Ապրիլի 4-ին Չեխիայի ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ «Hello, Armenia, Բարև Չեխիա» խորագրով ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացումը, որը կազմակերպել են Չեխիայի ազգային գրադարանը և Չեխիայում ՀՀ դեսպանությունը՝ Պարդուբիցեի համալսարանի և Չեխիայի սլավոնական միության հետ համատեղ: Այն նվիրված է Հայաստանի և Չեխիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին։ Ներկայացված են հայ նշանավոր անձանց դիմանկարներ, Հայաստանի վայրի բնության և մշակութային ժառանգության գունագեղ նկարներ: Լուսանկարներից բացի ցուցադրությանը ներկայացված են փաստաթղթեր Չեխիայի ազգային գրադարանի հավաքածուներից և հնագիտական հետազոտությունների մինչ այժմ չհրապարակված արդյունքներ:
Բացման արարողությանը ելույթ է ունեցել նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը։ Ցուցահանդեսը կգործի ապրիլի 5-ից մինչև մայիսի 16-ը։
Ցուցահանդեսի լուսաբանությունը ավելի մանրամասն տես Չեխիայի ազգային գրադարանի կայքում , ինչպես նաև «Օրեր» եվրոպական անկախ ամսագրի էջում :

On April 4, 2023, National Library of the Czech Republic hosted the grand opening of the exhibition “Hello Armenia! Hello, Czech Republic!”, organized by the National Library of the Czech Republic and the Embassy of the Republic of Armenia in the Czech Republic with the support of the University of Pardubice and the Slavic Union of the Czech Republic. The exhibition is dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the Czech Republic. The exposition presents portraits of prominent Armenian figures, colorful images of the wild nature and cultural heritage of Armenia. In addition to photographs, the exhibition displays documents from the collections of the Czech National Library as well as previously unpublished archaeological researches.
Director of the National Library of Armenia Anna Chulyan participated in the opening ceremony. The exhibition will be open from April 5 to May 16.
More details on the exhibition can be found on the website of the National Library of the Czech Republic , and also on the page of the European independent magazine “Days” :