։ Երվանդ Օտյանը գրական ասպարեզ է իջել 1890-ական թվականներին։ Առաջին իսկ գրական փորձերից նա աչքի էր ընկնում հարուստ գիտելիքներով, յուրահատուկ գրական ձեռագրով։ Հայ նորավիպագրության ընտիր էջերից են Օտյանի «Վաշխառուն» (1893) և «Կաղանդի վիպակը» (1895)։
Հայ դասական արձակում ծանրակշիռ ներդրում են Օտյանի «Հեղափոխության մակաբույծները» շարքի պատմվածքները, եռամաս «Ընկեր Բ․ Փանջունի» («Առաքելություն մը ի Ծապլվար», «Ընկեր Բ․ Փանջունի ի Վասպուրական» և «Իմ աշխարհայացքները», «Ընկեր Բ․ Փանջունի տարագրության մեջ») երգիծավեպերը և այլ երկեր։ Օտյանի գրական ժառանգությունն են երեք տասնյակից ավելի բազմահատոր վեպեր, վիպակներ, կատակերգություններ, պատմվածքներ, նորավեպեր, հուշագրություններ, բանասիրական, հետազոտություններ, մի շարք թարգմանություններ։

Nov 11, 2024 Events Exhibitions Public lecures
"An honest speaker must have a horse so that, having told the truth, he can gallop away on it." Yervand Otyan. On November 13, a book exhibition dedicated to the 155th anniversary of the great Western Armenian writer, satirist, journalist and publicist Yervand Otyan opened at the National Library of Armenia. Samvel Muradyan, literary critic, Doctor of Philology, professor, Honored Scientist of Armenia, Honorary Head of the Department of Armenian Philology at Yerevan State University, Department of History and Theory of Armenian Literature named after Academician Grant Tamrazyan, made a report on Otyan's literary and social activities.
The exhibition features more than 70 books, including rare editions of the writer's works, and dissertations dedicated to the work of Yervand Otyan. The exhibition will be open until the weekend. Yervand Otyan entered the literary arena in the 1890s. From his first literary attempts, he stood out for his rich knowledge and unique style. Otyan's Vashkharu (1893) and Kakhandi Vipak (1895) are among the best pages of modern Armenian fiction.
Here you can get acquainted with Otyan's series Parasites of the Revolution, the trilogy Comrade B. Panjuni (Mission in Tsaplvar, Comrade B. Panjuni in Vaspurakan and My Worldviews, Comrade B. Panjuni in Exile), satires and other works. Otyan's literary heritage is more than three dozen novels, short stories, comedies, short stories, novellas, memoirs, philological studies and translations.