Արժեքավոր նվիրատվություն Հյուսիսային Օսեթիայից
Արժեքավոր նվիրատվություն Հյուսիսային Օսեթիայից Հայաստանի ազգային գրադարանը Հյուսիսային Օսեթիայի «Էրեբունի» հայկական ազգային-մշակութային կազմակերպությունից ստացված արժեքավոր հրատարակություններով է համալրվել։ Գրադարանը կազմակերպությունից նվեր է ստացել «Մեր Օսեթիան. Էրեբունի» պատկերագիրքը և «Էրեբունի» ամսաթերթը։ Պատկերագիրքը նվիրված է կազմակերպության 30-ամյակին։ Այն պատմում է Օսեթիայում ապրող հայ համայնքի մասին՝ սկսած նրանց առաջին բնակեցումից Վլադիկավկազում (17–18-րդ դարեր) մինչև մեր օրերը։ Այն բացահայտում է, թե ինչպես են հայերը ոչ միայն հաստատվել տարածաշրջանում, այլև նշանակալի դեր ունեցել նրա զարգացման մեջ՝ հատկապես արհեստագործության, առևտրի, կրթության և մշակույթի ոլորտներում։
Գրքում ներկայացված են պատմական կարևոր դրվագներ՝
▪ հայկական եկեղեցիների կառուցում,
▪ Վլադիկավկազի առաջին հայկական դպրոցի պատմությունը,
▪ հայ վաճառականների և գերդաստանների թողած ճարտարապետական ժառանգությունը,
▪ հայազգի նշանավոր գործիչների գործունեությունը։
Պատկերագիրքը հարուստ է եզակի արխիվային լուսանկարներով, փաստաթղթերով և համայնքային կյանքի վավերագրերով, որոնք արժեքավոր նյութ են ոչ միայն հետազոտողների, այլև լայն ընթերցողի համար։ Շնորհակալություն ենք հայտնում «Էրեբունի» հայկական ազգային-մշակութային կազմակերպությանը՝ ի դեմս տնօրեն Ա.Վ. Սաֆրոնիդի-Մելիքյանին, համագործակցության և արժեքավոր հրատարակությունները գրադարանին փոխանցելու համար։

Valuable donation from North Ossetia
The National Library of Armenia has been replenished with valuable publications received from the Armenian National-Cultural Organization "Erebuni" of North Ossetia. The library received a gift from the organization: the picture book "Our Ossetia: Erebuni" and the monthly magazine "Erebuni".
The photobook is dedicated to the 30th anniversary of the organization. It tells the story of the Armenian community living in Ossetia, from their first settlement in Vladikavkaz (17th–18th centuries) to the present day. It reveals how Armenians not only settled in the region but also played a significant role in its development, especially in the fields of crafts, trade, education, and culture.
The book presents important historical episodes:
▪ the construction of Armenian churches,
▪ the history of the first Armenian school in Vladikavkaz,
▪ the architectural heritage left by Armenian merchants and noble families,
▪ the activities of prominent figures of Armenian descent.
The photo album has a wealth of original historical photos, papers, and records of local life that are useful for readers in general as well as academics. We express our gratitude to the "Erebuni" Armenian National Cultural Organization, represented by Director A.V. Safronidi-Melikyan, for their cooperation and transfer of valuable publications to the library.