Հայաստանում ազգային գրադարանային շաբաթվա շրջանակում Ուկրաինայի դեսպանությունը Ազգային գրադարանին նվիրեց ուկրաինացի հեղինակների հայերեն թարգմանությամբ ավելի քան 10 անուն նոր գրքեր։ Նվիրատվության մի մասը կհատկացվի մարզային և համայնքային գրադարաններին։
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը և ՀՀ-ում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսանդր Սենչեկոն քննարկեցին հայ-ուկրաինական վաղուց ձևավորված բարեկամության, մշակութային, գրական առնչությունների հարցեր և համագործակցության նոր ուղիներ։
Արվեստի բաժինը կազմակերպել էր ուկրաինացի արվեստագետների ալբոմային հրատարակությունների փոքրիկ ցուցադրություն՝ Ազգային գրադարանի հարուստ հավաքածուից։

Within the framework of the National Libraries Week in Armenia, the Embassy of Ukraine donated to the National Library new books by Ukrainian writers translated into Armenian. Some of the editions will be donated to the collections of regional libraries.
Director of the National Library of Armenia Anna Chulyan and Temporary Chargé d'Affaires of Ukraine in the Republic of Armenia Oleksandr Sencheko discussed the results of many years of Armenian-Ukrainian friendship, ties in the field of culture and literature as well as new ways of cooperation.
The Art and Exhibition Department organized a small exposition of illustrated editions by Ukrainian artists from the collection of the National Library of Armenia.