Ընթերցանության մարաթոն. Բակունցյան ընթերցումներ
«Գորիսի ոչ մի փողոցում լեզուն այնքան վճիտ չէր, ինչպես Հին ճանապարհի վրա։ Այդ լեզու չէր, այլ՝ կարոտ, տխրություն, զայրույթ. այդպես Ղաթրինի ձորում երգում էր կաքավը և մթնում կարկաչում էր Ցուրտ աղբյուրը»։
Մի ամբողջ բակունցյան օր Հայաստանի գրադարաններում հնչեց «այդքան գեղեցիկ ու հնչեղ Կյորեսի լեզուն։ Նա մի չքնաղ գորգ էր՝ նախշերով և վարդ ծաղիկներով մի հին գորգ, ինչպես Մինայի աղջիկ ժամանակ գործած գորգը...»։ Ընթերցանության մարաթոնն էր բոլորին համախմբել բակունցյան ընթերցումների շուրջը։
Մարաթոնին միացան Երևանից ու մարզերից, առցանց հարթակը համախմբել էր մարզային բոլոր գրադարաններին, համայնքային գրադարաններին, մասնակցեցին գրողներ, ուսուցիչներ, ուսանողներ, աշակերտներ, այլ անհատներ։ Բոլոր մասնակիցներն իրար հաջորդելով 5-ական րոպե կարդացին Ակսել Բակունցի «Կյորես»-ը և չքնաղ պատմվածքները՝ «Մթնաձոր», «Միրհավ», «Ալպիական մանուշակ», «Խոնարհ աղջիկը», «Սև ցելերի սերմնացանը», «Ծիրանի փողը», «Մթնաձորի չարքը», «Լառ Մարգարը»։ Ազգային գրադարանային շաբաթի շրջանակում Հայաստանի ազգային գրադարանի կազմակերպած ամենախոշոր, ընդգրկուն միջոցառումն Ընթերցանության մարաթոնն էր։ Բացման խոսքով մարաթոնը բացեց Ազգային գրադարանի տնօրենի խորհրդական Ներսես Հայրապետյանը։
ՆերսեսՀայրապետյանն
Մարաթոնի մեկնարկը տվեց Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը՝ ողջունելով մարաթոնի բոլոր մասնակցներին և սկսելով Ակսել Բակունցի «Կյորես»-ի ընթերցանությունը։
ԱննաՉուլյանն
ՀայկանուշՂազարյանն
Այնուհետև «Կյորեսը» շարունակեցին գրադարանի գիտական գծով փոխտնօրեն Հայկանուշ Ղազարյանը, գրադարանի աշխատակիցներ, ապա միացան Երևանի և մարզերի գրադարանները, անհատներ։ Կյորես-Գորիսից սկսելով և Երևանից մարզ, մարզից Երևան հերթագայելով՝ ընթերցանության մարաթոնը եզրափակեց Երևանը և այն էլ՝ Երևանով. Ազգային գրադարանի աշխատակիցներն ընթերցեցին, Բակունցի ասած՝ «մեր քաղաքի»՝ Երևանի մասին փոքրիկ պատմությունը՝ «Պրովինցիայի մայրամուտը»։ Ակսել Բակունցի ծննդյան 125-ամյակին նվիրված և ավելի քան 7 ժամ տևած «Բակունցյան ընթերցումներ» ընթերցանության մարաթոնին մասնակցեց Երևանի և Հայաստանի բոլոր մարզերի շուրջ 90 ընթերցող։
դիանա համբարձումյան
Մեզ միացան Գորիսի՝ Բակունցի տուն-թանգարանից, ընթերցում կազմակերպվեց Գորիսի համայնապատկերի վրա բացվող հարթակից։ Ու թեև «Կյորես»-ն ավարվում է «Մինան լաց էր լինում, և նրա հետ լաց էր լինում Կյորեսի լեզուն...» բառերով, բայց ուրբաթ Կյորեսի ու Բակունցի չքնաղ, վճիտ լեզուն ցնծություն ապրեց հաստատ։

апр 26, 2024 Мероприятия
«Ни на одной улице Гориса язык не был так прозрачный, как на Старой дороге. Это был не язык, а тоска, печаль, злость. Так пела куропатка в ушчелье, и холодный источник журчал во тьме». Целый бакунтский день в библиотеках Армении звучал «столь красивый и звонкий язык Киореса. Он походил на старый ковер с узорами и цветами роз, вроде того, какой у Мины был в детстве…». Марафон чтения собрал всех на бакунцианских чтениях.
«Чтецкий марафон» стал самым масштабным мероприятием, организованным Национальной библиотекой Армении в рамках Национальной библиотечной недели. К марафону присоединились жители Еревана и регионов. Онлайн-платформа объединила все региональные и общедоступные библиотеки. В нем приняли участие писатели, преподаватели, студенты, школьники и многие другие.
Участники марафона прочли «Киорес» Акселя Бакунца и рассказы «Мтнадзор», «Фазан», «Альпийская фиалка», «Девушка Хонар» («Смиренная девушка»), «Абрикосовая флейта», «Белый конь» , «Лар Маргар». Начавшись из Киорес-Гориса и продвигаясь из Еревана в марзы, из марзов в Ереван, чтецкий марафон завершился в конце концов в Ереване. Сотрудники Национальной библиотеки прочли, по словам самого Бакунци, рассказ о «нашем городе» Ереване — «Провинциальный закат».
Около 90 читателей из Еревана и всех регионов Армении приняли участие в семичасовом чтецком марафоне «Бакунцианские чтения», приуроченном к 125- летию Акселя Бакунца. К нам присоединился Горисский дом-музей Бакунца, было также организовано чтение с площадки, направленной на панораму Гориса. И хотя «Киорес» заканчивается словами «Мина плакала, и вместе с ней плакал язык Киореса...», в пятницу мягкий, кристальный язык Киореса-Бакунца определенно испытывал радость.