Ազգային գրադարանային հավաքածու - 105
Ամենայն հայոց բանաստեղծի ծննդյան օրը տոն է բոլոր ընթերցասերների, գրքի մարդկանց համար: Գիրք նվիրելու օր հռչակված այդ տոնին՝ փետրվարի 19-ին, Ազգային գրադարանի թամանյանական մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ «Ազգային գրադարանային հավաքածուն 105 տարեկան է» խորագրով միջոցառում։ Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը ներկայացրեց ազգային գրադարանային հավաքածուի ստեղծման պատմությունը, հավաքածուի ձևավորման այսօրվա և վաղվա մարտահրավերները։ Միջոցառմանը մասնակցում էին մեր գործընկեր հրատարակիչներ, գրադարանի նվիրատուներ, հանրապետության մարզային և համայնքային գրադարանների աշխատողներ, գրքի, ընթերցանության և գրադարանների աջակիցներ։
Chulyan grqi ton
Միջոցառման ընթացքում հրապարակվեցին երեք հրատարակչությունների անունները, որոնք 2023 թվականին անթերի են կատարել Ազգային գրադարանային հավաքածուի հանդեպ ունեցած պարտավորությունները։ «Էդիթ Պրինտ», «Վան Արյան» և «ՎՄՎ պրինտ» հրատարակչություններին հանձնվեցին «Տարվա օրինապահ հրատարակիչ» վկայագրեր և խորհրդանշական մրցանակներ։
Ազգային գրադարանում Գիրք նվիրելու օրը հատկանշական էր ավելի քան 25 մարզային և համայնքային գրադարանների համար, որոնք վերջին տարիներին լույս տեսած արժեքավոր գեղարվեստական և մանկական գրականություն նվեր ստացան ՀՀ Նախագահից։ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակը Ազգային գրադարանին տրամադրեց «Համանդամություն ունեցող 50 կանայք, որ փոխեցին աշխարհը» գրքի 1100 օրինակ՝ քաղաքային և մարզային գրադարաններին բաշխելու համար։ Հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ծովինար Հարությունյանը նշեց, որ ուրախությամբ են միացել Ազգային գրադարանի նախաձեռնությանը՝ օրվա խորհրդին համահունչ։
Xmbakayin
Ազգային գրադարանն այսօր նվերների պակաս չունեցավ։ Գրադարանին 100 անուն գիրք նվիրեց նաև Երևանի Շարլ Ազնավուրի անվան գրադարանը. գրքերից 20-ը գրադարանում պակասող՝ զրո օրինակ են, կամ դրանցից գրադարանը սոսկ 1-2 օրինակ ունի: «Ոչ մի օր առանց նվերի» նշանաբանով ամբողջ շաբաթվա ընթացքում գրադարանին կշարունակեն նվերներ հանձնել տարբեր հայաստանյան և սփյուռքյան կազմակերպություններ և անհատներ։ Այսօր գրադարանը ևս հանդես եկավ նվիրատուի դերում։ Գրադարանի մուտքի մոտ տեղադրված նվիրատվության գրքանիվին դրվեցին գրադարանի առանձնացրած գիրք-նվերները, որոնք մեծաթիվ ընթերցողների համար օրը խորհրդանշող հաճելի անակնկալ նվերներ դարձան:

мар 01, 2024 Мероприятия
День рождения армянского поэта — праздник для всех читателей и любителей книги. В этот праздник, 19 февраля, объявленный днем книгодарения, в Большом зале Национальной библиотеки состоялось мероприятие на тему «Национальной библиотечной коллекции — 105 лет». Директор Национальной библиотеки Анна Чулян представила историю создания фонда библиотеки, нынешние и будущие задачи ее формирования. В мероприятии приняли участие издательства-партнеры, дарители, работники областных и общественных библиотек Республики, любители книг, чтения и библиотек.
В ходе мероприятия были названы имена трех издательств, которые в 2023 году безупречно выполнили свои обязательства по наполнению фонда Национальной библиотеки. Издательства «Эдит Принт», «Ван Арья» и «ВВМ Принт» награждены сертификатами «Законопослушное издательство года» и символическими наградами. День книгодарения в Национальной библиотеке стал знаменательным для более чем 25 областных и общественных библиотек, которые получили в дар от Президента Республики Армения ценную художественную литературу для детей и взрослых, изданную за последние годы.
Армянский офис Фонда народонаселения ООН предоставил Национальной библиотеке 1100 экземпляров книги «50 женщин, которые изменили мир» — для распространения в городских и областных библиотеках. Национальная библиотека сегодня не испытывала недостатка в подарках. Ереванская библиотека имени Шарля Азнавура также передала в дар библиотеке 100 книг.
Различные организации и частные лица Армении и Диаспоры в течение всей недели продолжат привозить в библиотеку подарки под девизом «Ни дня без подарка». Кстати, сегодня и сама библиотека выступила донором. Отобранные книги-подарки были помещены у входа в библиотеку, что стало приятным сюрпризом для многих читателей и символом этого дня.