ապր 18, 2026 Միջոցառումներ
Ազգային գրադարանային շաբաթվա ծրագրի շրջանակում այսօր Հայաստանի ազգային գրադարանում անցկացվեց «Ուրախ գրադարան» խաղ-մրցույթը։ Մրցույթին մասնակցեցին Երևանի Hakob Kojoyan art school «Հակոբ Կոջոյան» կրթահամալիրի 11-րդ դասարանի և «Մխիթար Սեբաստացի» կ/հ / Mkhitar Sebastatsi EduComplex կրթահամալիրի 10-11-րդ դասարանների աշակերտներից կազմված թիմերը՝ ցուցադրելով իրենց գիտելիքները, արագ կողմնորոշվելու կարողությունը և թիմային աշխատանքի հմտությունները։
Մրցույթի ընթացքում ստեղծվել էր այնպիսի միջավայր, որտեղ մասնակիցները ոչ միայն մրցում էին, այլև ակտիվորեն բացահայտում գրքի, ընթերցանության և գրադարանային գործի աշխարհը։ Այս ձևաչափը խթանում է դպրոցականների հետաքրքրությունը ընթերցանության հանդեպ, օգնում է ճանաչել գրական բազմազանությունը և զարգացնում տեղեկատվության որոնման ու կիրառման կարևոր հմտությունները։
Մրցույթի փուլերը ներառում էին՝
🔹 «Ճանաչի՛ր գիրքը կամ պատմվածքը»
🔹 «Ճանաչենք հայ գրողներին իրենց ծննդյան անունով»
🔹 «Դասավորել գրքերը ըստ գիտության ճյուղերի»
🔹 Դերախաղ՝ «խորհրդատու գրադարանավար»
🔹 Մատենագիտական նկարագրությունների կազմում
Այս առաջադրանքները հնարավորություն տվեցին մասնակիցներին պատկերացում կազմել գրադարանավարի մասնագիտության կարևորության և բազմաշերտ բնույթի մասին՝ սկսած գրականության ճանաչումից և դասակարգումից մինչև ընթերցողի հետ աշխատանք և տեղեկատվության համակարգված ներկայացում։
Մրցույթի արդյունքները գնահատեց ժյուրին՝
▪️ ՀԱԳ տնօրեն Աննա Չուլյան
▪️ Ուսուցիչ Արսեն Վարդանյան
▪️ Գրադարանավար Ներսես Հայրապետյան
▪️ Գրող, թարգմանիչ Անուշ Սարգսյան
Մրցույթի ավարտին բոլոր մասնակիցները ստացան խրախուսական մրցանակներ՝ գրքեր, իսկ հաղթող թիմը՝ «Հակոբ Կոջոյան» կրթահամալիրի սաները, իրենց ամբողջ դասարանի համար ստացան Հայաստանի ազգային գրադարանի գրատպության թանգարան այցելության անվճար տոմս։
«Ուրախ գրադարան» խաղ-մրցույթը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ ժամանակակից գրադարանը ոչ միայն գրքերի պահոց է, այլ կենդանի կրթական միջավայր, որտեղ ձևավորվում են գիտելիք, արժեքներ և ապագա մասնագիտական կողմնորոշում։ #Ազգային_գրադարանային_շաբաթ #Ուրախ_գրադարան

«Весёлая библиотека»- конкурс с участием школьников в Национальной библиотеке Армении
В рамках программы Национальной библиотечной недели в Национальной библиотеке Армении состоялся игровой конкурс «Весёлая библиотека». В игре приняли участие команды учащихся 11-го класса образовательного комплекса имени Акопа Коджояна и 10–11-х классов образовательного комплекса «Мхитар Себастаци». Школьники продемонстрировали свои знания, умение быстро ориентироваться в малознакомой среде и навыки командной работы. В ходе конкурса была создана атмосфера, в которой участники не только соревновались, но и активно знакомились с миром книги, чтения и библиотечного дела. Такой формат способствует развитию интереса к чтению, помогает лучше ориентироваться в литературном разнообразии и развивает навыки поиска и использования информации. Конкурс включал следующие этапы:
🔹 «Узнай книгу или рассказ»
🔹 «Узнай армянских писателей по их настоящим именам»
🔹 «Распредели книги по отраслям знаний»
🔹 Ролевая игра «Библиотекарь-консультант»
🔹 Составление библиографических описаний книг
Эти задания позволили участникам лучше понять многогранность профессии библиотекаря — от знания и классификации литературы до работы с читателем и системного представления информации. Работу участников оценивало жюри в составе:
▪️ директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян
▪️ преподаватель Арсен Варданян
▪️ библиотекарь Нерсес Айрапетян
▪️ писатель и переводчик Ануш Саргсян
По итогам конкурса все участники получили поощрительные призы — книги, а команда-победитель, учащиеся образовательного комплекса имени Акопа Коджояна, получила бесплатные билеты для всего класса на посещение Музея книгопечатания Национальной библиотеки. Конкурс «Весёлая библиотека» ещё раз показал, что современная библиотека — это не просто хранилище книг, а живое образовательное пространство, где формируются знания, ценности и профессиональные ориентиры будущего.