Ընթերցանության մարաթոն. Բակունցյան ընթերցումներ
«Գորիսի ոչ մի փողոցում լեզուն այնքան վճիտ չէր, ինչպես Հին ճանապարհի վրա։ Այդ լեզու չէր, այլ՝ կարոտ, տխրություն, զայրույթ. այդպես Ղաթրինի ձորում երգում էր կաքավը և մթնում կարկաչում էր Ցուրտ աղբյուրը»։
Մի ամբողջ բակունցյան օր Հայաստանի գրադարաններում հնչեց «այդքան գեղեցիկ ու հնչեղ Կյորեսի լեզուն։ Նա մի չքնաղ գորգ էր՝ նախշերով և վարդ ծաղիկներով մի հին գորգ, ինչպես Մինայի աղջիկ ժամանակ գործած գորգը...»։ Ընթերցանության մարաթոնն էր բոլորին համախմբել բակունցյան ընթերցումների շուրջը։
Մարաթոնին միացան Երևանից ու մարզերից, առցանց հարթակը համախմբել էր մարզային բոլոր գրադարաններին, համայնքային գրադարաններին, մասնակցեցին գրողներ, ուսուցիչներ, ուսանողներ, աշակերտներ, այլ անհատներ։ Բոլոր մասնակիցներն իրար հաջորդելով 5-ական րոպե կարդացին Ակսել Բակունցի «Կյորես»-ը և չքնաղ պատմվածքները՝ «Մթնաձոր», «Միրհավ», «Ալպիական մանուշակ», «Խոնարհ աղջիկը», «Սև ցելերի սերմնացանը», «Ծիրանի փողը», «Մթնաձորի չարքը», «Լառ Մարգարը»։ Ազգային գրադարանային շաբաթի շրջանակում Հայաստանի ազգային գրադարանի կազմակերպած ամենախոշոր, ընդգրկուն միջոցառումն Ընթերցանության մարաթոնն էր։ Բացման խոսքով մարաթոնը բացեց Ազգային գրադարանի տնօրենի խորհրդական Ներսես Հայրապետյանը։
ՆերսեսՀայրապետյանն
Մարաթոնի մեկնարկը տվեց Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը՝ ողջունելով մարաթոնի բոլոր մասնակցներին և սկսելով Ակսել Բակունցի «Կյորես»-ի ընթերցանությունը։
ԱննաՉուլյանն
ՀայկանուշՂազարյանն
Այնուհետև «Կյորեսը» շարունակեցին գրադարանի գիտական գծով փոխտնօրեն Հայկանուշ Ղազարյանը, գրադարանի աշխատակիցներ, ապա միացան Երևանի և մարզերի գրադարանները, անհատներ։ Կյորես-Գորիսից սկսելով և Երևանից մարզ, մարզից Երևան հերթագայելով՝ ընթերցանության մարաթոնը եզրափակեց Երևանը և այն էլ՝ Երևանով. Ազգային գրադարանի աշխատակիցներն ընթերցեցին, Բակունցի ասած՝ «մեր քաղաքի»՝ Երևանի մասին փոքրիկ պատմությունը՝ «Պրովինցիայի մայրամուտը»։ Ակսել Բակունցի ծննդյան 125-ամյակին նվիրված և ավելի քան 7 ժամ տևած «Բակունցյան ընթերցումներ» ընթերցանության մարաթոնին մասնակցեց Երևանի և Հայաստանի բոլոր մարզերի շուրջ 90 ընթերցող։
դիանա համբարձումյան
Մեզ միացան Գորիսի՝ Բակունցի տուն-թանգարանից, ընթերցում կազմակերպվեց Գորիսի համայնապատկերի վրա բացվող հարթակից։ Ու թեև «Կյորես»-ն ավարվում է «Մինան լաց էր լինում, և նրա հետ լաց էր լինում Կյորեսի լեզուն...» բառերով, բայց ուրբաթ Կյորեսի ու Բակունցի չքնաղ, վճիտ լեզուն ցնծություն ապրեց հաստատ։

“On no street in Goris was the language as bad as on the Old Road. It was not a language, but melancholy, sadness, and anger. That’s how the partridge sang in the Gatrin Valley, and the cold spring babbled in the darkness.” The entire Bakunts day in the libraries of Armenia was filled with “such a beautiful and sonorous language of Kyores.” It was like an old carpet with patterns and rose flowers, similar to the carpet that Mina had sewn as a child. The reading marathon was supposed to gather everyone around the Bakuntsian readings.
Residents of Yerevan and the regions joined the marathon. The online platform united all regional libraries, public libraries, writers, teachers, students, schoolchildren, and other participants. All participants read Aksel Bakunts’ “Kyores” for 5 minutes, along with the stories: “Mtnadzor” (The Dark Valley), “Mirhav”, “Alpine Violet”, “Humble Girl”, “Sowing Black Bulls”, “Apricot Money”, “The Evil of Mtnadzor”, and “Lar Margar”. The “Reading Marathon” became the largest event organized by the National Library of Armenia within the framework of National Library Week. The Advisor to the Director of the National Library, Nerses Hayrapetyan, started the Marathon with an introductory speech.
The Director of the National Library, Anna Chulyan, greeted all the participants and joined the reading of “Kyores” by Aksel Bakunts.
Then the reading of “Kyores” was continued by the Deputy Director of the Library for Research, Haikanush Ghazaryan, the library staff, and then the libraries of Yerevan and the regions, and individuals joined in. The reading marathon ended in Yerevan, starting from Kyores-Goris and moving from Yerevan to the regions and from the regions back to Yerevan. The employees of the National Library read, in the words of Bakunts, a story about “our city,” Yerevan, “Provincial Sunset.” About 90 readers from Yerevan and all regions of Armenia took part in the reading marathon. dedicated to the 125th anniversary of Axel Bakunts and lasting more than 7 hours.
The Bakunts House Museum in Goris joined us, and a reading was organized from a tribune overlooking the panorama of Goris. And although “Kyores” ends with the words “Mina cried, and the tongue of Kyores cried with her…”, on Friday, the soft, piercing language of Kyores and Bakunts felt joy.