Զավեն Մսըրլյանը արժեքավոր նվիրատվություն է կատարել Հայաստանի ազգային գրադարանին
Հայ պատմաբան, 1967-ից Բեյրութի հայ ավետարանական քոլեջի տնօրեն Զավեն Մսըրլյանը վերջերս արժեքավոր նվիրատվություն է կատարել Հայաստանի ազգային գրադարանին։ Դրանք գրադարանում բացակայող և արժեքավոր հրատարակություններ են, որոնք ներառում են գրքեր, ամսագրեր, հեղինակային այլ հրատարակություններ։
Մսըրլյանը կրթություն է ստացել Բեյրութի և Տրիպոլիի հայկական վարժարաններում, ապա հետևել Բեյրութի ամերիկյան համալսարանի պատմության դասընթացներին։ Ստացել է արվեստների պսակավորի (1959) և մագիստրոսի (1963) կոչումներ։ 2014 թ. մայիսի 23-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է «Մովսես Խորենացի» մեդալով։ Հայաստանի ազգային գրադարանը համագործակցության պայմանագիր է կնքել Զավեն Մսըրլյանի հետ։ Վերջինիս իրավասության տակ գտնվող գրքերը շուտով թվային տարբերակով հասանելի կլինեն գրադարանի էլեկտրոնային գրացուցակի միջոցով։

июн 27, 2024 Новости Пожертвование
Армянский историк, директор Армянского евангелического колледжа в Бейруте (с 1967 года) Завен Мсирлян сделал ценный дар Национальной библиотеке Армении. Мсирлян получил образование в армянских школах Бейрута и Триполи, затем учился на курсах истории в Американском университете Бейрута. Получил звания магистра искусств (1959) и магистра искусств (1963).
23 мая 2014 года указом президента Республики Армения Мсирлян был награжден медалью им. Мовсеса Хоренаци. Национальная библиотека Армении подписала договор о сотрудничестве с Завеном Мсирляном. Книги, находящиеся в его ведении, вскоре будут доступны в цифровой версии через электронный каталог библиотеки.