ապր 21, 2026 Նորություններ
Ապրիլի 6–10-ը Հայաստանի ազգային գրադարանի Համալրման բաժնի 1-ին կարգի գրադարանավար Տաթևիկ Ղամբարյանը մասնակցել է «Փաստաթղթերի վերականգնում. պահպանողականություն և նորարարություն» 8-րդ միջազգային գիտաուսումնական սեմինարին։ ✔Գիտաուսումնական սեմինարին Տաթևիկ Ղամբարյանը հանդես է եկել «Տպագիր արտադրանքի առաջնային զննում։ Պահպանողների և վերականգնողների համագործակցությունը Ազգային գրադարանում» թեմայով զեկույցով՝ Քննարկվել են ոլորտին առնչվող կարևորագույն հարցեր՝
▪️ գրադարանային ֆոնդերի մոնիտորինգ
▪️ փաստաթղթերի վերականգնման ժամանակակից մոտեցումներ
▪️ կանխարգելիչ պահպանություն և դասական վերականգնում
▪️ իրականացված վերականգնողական աշխատանքների փորձի փոխանակում
Գործուղման ընթացքում կայացել են աշխատանքային հանդիպումներ Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների գրադարանների ներկայացուցիչների հետ, որոնց ընթացքում քննարկվել են համագործակցության ընթացիկ ծրագրերն ու զարգացման հեռանկարները՝ հատկապես ֆոնդերի պահպանման և վերականգնման ոլորտներում։ «Փաստաթղթերի վերականգնում. պահպանողականություն և նորարարություն» 8-րդ միջազգային գիտաուսումնական սեմինարը կազմակերպվել էր Ռուսաստանի պետական գրադարանի կողմից։

Реставрация документов и инновации: участие НБА в международном семинаре
С 6 по 10 апреля сотрудник отдела комплектования Национальной библиотеки Армении Татевик Гамбарян приняла участие в 8-м международном научно-образовательном семинаре «Реставрация документов: консервация и инновации». Она выступила с докладом «Первичный осмотр печатной продукции. Сотрудничество хранителей и реставраторов в Национальной библиотеке», в рамках которого были затронуты ключевые вопросы отрасли:
▪ мониторинг библиотечных фондов
▪ современные подходы к реставрации документов
▪ превентивная консервация и классическая реставрация
▪ обмен опытом выполненных реставрационных работ
В ходе командировки состоялись рабочие встречи с представителями библиотек России и стран СНГ, где обсуждались текущие проекты и перспективы сотрудничества, особенно в области сохранения и восстановления фондов. Семинар был организован Российской государственной библиотекой.