Զավեն Մսըրլյանը արժեքավոր նվիրատվություն է կատարել Հայաստանի ազգային գրադարանին
Հայ պատմաբան, 1967-ից Բեյրութի հայ ավետարանական քոլեջի տնօրեն Զավեն Մսըրլյանը վերջերս արժեքավոր նվիրատվություն է կատարել Հայաստանի ազգային գրադարանին։ Դրանք գրադարանում բացակայող և արժեքավոր հրատարակություններ են, որոնք ներառում են գրքեր, ամսագրեր, հեղինակային այլ հրատարակություններ։
Մսըրլյանը կրթություն է ստացել Բեյրութի և Տրիպոլիի հայկական վարժարաններում, ապա հետևել Բեյրութի ամերիկյան համալսարանի պատմության դասընթացներին։ Ստացել է արվեստների պսակավորի (1959) և մագիստրոսի (1963) կոչումներ։ 2014 թ. մայիսի 23-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է «Մովսես Խորենացի» մեդալով։ Հայաստանի ազգային գրադարանը համագործակցության պայմանագիր է կնքել Զավեն Մսըրլյանի հետ։ Վերջինիս իրավասության տակ գտնվող գրքերը շուտով թվային տարբերակով հասանելի կլինեն գրադարանի էլեկտրոնային գրացուցակի միջոցով։

Armenian historian, director of the Armenian Evangelical College in Beirut (since 1967) Zaven Msirlyan made a valuable gift to the National Library of Armenia. Msirlian was educated in Armenian schools in Beirut and Tripoli, then took history courses at the American University of Beirut. Received the titles of Master of Arts (1959) and Master of Arts (1963).
On May 23, 2014, by decree of the President of the Republic of Armenia, Msirlyan was awarded the medal. Movses Khorenatsi. The National Library of Armenia signed a cooperation agreement with Zaven Msirlyan. The books under his care will soon be available in digital versions through the library's electronic catalogue.