Հայաստանում ազգային գրադարանային շաբաթվա շրջանակում Ուկրաինայի դեսպանությունը Ազգային գրադարանին նվիրեց ուկրաինացի հեղինակների հայերեն թարգմանությամբ ավելի քան 10 անուն նոր գրքեր։ Նվիրատվության մի մասը կհատկացվի մարզային և համայնքային գրադարաններին։
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը և ՀՀ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսանդր Սենչեկոն քննարկեցին հայ-ուկրաինական վաղուց ձևավորված բարեկամության, մշակութային, գրական առնչությունների հարցեր և համագործակցության նոր ուղիներ։
Արվեստի բաժինը կազմակերպել էր ուկրաինացի արվեստագետների ալբոմային հրատարակությունների փոքրիկ ցուցադրություն՝ Ազգային գրադարանի հարուստ հավաքածուից։

В рамках Недели национальных библиотек в Армении Посольство Украины передало в дар Национальной библиотеке Армении новые книги украинских писателей, переведенных на армянский язык. Часть изданий будет передана в фонды региональных библиотек.
Директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян и Временный поверенный в делах Украины в Республике Армения Александр Сенчеко обсудили результаты многолетней армяно-украинской дружбы, связей в области культуры и литературы, а также новые пути сотрудничества.
Художественно-выставочный отдел организовал небольшую экспозицию иллюстрированных изданий украинских художников из коллекции Национальной библиотеки Армении.