Ապրիլի 4-ին Չեխիայի ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ «Hello, Armenia, Բարև Չեխիա» խորագրով ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացումը, որը կազմակերպել են Չեխիայի ազգային գրադարանը և Չեխիայում ՀՀ դեսպանությունը՝ Պարդուբիցեի համալսարանի և Չեխիայի սլավոնական միության հետ համատեղ: Այն նվիրված է Հայաստանի և Չեխիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին։ Ներկայացված են հայ նշանավոր անձանց դիմանկարներ, Հայաստանի վայրի բնության և մշակութային ժառանգության գունագեղ նկարներ: Լուսանկարներից բացի ցուցադրությանը ներկայացված են փաստաթղթեր Չեխիայի ազգային գրադարանի հավաքածուներից և հնագիտական հետազոտությունների մինչ այժմ չհրապարակված արդյունքներ:
Բացման արարողությանը ելույթ է ունեցել նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը։ Ցուցահանդեսը կգործի ապրիլի 5-ից մինչև մայիսի 16-ը։
Ցուցահանդեսի լուսաբանությունը ավելի մանրամասն տես Չեխիայի ազգային գրադարանի կայքում , ինչպես նաև «Օրեր» եվրոպական անկախ ամսագրի էջում :

4 апреля 2023 года в Национальной библиотеке Чехии состоялось торжественное открытие выставки «Здравствуй, Армения! Здравствуй, Чехия!», организованной Национальной библиотекой Чешской Республики и Посольством Республики Армения в Чешской Республике при поддержке Пардубицкого университета и Славянского союза Чехии. Выставка приурочена к 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Чехией. В рамках экспозиции представлены портреты выдающихся армянских деятелей, красочные изображения дикой природы и культурного наследия Армении. Помимо фотографий на выставке демонстрируются документы из фондов Чешской национальной библиотеки, а также ранее не публиковавшиеся результаты археологических исследований.
На церемонии открытия выступила директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян. Выставка будет открыта с 5 апреля по 16 мая.։
Более подробно с выставкой можно ознакомиться на сайте Национальной библиотеки Чешской Республики , а также на странице европейского независимого журнала «Дни».